پرش به محتوا

پوتین فرمان مصادره دارایی های خارجی را امضا کرد


ترجمه مجله هفته


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن اداره موقت دارایی‌های متعلق به اتباع کشورهای غیردوست در این کشور ایجاد می‌شود. با این کار، مسکو می خواهد در مورد نسبت به مصادره اموال روسیه در خارج از کشور واکنش نشان دهد.
بدین ترتیب ولادیمیر پوتین فرمانی را در مورد اقدامات متقابل علیه مصادره یا محدود کردن حقوق و اموال روسیه در خارج از کشور امضا کرده است.
بر اساس این سند، اگر حقوق مالکیت روسیه در خارج از کشور لغو یا محدود شده باشد، مدیریت ویژه ای برای دارایی های مرتبط با کشورهای غیر دوست در روسیه تعیین خواهد شد تا در مورد واکنش به این اقدامات تصمیم گیری کند. در ادامه این فرمان آمده است:
«هزینه های نهاد اداره موقت از محل درآمد حاصل از استفاده از اموال منع یا مصادره شده تامین می شود.»
اموال منقول و غیر منقول، اوراق بهادار، سهام در سرمایه سهام و حقوق مالکیت را می توان تحت اداره موقت قرار داد.
فهرست دارایی‌های خارجی که قبلاً تحت مدیریت موقت بخش مدیریت دارایی‌های ایالت فدرال روسیه به دلیل توقیف دارایی‌های روسیه در خارج از کشور قرار دارند شامل سهام دو شرکت فورتوم بابیش از ۹۸ درصد و یونیپرو با بیش از ۸۳ درصد است.
مدیریت موقت اموال با تصمیم رئیس دولت خاتمه می یابد. این مصوبه از روز انتشار رسمی لازم الاجرا است.

یونیپرو صاحب پنج نیروگاه حرارتی در روسیه است. درآمد این شرکت در سال گذشته با ۲۰ درصد افزایش به ۱۰۵.۸ میلیارد روبل، و سود خالص آن به ۲۱.۲۷ میلیارد روبل رسید.
در بهار سال ۲۰۲۲، پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، شرکت آلمانی یونیپر که یونیپرو روسیه را نیز در بر می گرفت، تصمیم به تعلیق سرمایه گذاری در روسیه و از سرگیری فروش یونیپرو گرفت.
در پاییز، این شرکت علاقه شدیدی به خرید یونیپرو را گزارش کرد، اما این معامله با فرمان ریاست جمهوری روسیه که سهامداران و کشورهای غیردوست را از خرید و فروش سهام شرکت های استراتژیک، از جمله بخش انرژی، در روسیه تا منع می کند، دفترش بسته شد.یونیپر در گزارش سالانه ۲۰۲۲ اعلام کرد که توانایی تصمیم گیری در مورد سرنوشت یونیپرو را از دست داده است.
در این سند آمده است که فروش یونیپرو همچنان یک سوال ناروشن و باز است زیرا این شرکت هنوز تأییدیه لازم را از رئیس جمهور روسیه دریافت نکرده است.
شرکت فنلاندی فورتوم یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در بخش انرژی روسیه است.
در ماه مه ۲۰۲۲، این شرکت اعلام کرد که از بازار روسیه خارج خواهد شد.
این شرکت فنلاندی در گزارش سالانه خود برای سال ۲۰۲۲ اشاره کرد که با توجه به وضعیت ژئوپلیتیک فعلی، این خطر وجود دارد که معاملات در روسیه انجام نشود یا به طور قابل توجهی به تاخیر بیفتد.
این شرکت همچنین به «خطر فروش شرکت به بهای کم و یا در نهایت حتی سلب مالکیت از دارایی ها» اشاره کرد.
ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و سایر کشورها حدود نیمی از ذخایر ارزی بانک مرکزی و موجودی ها و حساب های سیاستمداران تجار، نمایندگان رسانه ها و مدیران شرکت های بزرگ تحریم شده روسیه را از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین مسدود کرده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: