پرش به محتوا

انصارالله: آمریکا مانع از تلاش‌های صلح در یمن می‌شود.

انصارالله: آمریکا مانع از تلاش‌های صلح در یمن می‌شود.

ترجمه مجله هفته

این اتهام در حالی مطرح می شود که مذاکرات صلح بین انصارالله و عربستان سعودی از سوی دو طرف مثبت ارزیابی می شود و منجر به تبادل ۹۰۰ زندانی شده است.

مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی جنبش مقاومت انصارالله، آمریکا را متهم کرده است که با اعمال فشار بر کشورهای ائتلاف تحت رهبری عربستان، تلاش‌های صلح در یمن را مختل می‌کند.

المشاط در سخنانی به مناسبت عید فطر اظهار داشت: «در جریان مذاکرات با طرف سعودی با میانجیگری عمانی، از حقوق مشروع مردم خود در آزادی و استقلال و حق خود برای توقف تجاوزات ائتلاف عربی به رهبری عربستان دفاع کردیم، آنها را مجبور به رفع محاصره و آزادسازی دارایی های دولتی ما برای پرداخت حقوق کارمندان دولت کردیم.»
المشاط افزود: «ایالات متحده در تلاش است تا تلاش‌های صلح را مختل کند و نمی‌خواهد مشکلات بشردوستانه را حل کند.»
او در ادامه هشدار داد، به نفع ریاض و منطقه نیست که در برابر فشار آمریکا سر فرود بیاورند.
وی گفت: اگر تسلیم فشارها و تلاش‌های آمریکا شویم، حتی به ضرر کشورهای متجاوز تمام می‌شود و برای آنها نیز ویرانی و بی‌ثباتی به همراه خواهد داشت.
المشاط گفت، تراژدی قربانیانی که در ازدحام جمعیت در ۱۹ آوریل کشته شدند، «گواه روشنی بر تاثیر تجاوز و محاصره وحشیانه علیه یمن است.» دست‌کم ۷۸ نفر در صنعا در اثر تجمع صدها نفر در مدرسه‌ای در منطقه باب یمن کشته شدند. آنها به امید دریافت ۱۰ دلار کمک خیریه به مناسبت روزهای پایانی ماه رمضان در آن محل تجمع کرده بودند.
مذاکرات صلح انصارالله و عربستان در ۸ آوریل با ورود هیئت های رسمی عربستان و عمانی برای یک سفر شش روزه به صنعا آغاز شد.
در پایان این سفر، وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که هیئت این کشور «مجموعه‌ای از جلسات را در صنعا برگزار کرده است که در جریان آن بحث‌های عمیقی در مورد وضعیت انسانی، آزادی همه اسرا، آتش‌بس و یک سیاست جامع سیاسی صورت گرفته است. … که در فضایی خوش بینانه و مثبت شفاف بودند».

وی افزود: با توجه به این دیدارها نیاز به گفت‌وگوهای بیشتری خواهد بود تا آنها در اسرع وقت به نتیجه برسند و راه‌حل سیاسی جامع و پایداری که مورد قبول همه طرف‌های یمنی باشد پیدا شود.

انصارالله این مذاکرات را «جدی و مثبت» توصیف کرد و تاکید کرد که «در برخی از مسائل پیشرفت هایی حاصل شده است، به این امید که بتوانیم بررسی مسائل باقی مانده را در قرارهای بعدی تکمیل کنیم.»
در جریان این مذاکرات، دو طرف حدود ۹۰۰ زندانی را مبادله کردند. قرار است دور دیگری از مذاکرات بعد از عید فطر برای بررسی مسائلی که هنوز حل نشده است، انجام شود.
هدف از این مذاکرات پایان دادن به جنگی است که در سال ۲۰۱۵ پس از تصرف اکثر استان های مرکزی و شمالی یمن از جمله صنعا توسط انصارالله در سپتامبر ۲۰۱۴ آغاز شد میباشد.
در واکنش به این اقدام، ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی با حمایت آمریکا و انگلیس، عملیات نظامی خود را در حمایت از ارتش یمن برای بازپس گیری مناطق تحت کنترل این گروه آغاز کرد.
تا پایان سال ۲۰۲۱، جنگ یمن و محاصره این کشور توسط عربستان سعودی و امارات متحده عربی باعث کشته شدن حدود ۳۷۷۰۰۰ نفر و ایجاد بزرگترین بحران انسانی در جهان شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: