پرش به محتوا

جمع بندی سفر لاوروف به آمریکای لاتین.

جمع بندی سفر لاوروف به آمریکای لاتین.
لاوروف در کوبای سوسیایستی
متحد علیه سلطه غرب: لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به عنوان آخرین مقصد سفر خود به آمریکای لاتین به کوبا سفر کرد.

فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه مسکو شامگاه چهارشنبه (به وقت محلی) در بدو ورود به هاوانا گفت، تحریم‌ها علیه کوبا و روسیه در درازمدت شکست خورده است.
وزیر امور خارجه روسیه در پایان یک سفر پنج روزه به آمریکای لاتین از جمهوری جزیره سوسیالیستی دیدن می کند. لاوروف از روز دوشنبه در گفت‌وگو با سران کشورها و دولت‌های برزیل، ونزوئلا و نیکاراگوئه، گسترش روابط تجاری و اقتصادی و گسترش مشارکت‌های استراتژیک تشویق و ترویج کرد.
او همچنین در کاراکاس کنفرانس هایی با همتای بولیوی خود روگلیو مایتا و نخست وزیر سنت وینسنت و گرنادین ها، رالف گونسالوز برگزار کرد.
به گزارش خبرگزاری تاس روسیه، لاوروف در گفتگو با رئیس جمهور میگل دیاز کانل و برونو رودریگز وزیر امور خارجه درباره «هماهنگی اقدامات مشترک برای مقابله با چالش های ژئوپلیتیک فعلی» به گفتگو پرداخت.
لاوروف سپس تاکید کرد که روسیه نیز مانند چندین کشور آمریکای لاتین، قبلا در معرض تلاش های باج خواهانه و تحریم های غیرقانونی از سوی ایالات متحده و متحدان غربی آن قرار دارد.
دیاز کانل پس از انتخاب مجدد خود به عنوان رئیس جمهور در روز چهارشنبه به پیامدهای محاصره ایالات متحده که بیش از ۶۰ سال است علیه کوبا ادامه دارد، اشاره کرد.
اما روسیه و کوبا مکانیزم هایی را برای دستیابی به نتایج مستقل از اقدامات محدودکننده غرب ایجاد کرده اند.
لاوروف اعلام کرد امروز ما روی رویکردهایی برای ایجاد زنجیره های لجستیکی، تامین مالی و بانکداری کار می کنیم که تحت تاثیر خل و خوی و نفوذ آمریکا قرار نگیرد.
از جمله، روسیه می‌خواهد با شرکای خود در آمریکای لاتین و کارائیب، سیستم‌های پرداخت را با ارزهای محلی راه‌اندازی کند تا از معاملات تجاری مبتنی بر دلار و یورو جلوگیری کند.
بخش گردشگری که برای کوبا مهم است، در حال حاضر کار روی این سیستم ها را آغاز کرده‌. از ماه مارس، برخی از بانک‌ها در پایتخت کوبا کارت‌هایی را از سیستم پرداخت ملی میر روسیه را می‌پذیرند.
چنین رویکردهایی نه تنها تدابیر دفاعی برای دفع پیامدهای تحریم‌ها هستند، بلکه سنگ بناهایی برای رسیدن به هدف برقراری نظم چند قطبی بجای سلطه آمریکا میباشند.
روزنامه مسکو ودوموستی در مورد روند سفر تا کنون اظهار داشت: «در آمریکای لاتین از ایده فروپاشی نظم جهانی تک قطبی استقبال میشود.»
موضع گیری کشورهایی که لاوروف به آنجا سفر کرد در مورد اوکراین را نیز میتوان بخشی از موفقیت های سفر وزیر امور خارجه روسیه ارزیابی کرد.
دولت برزیل از تحریم های یکجانبه غرب انتقاد کرده و تمایل خود را برای کمک به تشکیل گروهی از کشورها برای مذاکره درباره آتش بس تایید کرده است.
ونزوئلا همچنین تحریم‌ها را غیرقانونی می‌داند، این در حالی است که کوبا از موضع روسیه در مورد مخالفت با گسترش بیشتر ناتو به سمت مرزهایش حمایت کامل می‌کند.
رئیس‌جمهور نیکاراگوئه دانیل اورتگا تعارفات دیپلماتیک را به طور کامل کنار گذاشت و بچه را به نامش صدا کرد:
فدراسیون روسیه علیه «فاشیست هایی که در اوکراین کودتا کردند (…) و این فرزندان هیتلر هستند که در آنجا حکومت میکنند مبارزه می کند.
اگرچه اظهارات کشورهایی که جزو متحدان کلاسیک روسیه به حساب می‌آیند، غیر منتظره و عجیب نبود، اما استقبال گرم و گفتگو با مقامات دولتی برزیل، بزرگترین قدرت اقتصادی آمریکای لاتین، نشان داده است که مواضع کشورهای عضو ناتو تا چه حدی در این منطقه مطرود و منزوی است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: