پرش به محتوا

«این اولین گام به سوی جنگ داخلی است»

«این اولین گام به سوی جنگ داخلی است»

رئیس‌جمهور راست‌گرای اکوادور به غیر نظامیان اجازه حمل اسلحه مرگبار را داد و از این طریق سعی دارد شبه‌نظامی‌های مرتجع را تقویت و تحریک کند.

گفتگو با سزار پیلاتاکسی
مصاحبه: توربن آستن، کوتزالتنانگو
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

گیلرمو لاسو به زودی دیگر نمی تواند رئیس جمهور اکوادور باشد. یک هفته پیش، یک کمیته پارلمانی با گنجاندن مدارک جدید در روند استیضاح لاسو موافقت کرد. در مورد چیست؟
گیلرمو لاسو که به زودی مقام خود را به عنوان رئیس جمهور اکوادور از دست خواهد داد. یک هفته پیش با ارائه مدارک جدیدی یک کمیته پارلمانی تقاضای استیضاح ویران کرد، اما دعوا بر سر چیست؟

بخشی از موضوعاتی که در روند استیضاح فعلی مورد بررسی قرار خواهند گرفت بررسی تعاملات فساد و همکاری دخالت لاسو در تجارت بین المللی مواد مخدر و پرداخت بدهی های خارجی به طلبکاران بین المللی میباشد.
روند استیضاح رئیس جمهور تحت فشار نمایندگان پارلمان حزب رئیس جمهور مترقی سابق رافائل کوریا Movimiento Revolución Cuidadana که در سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ در قدرت بود و سایر احزاب چپ میانه و راست میانه عملی شده است.
دو سناریو احتمالی وجود دارد. چیزی که طبق قانون اساسی ممکن است این است که کمند کنگره را منحل کند و با فرمان به حکومت ادامه دهد. مورد دیگر برگزاری انتخابات جدید در ۱۸۰ روز دیگر است.

سیاست قبلی لاسو را چگونه ارزیابی می کنید؟

او یک نئولیبرال کلاسیک است. او نماینده مرتجعین در کشور، بانک ها، صادرکنندگان بزرگ محصولات کشاورزی است.
در دوران او کاهش شدید بودجه آموزش و بهداشت صورت گرفته است، بیمارستان های دولتی در وضعیت نامناسبی قرار دارند.
داروها و تجهیزات پزشکی از دست رفته، و بخش خصوصی به عنوان راه حل تمام این مشکلات مطرح شده است..
علاوه بر این، خصوصی‌سازی‌ها بر تامین برق و آب و همچنین زیرساخت‌های ارتباطی تأثیر می‌گذارد.
علاوه بر این، جنبش های اجتماعی متهم به جرم و جنایت شده و شیطان سازی از آنها صورت میگیرد، برای مثال موج سرکوب در جریان بسیج های بزرگ سال گذشته.
جنبش های اجتماعی، اعتراضات علیه نئولیبرالیسم عموماً خشونت آمیز به تصویر کشیده می شوند. و آنها را متهم میکنند که به مالکیت خصوصی احترام نمی گذارند.

در یک قتل عام در استان اسمرالداس، گروهی از افراد مسلح مظنون به عضویت در باندهای جنایتکار حداقل ۹ ماهیگیر و کاسب را در بندر کشتند. از این حادثه چه می دانید؟

اکوادور به خصوص در سواحل اقیانوس آرام، موج وحشتناکی از خشونت همراه با قتل و یورش را تجربه می کند. وضعیت زندان ها هم خیلی افتضاح است، چندین بار در زندان ها شورش شده، و افراد زیادی کشته شده اند.
اکوادور به مرکز قاچاق مواد مخدر تبدیل شده است، کارتل های کلمبیایی و مکزیکی در اینجا فعالیت می کنند و رئیس جمهور خودش دستش در جنایات سازمان یافته است. قانون لاسو که به افراد خصوصی اجازه حمل سلاح می دهد، وضعیت را تشدید خواهد کرد.

به گفته لئونیداس ایزا، رئیس سازمان بومی چتر Conaie، قانون به گروه های شبه نظامی اجازه می دهد تا مسلح شوند. عواقب چنین تصمیمی چیست و شما از چه می هراسید؟

هدف قانون این نیست که «شهروند عادی» بتواند از خود در برابر تهاجم و مجرم‌ها دفاع کند. این در واقع در خدمت مسلح کردن گروه های شبه نظامی برای اقدام آنها علیه جنبش های اجتماعی، محیط بانان، فعالان ضد سرمایه داری است. تصویب این قانون اولین گام برای جنگ داخلی است.

شما همچنین از دولت مترقی رافائل کوریا انتقاد کرده بودید. نسخه شما از یک اکوادور عادلانه چیست؟

ما خواستار یک دولت قانون اساسی دموکراتیک، احترام به حقوق بشر، یک دولت چند ملیتی هستیم. چشم انداز ما اقتصاد اشتراکی و حفظ منابع طبیعی، عدالت اجتماعی از پایین، از درون جوامع است.
ما به عنوان یک جنبش در یک اتحاد گسترده با جنبش‌های اجتماعی، چپ و احزاب، اتحادیه‌های کارگری، سازمان‌های زنان و محیط‌زیست، در اتحاد با تولیدکنندگان کوچک، کارگران مزرعه، مشاغل کوچک و متوسط، کارگران در انتخابات شرکت خواهیم کرد. همه کسانی که به دولت دیگری ،به دولت عادلانه تری اعتقاد داشته باشند.

رابطه شما با جنبش Revolución Ciudadana چیست؟ آنها نیزمانند حزب شما، درکی از چپ‌گرایی دارند.

تفاوت های برنامه ای بین ما و آنها وجود دارد. مفهوم Revolución Cuidadana که آنها به آن معتقدند مبتنی بر استخراج‌گرایی و «Neodesarrollismo» (نظریه مدرنیزاسیون آمریکای لاتین) است، این درک با ایده‌های ما درباره «بوئن ویویر» و حفظ منابع طبیعی متفاوت است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: