پرش به محتوا

برزیل برای آمریکا تره هم خرد نکرد!

برزیل برای آمریکا تره هم خرد نکرد!

علیرغم انتقادات آمریکا، وزیر امور خارجه روسیه «صمیمانه و دوستانه» مورد استقبال لولا رئیس جمهور برزیل قرار گرفت.

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

واکنش واشنگتن به سفر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به آمریکای لاتین نشان دهنده درماندگی این کشوراست.
در حالی که لاوروف در آغاز سفر پنج روزه خود به برزیل در روز دوشنبه (به وقت محلی) از پیشنهاد این کشور آمریکای جنوبی برای میانجیگری در مناقشه اوکراین استقبال کرد، دولت آمریکا به این سفر با توهین پاسخ داد.
کاخ سفید دولت لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور این کشور را به تکرار طوطی وار «تبلیغات روسیه و چین» متهم کرد.
جان کربی مسئول ارتباطات شورای امنیت ملی گفت: به جای ابتکار صلح پیشنهادی لولا داسیلوا، کشورش از رئیس جمهور برزیل انتظار دارد که از مسکو بخواهد «به خصومت ها پایان دهد و نیروهای روسیه را از اوکراین خارج کند.»
بدین ترتیب دریاسالار سابق نیروی دریایی ایالات متحده در برازیلیا تیرش به سنگ خورد.

برزیلی های از حمله آمریکا عصبانی شدند. وزیر امور خارجه مائورو ویرا انتقاد از سیاست های کشورش را رد کرد. درباره اظهارات جان کربی گفت: «نه. من اصلا با چنین برخوردی موافق نیستم.» او رسانه های محلی واشنگتن را به دخالت نادرست متهم کردند.
پرسیو گلوریا دی پائولا، کارشناس سیاست روسیه در مرکز تحلیل موقعیت‌های پیشرفته (NAC) در اسکولا دو گوئرا ناوال در ریودو به خبرگزاری روسی اسپوتنیک گفت که بلوک غرب «بخش فعال درگیری است.»
لولا داسیلوا در روز شنبه در جریان سفر رسمی خود به چین به این نکته اشاره کرد که ایالات متحده و اتحادیه اروپا مسئولیت جنگ اوکراین را بر عهده دارند. او در حین خروج از پکن گفت که ایالات متحده در نهایت باید «از دامن زدن به جنگ دست بردارد و گفتگو درباره صلح آغاز کند».
پرتال خبری Brasil de Fato روز دوشنبه گزارش داد، به جای تسلیم شدن به انتظارات و خواسته های آمریکا، وزیر امور خارجه برزیل ویرا در گفتگو با لاوروف بر درخواست برزیل برای آتش بس در اوکراین تاکید کرد و خواستار راه حل مسالمت آمیز مناقشه شد.
وزیر امور خارجه بر تمایل دولت خود برای مشارکت در تشکیل گروهی از کشورها برای مذاکره آتش بس تاکید کرد و گفت برزیل با اعمال تحریم های یکجانبه در سطح بین المللی مخالف است.
لولا داسیلوا لاوروف را برای آنچه «گفتگوی دوستانه» نامیده می شد در کاخ ریاست جمهوری در برازیلیا پذیرفت.
لاوروف از جمله دعوت نامه شخصی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور را برای شرکت در مجمع بین المللی اقتصادی بعدی در سن پترزبورگ به رئیس دولت برزیل ارائه کرد.
لاوروف در یک بیانیه مطبوعاتی پس از دیدارهای دوجانبه گفت روسیه علاقه مند است «به درگیری در اوکراین هر چه سریعتر پایان دهد.»
او از طرف برزیلی «برای کمک آنها برای رسیدن به یک راه حل صلح‌آمیز» تشکر کرد و اطمینان داد که مسکو برای پیشنهادات برزیل اهمیت قائل است و به آنها توجه جدی خواهد کرد.
شبکه خبری تله سور آمریکای لاتین گزارش داد، برای رئیس دیپلماسی روسیه این نکته مهم است که در نهایت باید این توافق‌ها حاوی ضمانت برای حصول اطمینان از این نکته باشد که هیچ تهدیدی نظامی برای امنیت فدراسیون روسیه از سوی خاک اوکراین در آینده وجود نخواهد داشت و جان و حقوق مشروع جمعیت روسی تبار و روسی زبان در شرق و جنوب اوکراین تامین شود.
علاوه بر این، لاوروف تأکید کرد که مشکلات باید «نه در کوتاه‌مدت، بلکه بر اساس توافق‌های بلندمدت بر اساس اصل چندجانبه‌گرایی و در نظر گرفتن منافع امنیتی همه کشورها» حل شود.

سفر ادامه دارد

وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه برای گفتگو با رئیس جمهور نیکلاس مادورو، معاون رئیس جمهور دلسی رودریگز و وزیر امور خارجه ایوان گیل به ونزوئلا سفر کرد.
کوبا ایستگاه ماقبل آخر سفر پنج روزه به آمریکای لاتین است که دیپلمات ارشد مسکو روز جمعه در نیکاراگوئه به پایان خواهد رسید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: