پرش به محتوا

فون در لاین باعث رسوایی دیپلماتیک شدرئیس کمیسیون اروپا در حالی که با یک پرونده فساد و اختلاس مالی درباره خرید غیر قانونی واکسن فایزر دست و پنجه نرم میکند با انتشار بیانیه ای در مورد تاسیس کشور اسرائیل رسوایی جدیدی به پا کرد.

فلسطینی ها به شدت به بیانیه فون در‌لاین اعتراض کردند و او را به انکار دستاورد تاریخی فلسطین و ترویج روایت های نژادپرستانه متهم کردند. کمیسیون اتحادیه اروپا طبعا این انتقادات را به شدت رد می کند.
رئیس کمیسیون اروپا، فون در لاین، در نطقی به مناسبت بزرگداشت، تأسیس اسرائیل در حالیکه به رهبران این کشور تبریک گفت با عبارتی نسنجیده و آلوده به رگه های نژاد‌پرستانه یک رسوایی دیپلماتیک ملموس ایجاد کرد.
فون در لاین گفت اسرائیل «به معنای واقعی کلمه صحرا خشک و بی آب و علفی را شکوفا کرد.» این بیانیه با انتقاد شدید در فلسطینیها مواجه شد.
سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین گفت فون در لاین با لفاظی های ضد فلسطینی خود اعتبار اتحادیه اروپا را تضعیف کرده است.
بیانیه فون در لاین در زبان دیپلماتیک معنی خودش را دارد و آشکارا میگوید که با آمدن یهودی ها و تشکیل اسرائیل آبادانی و تمدن به این منطقه آمده است .
فون در لاین با بیانیه خود دستاوردهای مردم فلسطین را نفی می کند و در نتیجه به نابودی آنها خدمت می کند.
علاوه بر این، بیانیه فون در لاین در این بیانیه از «انکار مستمر و نژادپرستانه» بیرون راندن، کشتار و اخراج مردم فلسطین حمایت می کند. او خواستار عذرخواهی فون در لاین شد.
سخنگوی فون در لاین به شدت این انتقاد را رد کرد. او به خبرگزاری حکومتی آلمان گفت: که از این بیانیه نامناسب به طرز ناراحت کننده ای شگفت زده شد.
فون در لاین وقتی از صحرای نقب بازدید کرد، توانست شکوفایی صحرا را شخصاً ببیند.
واکنش فلسطین «غیرقابل قبول» است. فون در لاین فقط می خواست بگوید که اسرائیل بخش هایی از صحرا را قابل استفاده کشاورزی کرده است.
قابل پیش بینی بود که سخنان فون در لاین با مخالفت روبرو شود. معجزه شکوفا شدن صحرا به قیمت نابودی محیط زندگی و زیست فلسطینی ها و کشورهای همسایه است.
اسرائیل با اشغال و الحاق بلندی‌های جولان که بر اساس قوانین بین‌المللی به سوریه تعلق دارد و الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، دسترسی به آب را فقط برای خود تضمین کرد.
صحرای پر شکوفه ای که فون در لاین در جریان بازدید خود دید، هزینه حیات و زندگی ساکنان آن است و تنها با نقض قوانین بین المللی توسط اسرائیل امکان پذیر شده است.
آبیاری صحرای نقب تاثیر زیادی بر تامین آب ساکنان غیر اسرائیلی دارد. علاوه بر این، کشاورزان فلسطینی از کرانه باختری بیرون رانده و اخراج می شوند.
رئیس کمیسیون خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا متعهد به راه حل دو کشوری است و همچنین از تشکیلات خودگردان فلسطین حمایت مالی می کند. (تهدید!)
در عین حال، کمیسیون فشار کمی بر اسرائیل برای اجرای قطعنامه های الزام آور سازمان ملل وارد می کند.
اسرائیل به طور منظم منافع ژئوپلیتیکی و امنیتی خود را در منطقه با بکارگیری نیروی نظامی، سرکوب و با نقض قوانین بین المللی اجرا می کند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد سیاست آپارتاید محیط زیستی و آبی اسرائیل مراجعه کنید به مقاله : هیدروآپارتاید یا آپارتاید آبی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: