پرش به محتوا

پیام دبیر کل جبهه خلق برای آزادی

پیام دبیر کل جبهه خلق برای آزادی فلسطین از زندان درباره انتفاضه سوم

احمد سعدات دبیرکل سازمان مارکسیستی جبهه خلق برای آزادی فلسطین یکشنبه شب گفت که اوضاع کنونی مقدمه‌ای برای شعله‌ور شدن انتفاضه سوم در هر لحظه است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، این زندانی فلسطینی پیش بینی کرد که این انتفاضه بسیار عمیق‌تر و قوی‌تر از دو انتفاضه پیشین خواهد بود.
انتفاضه نخست فلسطین یا انتفاضه سنگ از ۸ دسامبر ۱۹۷۸ تا برگزاری کنفرانس مادرید ۱۹۹۳در سال ادامه یافت. این انتفاضه با زیر گرفته شدن چند کارگر فلسطینی توسط یک کامیون اسرائیلی و مرگ ۴ فلسطینی آغاز شد و فلسطینیان این تصادف را قتل عمد دانستند و روز بعد در هنگام تشییع پیکرها به نشانه اعتراض به این جنایت به مقر ارتش اسرائیل در جبالیا سنگ زدند.
در مقابل سربازان اسرائیلی اقدام به شلیک تیر هوایی کردند. فلسطینیان نیز با باران سنگ و کوکتل مولوتف جواب آن‌ها را دادند. این باعث شد ارتشیان درخواست نیروی کمکی کنند. این جرقه اولیه انتفاضه اول فلسطین بود. ولی کار به همین جا ختم نشد و انتفاضه شهر به شهر گسترش یافت. در آن انتفاضه یکهزار و ۳۰۰ فلسطینی کشته شدند.
شعله های این انتفاضه در سال ۱۹۹۱ فروکش کرد و با امضای توافقنامه اسلو میان اسرائیل و سازمان آزادی بخش فلسطین در سال ۱۹۹۳ به طور کامل متوقف شد.
۲۳ سال پیش در روز ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۰۰ و در پی ورود «آریل شارون» نخست وزیر وقت اسرائیل به مسجد مبارک الاقصی به همراه تعداد زیادی از نظامیان ارتش اسرائیل، انتفاضه دوم فلسطین موسوم به انتفاضه اقصی شعله ور شد.

شارون با ورود به مسجد الاقصی و گشت زنی در صحن های آن باعث تحریک احساسات فلسطینیان و بروز درگیری میان مسلمانان و نظامیان اسرائیلی شد و در پی این درگیری ها ۷ فلسطینی کشته و بیش از ۲۵۰ نفر دیگر زخمی شدند و در عین حال ۱۳ نظامی اسرائیلی هم مجروح شدند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: