پرش به محتوا

«ربات» نامیده شد چون صرفا می خواهد شین جیانگ واقعی را ببیند

«ربات» نامیده شد چون صرفا می خواهد شین جیانگ واقعی را ببیند

مورین هوئبل(Maureen A Huebel)، محقق مستقل استرالیایی هدف نقد و حمله بسیاری کاربران قرار گرفت و حتی «ربات» نامیده شد و حسابش نیز مسدود شد.


او هنوز نمی تواند این سابقه خود را فراموش کند و اخیرا در هنگام مصاحبه با روزنامه گلوبال تایمز در خانه خود احساساتی شد و گفت: «من آدم واقعی هستم، نه یک ربات.»

او حملات فراگیر به خود در فضای مجازی را ناشی از آن دانست که «او می خواهد با شین جیانگ واقعی آشنا شود». او گفت: «برخی علاقه مند به دروغ پردازی و تحریف افکار عمومی درباره چین هستند و از این که تحقیقاتم مانع «روایت» آن‌ها درباره شین جیانگ باشد، می ترسند.»

مدت هاست که برخی از رسانه ها و سیاستمداران غربی ادعاهایی مانند «نسل کشی در شین جیانگ» را تبلیغ می کنند و هوئبل در این مورد تردید داشت، چون می دانست که تولید ناخالص داخلی شین جیانگ مدام رو به افزایش سریع بوده و جمعیت آن نیز رشد کرده است. به منظور آشناتر شدن با شرایط واقعی شین جیانگ، او حسابی در توییتر باز کرد و به سرعت هزاران نفر او را دنبال کردند.

مورین هوئبل در توییتی اعلام کرد که برای تحقیق در مورد کار کاهش فقر در شین جیانگ، سال 2024 عازم آن منطقه می شود، او با این اقدام بیش از پیش مورد حمله و نقد و ناسزا قرار گرفته و در مواجه با نقدهایی مانند «شما ابزار تبلیغاتی ارزان قیمت هستی» و «شرم نداری»، با عبارات مودبانه مانند«متشکرم» پاسخ آن ها را داده است. اما هنگامی که او از نقدکنندگانش که به وجود «نسل کشی» در شین جیانگ معتقدند خواست مدارکی ارائه کنند، جای تعجب نیست که پاسخی به او داده نشده است.

مورین هوئبل هم با آدریان زنز تماس گرفته بود. از سال 2018 میلادی، این «محقق» آلمانی پیوسته با سوء استفاده و حتی ساخت اطلاعات، «گزارشات جعلی آکادمیک» آماده کرده و دروغ هایى درباره شین جیانگ منتشر کرده است. مورین هوئبل از آدریان زنز خواست یادداشت ها و روش های تحقیقاتی خود و نیز مجلاتی که مقالاتش منتشر کرده است را به وی بدهد.

اما نكته غیر منتظره این جاست که آدریان زنز در مقابل این درخواست صادقانه نه تنها پاسخى نداد، بلکه سوابق تحصیلی مورین هوئبل را زیر سوال برد و حساب توئیتر هوئبل را یک حساب جعلی طراحی شده خواند كه این عملکردش به طور مستقیم سبب بسته شدن حساب هوئبل شد.


مورین هوئبل اشاره کرد که بسیاری اطلاعات ارائه شده رسانه های غربی درباره چین واقعی نیست. برخی رسانه ها برای خدمت به مردم نیستند، بلکه برای خدمت به شرکت های نظامی و سودآوری آن هاست. وی گفت: «اگر رسانه اى تحت کنترل قرار گرفته باشد، واقعیات دیگر آلوده می شود.»

قرار است مورین هوئبل در سفر سال آینده خود به شین جیانگ چین بیشتر بر روی زمینه فقرزدایی تحقیق کند. وی ابراز امیدواری کرد که با مردم عادی محلی صحبت کند و از کارهای فقرزدایی مقامات محلی مطلع شود.

در سال های اخیر، چین ثروتمندتر شده است و مردم عادی چین از توسعه اقتصادی این کشور بهره مند شده اند. شین جیانگ یکی از مناطق چین است که سریع ترین نرخ های رشد تولید ناخالص داخلی در چین را دارد و رشد جمعیت نیز بسیار سریع است و با موفقیت به «ارقام نجومی» دست می یابد.

امیدوارم بتوانم درینباره مطالعه کنم که شین جیانگ چگونه به این دستاورد دست یافته است؟ چرا سیاست فقرزدایی چین موفق شده است؟ چگونه می توان شرکت کنندگان را به مشارکت کنندگان فعال تبدیل کرد؟ تجربه یا مدلی که استرالیا می تواند از آن بیاموزد چیست؟»

از نظر مورین هوئبل، «چین مدیر بهتری برای نظم جهانی خواهد شد و همه کشورها از آن سود خواهند برد.»

وی افزود: سیاست چین «رفاه مشترک» است و گفتار و کردار آن تدافعی است نه تهاجمی. چین در کشورهای دیگر مانند ایالات متحده دخالت نمی کند، چه رسد به این که حکومت های دیگر را سرنگون کند یا کشورهای کم تر توسعه یافته را استثمار کند. این در حالیست که ایالات متحده همواره تهاجمی رفتار کرده است و همیشه می خواهد ایده ارزش های خود را به کشوری تحمیل کند که هیچ ربطی به آن ها ندارد. به نظر می رسد در حال حاضر غرب چین را تهدید می کند نه چین غرب را….China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: