پرش به محتوا

آمریکا منفور است و اروپا یک مهره

آمریکا منفور است و اروپا یک مهره

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه گفت: تمام دنیا از آمریکا متنفرند و اروپا یک مهره است.

روزنامۀ آیدئنلئق می‌نویسد: سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در دیدار با جوانان در استانبول گفت، که ایالات متحده همچنان آبروی خود را از دست می‌دهد و کل جهان از آمریکا متنفر است و اروپا یک «مهرۀ» ایالات متحده است.

سویلو پس از حملۀ تروریستی سال گذشته در استانبول گفت که آنکارا تسلیت واشنگتن را نمی‌پذیرد. بعداً وزیر کشور ترکیه از سفیر آمریکا خواست که دستان کثیف خود را از کشورش دور کند.

چیزی به نام اروپا وجود ندارد. آن را (اروپا را) در ذهن خود بزرگ نکنید. آمریکا وجود دارد. اروپا قطاری است بسته به پشت لوکوموتیو آمریکا. این روزنامه به نقل از وی می‌گوید: آن هیچ ویژگی خاصی ندارد.

به گفتۀ وزیر کشور ترکیه، «رهبران اروپایی دائماً بی‌اعتبار می‌شوند، جمعیت در حال پیر شدن است». او گفت: «آن‌ها (اروپایی‌ها) در تولید اقتصادی با مشکلات مواجه هستند و آن را همچنان ادامه خواهند داد.

این روزنامه می‌نویسد که سویلو طی یک سخنرانی در نشست با جوانان گفت، که «آمریکا همچنان اعتبار خود را از دست می‌دهد و تمام جهان از آمریکا متنفر هستند» و «اروپا مهرۀ آمریکا در آفریقا است. همۀ کشورهای آفریقایی از دولت‌های استثمارگر متنفرند. و آن‌ها در حال بازگشت به زبان‌های محلی خود هستند».

سویلو خاطرنشان کرد که «غرب استقلال ندارد».

روزنامه به نقل از وزیر می‌نویسد: «اروپایی‌ها دیگر استقلال ندارند، اما سعی می‌کنند عادت‌های خود را حفظ کنند… ترکیه در حال تغییر تاریخ است. این انتخابات همان‌ انتخاباتی است که تاریخ را به طور کامل تغییر خواهد داد. به همین دلیل است که آمریکا فشار می‌آورد، اروپا فشار می‌آورد. به همین دلیل است که قندیل (کوه‌هایی در شمال عراق، جایی که به گفتۀ آنکارا، شبه‌نظامیان حزب ممنوعه کارگران کردستان در آنجا وحشت‌زده مخفی شده‌اند،) و حزب کارگران کردستان فشار می‌آورد. انتخاب (رئیس جمهور) طیب اردوغان، این انتخاب نسل‌های آیندۀ ترکیه، انتخاب استقلال کامل ترکیه است».

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه قرار است در ۱۴ ماه مه برگزار شود. فهرست نهایی نامزدها شامل رئیس دولت فعلی، اردوغان ۶۹ ساله به عنوان یک نامزد واحد از «ائتلاف جمهوری‌خواهان»، کمال کیلیچداراوغلو، ۷۴ ساله، نامزد واحد از اپوزیسیون «ائتلاف خلق»، و همچنین رهبر حزب مملکت، محرم اینجه ۵۸ ساله و سینان اوگان، نامزد ۵۵ ساله از اتحاد آتا. نتایج تحقیقات پیش از انتخابات هنوز نشان‌دهندۀ برتری محبوبیت بین اردوغان و قلیچداراوغلو در انتخابات آتی نیست. نظرسنجی‌های مختلف، ارقامی را به نفع هر دو نشان می‌دهند.

نقل از: پس از شوک

۳۱ فروردین- حمل ۱۴۰۲

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: