پرش به محتوا

کمک نظامی اسرائیل به اوکراین علنی شد.

کمک نظامی اسرائیل به اوکراین علنی شد.

اسرائیل و اوکراین سیستم هشدار اولیه را در کیف آزمایش می کنند.

ترجمه مجله هفته

اگر آزمایش موفقیت آمیز باشد، این سیستم می تواند تا تابستان در چندین شهر اوکراین عملیاتی شود.

مقامات اسرائیلی و اوکراینی در ۲۰ آوریل به رسانه های آمریکایی آکسیوس گفتند که ارتش اسرائیل قصد دارد ماه آینده سیستم هشدار اولیه خود را در کیف پایتخت اوکراین آزمایش کند و تا تابستان برای ارتش اوکراین عملیاتی شود.
این سامانه هشدار به شبکه رادار و پدافند هوایی اوکراین متصل خواهد شد و می‌تواند هشدارهای سریع‌تر و مشخص‌تری را به غیرنظامیان اوکراینی در مناطقی که توسط موشک‌های روسی هدف قرار گرفته‌اند ارسال کند.
با این حال، سیستم هشدار قادر به رهگیری موشک های که وارد آسمان اوکراین میشوند نیست.
به گزارش اکسیوس، افسران ارتش اسرائیل در ماه های اخیر چندین بار با همتایان اوکراینی خود در لهستان دیدار کرده اند.
اسرائیلی ها سیستم را به اوکراین ارائه کردند و درباره نحوه پیکربندی نرم افزار برای سازگاری با نیازهای اوکراین بحث کردند… البته تفاوت بزرگی در وسعت مناطق تحت پوشش سیستم هشدار دهنده بین اوکراین و اسرائیل و استفاده روسیه از راکت ها و موشک های مختلف برای هدف قرار دادن اوکراین وجود دارد و باید این سیستم برای این کشور تنظیم شود.
اسرائیل و اوکراین توافق کردند که اولین آزمایش این سیستم را در ماه مه انجام دهند. در صورت موفقیت این آزمایش ها، تعدادی از شهرهای اوکراین تحت پوشش این سیستم اسرائیلی قرار خواهند گرفت.
در ژانویه سال جاری، یوگنی کورنیچوک، سفیر اوکراین در اسرائیل تأیید کرد که تل آویو سیستم های هشدار اولیه را به کی یف عرضه خواهد کرد.
پیش از این، کی‌یف بر تل‌آویو برای ارائه حمایت مستقیم نظامی فشار آورده بود.
علیرغم گزارش‌هایی مبنی بر آموزش سربازان اوکراینی توسط افسران اسرائیلی در سال گذشته، ادعا میشود اسرائیل سلاح‌های تهاجمی را در اختیار اوکراین قرار نداده و صرفاً کمک‌های بشردوستانه در قالب تجهیزات دفاعی ارائه کرده است.
با این وجود، خودروهای نظامی اسرائیل در میدان نبرد اوکراین مشاهده شده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در ۱۶ مارس اعلام کرد که به دلیل توافقات بین تل آویو و مسکو در مورد سوریه، اسرائیل از اوکراین حمایت نظامی نخواهد کرد.
«باید به صراحت بگویم که ما با یک وضعیت پیچیده روبه رو هستیم… خلبانان اسرائیلی و روسی در نزدیکی یکدیگر بر فراز سوریه پرواز می کنند.»
این با آنچه که سلف او، یائیر لاپید، در سال گذشته گفت، مطابقت دارد.
کمک های اسرائیل به اوکراین، هرچند محدود است، اما از زمان آغاز جنگ در فوریه ۲۰۲۲، به تنش های قابل توجهی بین مسکو و تل آویو دامن زده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: