پرش به محتوا

فراخوان به کودتا علیه دولت کلمبیا.


فراخوان به کودتا علیه دولت کلمبیا.
تلاش برای یورش به کنگره
نوشته هانس وبر

آمریکا ۲۱

ترجمه مجله هفته


نیروهای مترقی نسبت به خطر «کودتای نرم» و استراتژی قانونمندی هشدار می دهند
یک تیک توکر در فراخوان عمومی از مردم خواسته است دادن ۱۹ آپریل در مقابل کاخ ریاست جمهوری کلمبیا جمع شده تا آن را مورد حمله قرار دهند.
در این میان کاملاً واضح است که کاربران راست گرا در رسانه‌های اجتماعی در زمینی ایجاد جو تهدید و وحشت علیه رئیس جمهور گوستاوو پترو فعال شده و آنها خواستگار کودتا علیه رئیس جمهور منتخب و قانونی کلمبیا می شوند.
اخیراً نیز یک گفتگوی تیک-توکی بین افرادی منتشر شد که در آن یک وکیل و عضو سابق حزب راستگرای دموکراسی مرکزی (CD) از کودتا علیه دولت خبر میداد که قرار است بزودی اجرا شود.
فردی به نام لوئیس گابریل کاریلو اوسوریو به کاربران اطمینان میدهد که کودتا با همکاری ارتش آماده شده است و تا چند ماه دیگر انجام خواهد شد.
«این وکیل در این گفتگو ایراد کرد که فعلا ارتش دست به کودتا نمی زنند منتظر است که «دون پترو» به خرابکاری های خود ادامه دهد و سپس وارد عمل می‌شود.»
هفته نامه Noticias Uno اشاره می کند که ۴۸ نفر در جلسه آنلاین
«آرتمیزا» نامی رایج برای عملیات های مهم ویژه نیروهای مسلح است شرکت کردند.
شش مردی که روی صفحه نمایش دیده می‌شوند گهگاه حرکات نظامی انجام می‌دهند و مجری جلسه از نمادهای پلیس در پروفایل تیک‌توک خود استفاده می‌کند.
یکی از شرکت کنندگان که در شبکه های اجتماعی خود را «@andramau» معرفی می کند، پیش از این رئیس جمهور پترو را به مرگ تهدید کرده بود. نام اصلی او آندرس مائوریسیو هررا است.
او از حساب‌های کاربری مختلف برای توزیع محتوای فوق‌العاده راست گرایانه، از جمله نشان دادن عکس‌های خود به همراه سلاح و ادای احترام به رئیس سابق گروه‌های دفاع شخصی شبه‌نظامی (AUC)، کارلوس کاستانو، استفاده کرده است.
او در جریان یک پخش زنده یک برنامه در مورد پترو گفت:
«اون آشغال، اگر اون الان اینجا بود، کاری را انجام می‌دادم که خیلی وقت پیش باید انجام میدادم. یعنی او را از سر راه برمیداشتم و به اعماق جهنم می فرستادم. چنین رذلی شایسته لقب انسان نیست.»
رئیس دولت پس از این اظهارات عمومی سپس از دادستانی خواست تا علیه وی اعلام جرم و از وی تحقیق کند. حالا هررا به تهدید به قتل متهم شده است.
یکی دیگر از کاربران تیک توک در ویدئویی در مقابل کاخ ریاست جمهوری «Palacio de Nariño» حاضر شد و خواستار هجوم به آن در ۱۹ آوریل شد.
حساب کاربری تیک توک این مرد «Equipo por Colombia» (تیم برای کلمبیا) نام دارد. این نام ائتلاف جناح راستی بود که در انتخابات ریاست جمهوری با پترو رقابت کرد.
همه «آنهایی که از مرگ افسران پلیس و سربازان داغ دیده اند»، که نگران ناامنی در حومه و شهرها هستند و نگران چریک های ELN هستند و مخالف این ساختار جنایتکار قبیله دل گلفو هستند باید متحدا، به کاخ نارینو حمله کنند و آن را به تصرف خود درآورند.
این نشان دهنده «احترام به ارزش ها، آزادی و نیروهای امنیتی ما» است.
سیاستمداران مترقی مانند رئیس‌جمهور سابق و عضو انجمن چپ‌گرای آمریکای لاتین، ارنستو سامپر، و سناتور ائتلاف حکومتی، پیداد کوردوبا، درباره احتمال کودتای «منفعل» یا «نرم» هشدار دادند.
هر دو شخصیت تجارب کودتاهای آمریکای لاتین علیه دیلما روسف و اینازیو لولا داسیلوا در برزیل، رافائل کوریا در اکوادور، کریستینا فرناندز در آرژانتین، فرناندو لوگو در پاراگوئه، مانوئل زلایا در هندوراس، اوو مورالس در بولیوی و پدرو کاستیو در پرو را یادآوری کردند.
سامپر می‌گوید: «فیلمنامه» مشابهی از بی‌ثباتی سیاسی در همه آنها استفاده شد که به «رد عدم حکومت‌پذیری، ایجاد بحران‌ها و ایجاد بی ثباتی و در نهایت گسست دموکراسی منجر شد». به گفته سامپر، خطر کودتا در کلمبیا نیز وجود دارد.
نشانه های این امر، به عنوان مثال، زیر سوال بردن دائمی وضعیت اقتصادی کشور و انفعال ارتش در برابر فلج شدن کل مناطق توسط قبیله دل گلفو است.
کوردوبا در توییتی نوشت: «همه چیز به تدارک یک کودتای نرم علیه پترو اشاره دارد». اولین گام، انتشار اطلاعات مغرضانه یا نادرست علیه دولت، از جمله در رسانه های اجتماعی است.
به عنوان مثال دروغ‌هایی مانند، اصلاحات آنها سیستم سلامت را نابود می کند، حقوق بازنشستگی را لغو می کند، شرکت ها را نابود می کند.
هدف «ایجاد جو مصنوعی ناآرامی اجتماعی غیرقابل تحمل» است تا پس از آن اقدامات قانونی علیه رهبری سیاسی آغاز شود.
سپس ارتش به بهانه ایجاد ثبات و آرامش مستقر خواهد شد و دولت سرنگون خواهد شد. سناتور آن را محکوم می‌کند که یک استراتژی قانون‌گذاری اینگونه عمل می‌کند.

در واقع، گزارش‌هایی از کمپین‌های ضد اطلاعات بر ضد دولتی در جریان است، به عنوان مثال در توییتر، به میلیون‌ها کاربر اطلاعاتی ارسال میشود که خواستار حمایت از انجام کودتا می‌شوند.
در همین زمینه، اخیراً چندین نفر قصد یورش به ساختمان کنگره را داشتند. جیمی اوسکاتگی، نماینده CD، رهبر این تلاش بود. او پسر یک ژنرال سابق است که به دلیل همدستی در قتل عام ماپیریپان محکوم شده است. در این قتل عام حداقل ۵۰ نفر در سال ۱۹۹۷ توسط شبه نظامیان شکنجه و تکه تکه شدند.
دیوید راسرو، رئیس «جناح پیشرو» مجلس نمایندگان آمریکا در توییتی نوشت: «یک روند راست افراطی با کپی برداری از ترامپ و بولسونارو وجود دارد. من از دموکرات های همه احزاب می خواهم که این نوع خشونت را محکوم و رد کنند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: