پرش به محتوا

سند جدید و «۱۱ سپتامبر»، عربستان سعودی و سیا

«۱۱ سپتامبر»، عربستان سعودی و سیا

اسناد منتشر شده ارتباط دو قاتل با سرویس های مخفی را فاش می کند

نوشته یورگ تیجن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

حقیقت خود را نمایان میکند. فقط شکسپیر نبود که این عبارت را بیان کرد، بلکه این جمله می‌تواند در مورد یکی از اسرار بزرگ تاریخ معاصر، یعنی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به برج‌های مرکز تجارت جهانی در نیویورک نیز صدق کند.
هرکسی که روند رسمی وقایع اتفاق افتاده را زیر سؤال می برد اگر متهم به اعتقاد به تئوری توطئه و افسانه سرایی نمی شد، حداقال با لبخندی ترحم آمیز مواجه می شد، اما اکنون آنها میتوانند ادعاهای خود را بر استدلال های استوار کنند.
هفته گذشته وب سایت اسپای تاک که متخصص در تحقیقات اطلاعاتی است، با استناد به سندی که اخیراً منتشر شده است، گزارش داد که حداقل دو نفر از تروریست های «۱۱ سپتامبر» خواه ناآگاهانه یا آگاهانه در عملیاتی از سوی اطلاعات عربستان سعودی و سیا شرکت داشته‌اند.
مقاله مورد بحث بیانیه دونالد سی. کانسترارو، بازپرس ارشد سابق دفتر کمیسیون های نظامی است که برای بررسی پرونده های مربوط به مظنونان ۱۱ سپتامبر تشکیل شده است.
کانسترارو این سند را در سال ۲۰۲۱ در جریان محاکمه در پایگاه آمریکایی گوانتانامو در کوبا، جایی که ایالات متحده هنوز مظنونان «تروریست» را در اسارت دارد، منتشر کرد.
در آن زمان، اظهارات کانسترارو توجه زیادی را به خود جلب نکرد زیرا تا حد زیادی نکات مهم کلیدی در این اسناد ناخوانا شده بود.
اما اکنون یک نسخه اصل بدون سانسور در دسترس است و همه آن نکات ناخوانا در آن قابل مشاهده هستند و این سندی بسیار گویا است.

در این سند، کانسترارو خلاصه‌ای از مکالمات با مقامات ناشناس سیا و اف‌بی‌آی درگیر در «عملیات Encore»، یک تحقیق اطلاعاتی داخلی در مورد دخالت احتمالی دولت سعودی در «۱۱ سپتامبر» را گردآوری می‌کند.
در مرکز تحقیقات کانسترارو، شعبه ویژه سیا به اصطلاح ایستگاه الک، که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده بود، قرار دارد.
به گفته جورج تنت، رئیس وقت سیا، «ایستگاه الک» وظیفه نفوذ به گروه جهادی القاعده تحت رهبری اسامه بن لادن را داشت که با اولین حملات خود در آن زمان در صحنه منطقه اعلام وجود کرده بود و هدف آنها جلوگیری از از حملات بعدی این گروه‌ها بود.
اما به نظر می رسد این دقیقاً کارساز نبوده است. یا در نهایت سیا اصلاً اهمیتی نداد؟
اما اینطور که به نظر می رسد یا ماموران سیا در انجام وظایف خود موفق نبودند و یا اینکه اصلاً برای سیا جلوگیری از این عملیات اهمیتی نداشت؟
از سال ۱۹۹۹، دو سعودی نواف الحاسمی و خالد المحضر را که بعداً در «۱۱ سپتامبر» نقش داشتند، تحت نظر بودند:
گفته می شود که آنها یکی از هواپیماهای ربوده شده را به پنتاگون هدایت کرده اند. الحاسمی و المحضر در اوایل سال ۲۰۰۰ به آمریکا آمده بودند.
به گزارش اسپای تاک، با اشاره به اظهارات یکی از کارمندان اف بی آی، فردی به نام عمر الباجومی، واسطه سیا و سرویس مخفی سعودی، زمانی که آنها هنوز در فرودگاه لس آنجلس بودند، با آنها در تماس بود.
به الحاسمی و المحضر آپارتمانی در سن دیگو داده شد، جایی که آنها با یک خبرچین اف بی آی زندگی می کردند. آنها بارها و بارها با عمر الباجومی ملاقات کردند.
آنها چندین بار با الباجومی ملاقات کردند. به گفته کانسترارو، زمانی که کارکنان «ایستگاه الک» روز قبل از یازده سپتامبر سعی کردند به مافوق خود در مورد خطر المحضر و الحاسمی هشدار دهند، مورد توبیخ و تهدید به اخراج قرار گرفتند.بر اساس این شواهد، وب سایت The Grayzone در ادامه اسپای تاک نتیجه می گیرد: دو تروریست «۱۱ سپتامبر» توسط سازمان سیا و سعودی ها به خدمت گرفته شده بودند.
این شواهد تارنمای The Grayzone را یاد مورد اوکای کالینز می‌اندازد که در سال ۱۹۹۸، مامور مخفی سیا و اف بی آی بود و در سال ۲۰۱۶ درگذشت، او این فرصت را پیدا کرد تا در ارتباط با «ایستگاه الک» در افغانستان به داخل القاعده نفوذ کند. اما هرگز از مقامات بالاتر چراغ سبز برای انجام عملیات را دریافت نکرد.
او بعداً آن را در یک کتاب که در آن به زندگی اش پرداخته بود بشکلی خلاصه منتشر کرد:
«من به این موضوع که نام بن لادن به معنای واقعی کلمه چند ساعت پس از حمله ذکر شد مشکوک بودم. من نسبت به هر چیزی که کسی در مورد آنچه اتفاق افتاده یا چه کسی آن را انجام داده است، شک داشتم. به زمانی فکر کردم که هنوز برای آنها (سیا) کار می کردم و ما فرصت و امکان این را داشتیم وارد تشکیلات بن لادن شویم. چیزی که بوی خوبی نمی داد… تا امروز نمی دانم چه کسی پشت اتفاقات ۱۱ سپتامبر بود. من حتی نمی توانم در این مورد حدسی بزنم. اگر روزی حقیقت آشکار شود، می توانم حدس بزنم مردم آن را دوست نخواهند داشت.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: