پرش به محتوا

عدم برگزاری مراسم بزرگ روز جهانی کارگر در کوبا!

عدم برگزاری مراسم بزرگ روز جهانی کارگر در کوبا!

جیره بندی و اقدامات ریاضتی به دلیل کمبود سوخت در کوبا
نوشته مارسل کونزمان
ترجمه مجله هفته

کمبود شدید سوخت منجر به اقداماتی برای صرفه جویی گسترده در کوبا شده است. دولت کوبا اعلام کرده است که سوخت در پمپ بنزین ها سهمیه بندی می شود و تردد و حمل و نقل عمومی و محلی کاهش می یابد.
چندین دانشگاه کلاس های حضوری را در هفته آخر ماه آوریل به حالت تعلیق درآوردند. رژه اول ماه مه امسال نیز که طبق معمول انجام میشد، برگزار نخواهد شد.
دانشگاه سانتا کلارا اعلام کرد که تا ۳ مه دیگر کلاسها و جلسات حضوری را آغاز نخواهد کرد.
دانشجویان موظفند هفته آینده تمرینات خود را از طریق پورتال آنلاین ارائه دهند، اساتید فعلاً به اینترنت رایگان دسترسی خواهند داشت.
دانشگاه های Holguin، Artemisa، Sancti Spíritus و کالج کشاورزی هاوانا نیز هفته آینده کلاس های حضوری را به حالت تعلیق در خواهند آورد و خوابگاه های دانشجویی نیز تا حدودی تعطیل خواهند شد.
دانشگاه های پینار دل ریو، سینفوئگوس، ماتانزاس، کاماگوئی، لاس توناس، دانشگاه هاوانا و دانشگاه فنی هاوانا روز دوشنبه با تغییراتی به فعالیت های حضوری خود ادامه خواهند داد.
بنابراین هفته آینده هیچ امتحانی در دانشگاه هاوانا برگزار نخواهد شد.
به استادان توصیه می شود که تاخیرهای دانشجویان در سر کلاسهای درس را هنگام شروع کلاس ها در نظر نگیرند و تا حد امکان محتوا را بصورت آنلاین در دسترس دانشجویان قرار دهند.
وزیر انرژی کوبا ویسنته د لا اولوی تصمیم دولت برای سهمیه بندی سوخت در هفته های آینده را از طریق رسانه ها اعلام خواهد کرد.
در حال حاضر تنها ۴۰۰ تن از ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن مصرف روزانه کشور در ذخایر و منابع انرژی موجود است.
به گفته وزیر، علت این کمبودها خرابی وسایل و تاخیر در ارائه سوخت توسط تامین کنندگان مرکزی است.
علاوه بر این، به دلیل تعمیر و نگهداری مداوم نیروگاه های بزرگ، کوبا به طور فزاینده ای از سوخت دیزل برای تولید برق استفاده می کند که ابن کار در تامین سوخت لازم برای بخش حمل و نقل مشکل ایجاد می‌کند.
به گفته ویسنته د لا اولوی انتظار می رود این وضعیت تا ماه مه ادامه یابد و «تا تامین کنندگان دوباره تعهدات خود را انجام دهند».
این اقدامات محدودیت شدید تحویل سوخت در پمپ بنزین ها را به منظور حفظ «خدمات حیاتی» مانند حمل و نقل بیمار، دیالیز، وسایل نقلیه تعمیر و نگهداری برای تامین کنندگان تلفن و برق و خدمات تشییع جنازه پیش بینی می کند.
درهاوانا، محدودیت دریافت ۱۰۰ لیتر گازوئیل یا ۴۰ لیتر بنزین رعایت می شود.استان ویلا کلارا از تعلیق موقت کامل فروش رایگان خبر داد.
سایت پرتال شهروندی «سوی ویلا کلارا» روز شنبه اعلام کرد: اخبار و اطلاعات این اقدامات با شفافیت کامل به اطلاع مردم رسانده میشود.
فقط «شرکت های حمل و نقل خصوصی مورد تایید برای حمل و نقل عمومی» می توانند حداقل سوخت تعیین شده را دریافت کنند.
به جای تظاهرات بزرگ روز اول ماه مه در میدان انقلاب که معمولا با شرکت ۹۰۰ هزار برگزار میشود، چندین رویداد کوچکتر در محله ها، شرکت ها و موسسات آموزشی در طول این هفته برگزار می شود.
دبیر کل سازمان سراسری اتحادیه کارگری CTC، اولیسس گیلارته د ناسیمیونتو، در یک کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه اعلام کرد، در روز اول ماه مه تظاهرات کوچکتری در امتداد تفرجگاه مالکون برگزار خواهد شد.
وی گفت: شرایط سخت اقتصادی به ویژه محدودیت های عرضه سوخت ما را بر آن داشته تا برنامه ریزی اولیه برای جشن روز جهانی کارگر را تغییر دهیم.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: