پرش به محتوا

دیاز-کانل برای دومین بار

دیاز-کانل برای دومین بار

مجلس ملی کوبا با نمایندگان تازه انتخاب شده برای دومین بار ریاست جمهوری دیاز کانل را تایید کرد.
جنگ اعلام نشده ایالات متحده علیه جزیره سوسیالیستی مستلزم اقدامات متعددی می باشد.
نویسنده: فولکر هرمزدورفنمایندگان مردم کوبا یک بار دیگر به دیاز کانل این اجازه را دادند تا رئیس جمهور این جزیره سوسیالیستی شود: روز چهارشنبه، میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا برای یک دوره پنج ساله دیگر توسط نمایندگان پارلمان در هاوانا تایید شد.
در جلسه آغازین مجلس شورای ملی جدید، این سیاستمدار ۶۲ ساله از مجموع ۴۶۰ رأی معتبر، ۴۵۹ رأی را به خود اختصاص داد.
رئیس سابق اتحادیه های سراسری کارگریCTC، سالوادور والدس مسا، با ۴۳۹ رای، مجدداً به عنوان معاون رئیس جمهور کوبا انتخاب شد.
علاوه بر رئیس دولت و معاون وی، مانوئل ماررو کروز نخست وزیر نیز به عنوان رئیس دولت تایید شد.
بر طبق قانون اساسی که در سال ۲۰۱۹ تصویب و لازم الاجرا شد این سیاستمداران حق دارند تنها در مجموع دو بار یا ده سال به این مقام انتخاب شود و اجازه نامزد شدن برای بار سوم را نخواهند داشت.
روزنامه گرانما ارگان کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا در مورد انتخاب رئیس جمهور نوشت: «بعد از پنج سالی که با یک بحران عمیق اقتصادی برجسته شد، که با پیامدهای همه‌گیری کووید-۱۹ و تشدید محاصره اقتصادی، تجاری و مالی تحمیل شده توسط ایالات متحده در جزیره، تشدید شد. دیاز کانل با شروع دوره دوم ریاست جمهوری خود راه پیچیده ای در پیش خواهد داشت.»
بعد از یک دوره پنج ساله که با یک بحران عمیق اقتصادی همراه بود که توسط پیامدهای همه گیری بیماری کووید ۱۹ تشدید شد و محاصره اقتصادی، تجاری و مالی تحمیل شده توسط ایالات متحده نیز آنرا عمیق‌تر کرد اکنون بزرگترین چالش های رئیس جمهور مقابله با تورم بالا و کمبود مواد غذایی، دارو و برق و همچنین تشدید تحریم های ایالات متحده است.
رئیس جمهور تازه انتخاب شده در اولین سخنرانی خود گفت: اولین اقدامات برای آینده بسیار نزدیک این خواهد بود که « تولید مواد غذایی با استفاده از ظرفیت های تولیدی که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته اند باید ادامه یابد، در ضمن باید به افزایش درآمدهای ارزی کشور و ایجاد تحول لازم بنگاه های دولتی سوسیالیستی توجه جدی شود، برای افزایش کارایی در فرایند سرمایه گذاری و جلب مشارکت سرمایه های خارجی در کشور و افزایش عرضه کالا و خدمات و کنترل تورم تمام اقدامات لازم انجام گیرد»۰
مجلس جدید کوبا بالاترین نهاد قانونگذاری در این کشور سوسیالیستی است و به طور سنتی در ۱۹ آوریل، سالگرد پیروزی بر مهاجمان در خلیج خوک ها تشکیل می شود.
در آن روز، نیروهای مسلح انقلابی، شبه نظامیان و داوطلبان مسلح مزدوران متجاوز سیا را در کوبا سرکوب کردند و شکست دادند.
فیدل کاسترو در واکنش به این حمله، انقلاب کوبا را انقلابی سوسیالیستی اعلام کرد.
کوبایی ها برای بزرگداشت موفقیت خود، بیلبوردی را در ساحل خلیج خوک‌ها (به اسپانیایی Playa Girón) نصب کردند که روی آن نوشته شده است «Girón – اولین شکست امپریالیستی در قاره آمریکا».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: