پرش به محتوا

پیشرفت‌ها شگرف ارتش چین

پیشرفت‌ها شگرف ارتش چین.

ترجمه مجله هفته

پهپاد جدید مافوق صوت چین می تواند تایوان، ژاپن و آمریکا را در اقیانوس آرام هدف قرار دهد

پهپاد جدید WZ-8 می تواند بخشی از یک مجموعه‌ی تسلیحات خاص شناسایی استراتژیک باشد که برای ارائه اطلاعات نظامی به زرادخانه سلاح های مافوق صوت چین طراحی شده است.
همانطور که آسیا تایمز گزارش داد، جدیدترین پهپاد شناسایی مافوق صوت چین می تواند از با ارائه اطلاعات پیشگیرانه حملات ایالات متحده، ژاپن و تایوان را شناسایی کند.
علاوه بر این، از این پهپادها می توان برای آزمایش سیستم دفاعی کشورهای منطقه در برابر تهاجم به حریم هوایی آنها استفاده کرد.
همانطور که واشنگتن پست گزارش داد، چین همچنین می تواند از این نوع جدید پهپاد برای حمله به تاسیسات نظامی تایوانی و آمریکایی در اقیانوس آرام استفاده کند.
این منبع به اسناد فاش شده از آژانس ملی اطلاعات جغرافیایی ایالات متحده در اوت گذشته اشاره می کند که تصاویر ماهواره ای از دو پهپاد راکتی مافوق صوت WZ-8 را در فرودگاهی در لیوان در فاصله ۵۶۰ کیلومتری از شانگهای نشان می دهد..
گفته می شود این پهپاد یک سیستم شناسایی پیشرفته در اختیار دارد که قادر به جمع آوری داده‌ها و ارسال فوری آنها و اطلاع رسانی به فرماندهی استراتژیک است و همچنین این توانایی ها در خدمت تعیین اهداف برای حملات موشکی در یک درگیری نیز بکار می‌آیند.
اسناد فاش شده که توسط واشنگتن پست به دست آمده است، مسیرهای احتمالی پرواز ماموریت های شناسایی WZ-8 را نیز نشان می دهد.
علاوه بر این، دوربین های الکترواپتیکال و سایر حسگرهای آن باید قادر به جمع آوری اطلاعات در حین عملیات در حریم هوایی دشمن باشند.
اگرچه WZ-8 غیر مسلح است، اما واشنگتن پست گزارش می دهد که این پهپاد می تواند برای استفاده مسلحانه در آینده اصلاح شود که مکان یابی و رهگیری آن دشوار است.
در ادامه این گزارش آمده است که این پهپاد توسط یک بمب افکن Xian H-6 در ارتفاع ۳۰ هزار متری پرتاب می شود و سپس می تواند با سرعت سه برابر سرعت صوت به حریم هوایی کره جنوبی و تایوان وارد شود.
به گزارش واشنگتن پست، چین از پهپاد WZ-8 در سال ۲۰۱۹ در مراسم جشن هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین رونمایی کرد.
با این حال، تعداد کمی از تحلیلگران فکر می کردند که این پهپاد در آن زمان عملیاتی بود.
این پهپاد همچنین باید توانایی هایی را ارائه دهد که پهپادهای شناسایی استراتژیک موجود غربی هنوز از آن برخوردار نیستند.
به عنوان مثال، بهبود قابلیت‌های جنگی ماهواره‌ای و پدافند هوایی، نیاز به یک راه‌حل مافوق صوت برای جمع‌آوری اطلاعات هنگام ورود و خروج از حریم هوایی به شدت دفاع‌شده، غیرقابل دسترس حتی برای محتاط‌ترین پهپادها را برجسته کرده است. میتواند خطرناک باشد.
به عنوان مثال در این پهپاد میتوان بهبود قابلیت‌های جنگی علیه ماهواره‌‌ها و پدافند هوایی را مشاهده کرد که نیاز به راه‌حلی مافوق صوت برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد ورود و خروج دشمن به حریم هوایی دارد، توانایی های این پهپاد می تواند حتی برای نامحسوس‌ترین پهپادها نیز خطرناک باشد.

آوریل گذشته، آسیا تایمز توانایی ایالات متحده و متحدانش در استفاده از لیزرهای متحرک زمینی، پارازیت‌های فرکانس بالا، سلاح‌های مایکروویو و «قاتل‌های ماهواره‌ای» را برای تهدید ماهواره‌های تجسسی چین برجسته کرد.
علاوه بر این، آسیا تایمز در آگوست گذشته در مورد یک رادار دوربرد ایالات متحده گزارش داد که به طور بالقوه می تواند بین ماهواره های نظامی و تجاری چین تمایز قائل شود.
چین یک دکترین جامع در مورد استفاده از پهپادها برای اهداف شناسایی بوجود آورده.
همانطور که در شماره دسامبر ۲۰۲۱ نشریه نظامی الماس قرمز، انتشارات فرماندهی آموزش و دکترین ارتش ایالات متحده (TRADOC) اشاره شد، شناسایی عمیق شامل اکتشاف مناطق فراتر از سیستم های تسلیحات ارگانیک یک واحد معین است.
همچنین اشاره شده است که عملیات شناسایی عمیق چین شامل ترکیبی از پهپادهای دوربرد و با استقامت بالا، مانند آنچه که توسط WZ-8 و سایر مدل‌ها ارائه می‌شود، میباشد.
این منبع همچنین تاکید کرد که نیروی زمینی ارتش آزادیبخش خلق از پهپادها برای شناسایی توپخانه دوربرد و تعیین جهت شلیک و اهداف آنها استفاده می کند که می تواند به پهپادها اجازه دهد نقش مهمی در عملیات زمینی ایفا کنند.
ترکیب استفاده از سنسورهای چینی سریع و قابل اعتماد دقت بالایی را ایجاد میکند، که منجر به بالا رفتن نظارت بر میدان جنگ و دقت هدف گیری میشود.

طبق گزارش کارتیک بوماکانتی برای بنیاد تحقیقات اوبسرور تا آنجایی که به سایر بخش‌های ارتش آزادی‌بخش خلق چین مربوط میشود، پیشرفتهای شگرفی در مورد ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و استفاده از هوش مصنوعی (AI) در بخش نظامی قابل مشاهده است، که نقشی حیاتی در مدرن‌سازی نیروی هوایی و نیروهای موشکی ارتش آزادیبخش خلق با تمرکز بر کیفیت استقرار کلاهک به جای خود کلاهک، بازی کرده اند.
آسیا تایمز در فوریه سال جاری در مورد ترکیب تسلیحات سه گانه مافوق صوت چین گزارش داد که در آن «قاتل های ناو هواپیمابر» YJ-21 پرتاب شده از کشتی و هواپیما با موشک مافوق صوت متحرک DF-17 با هم به یک سلاح بازدارنده متعارف مهیب تبدیل میشود.
YJ-21 برای حمله به ناوهای هواپیمابر ایالات متحده به هدایت ماهواره ای نیروهای پشتیبانی استراتژیک ارتش آزادیبخش خلق چین متکی است. این آن را به یک سلاح استراتژیک تبدیل می کند، در حالی که DF-17 به طور خاص یکی از انواع موشک های ساخته شده توسط چین برای نمایش قدرت علیه تایوان است که در اوت گذشته رونمایی شد.
با این کار، پکن می خواست توانایی خود را در ضربه زدن به تایوان با سلاح های دقیق دوربرد نشان دهد.
پهپادهایی مانند WZ-8 همچنین می‌توانند وظیفه هدف‌گیری پشتیبانی را در صورت غیرفعال شدن ماهواره‌های چین توسط ایالات متحده و متحدانش به عهده بگیرند.
پهپاد مافوق صوت WZ-8 و تسلیحات مافوق صوت جدید می توانند عناصر مهم یک مجموعه شناسایی و حمله چینی را تشکیل دهند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: