پرش به محتوا

ویجی پراشاد: «غرب درک نمی کند که جهان در حال تغییر است»

ویجی پراشاد: «غرب درک نمی کند که جهان در حال تغییر است»

شهروند آمریکایی هندی الاصل رئیس بعدی بانک جهانی خواهد شد.
غرب نفوذ خود را بر جنوب جهانی از دست خواهد داد.
گفتگو با ویجی پراشاد

مصاحبه: دیتر راینیش
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

برای پست ریاست بانک جهانی در این دوره تنهایی یک نامزد معرفی شده است، کاندیدای بعدی این پست آنجی بانگا می باشد، او چه کسی است؟

بیایید با هم به این موسسه نگاهی بیندازیم و ببینیم این موسسه اصلا چیست. ظاهرا باید یک بانک جهانی باشد.
کارش تعیین بودجه توسعه برای کل جهان است. اما مشکل اینجاست که بانک جهانی تا بحال ۱۴ رئیس داشته است و همه آنها آدم ایالات متحده بودند. در مورد انتخاب این افراد در هیچ جای جهان تصمیم گیری نمی شود نه در سازمان ملل و نه در هیچ نهاد دیگری.
هنگامی که برتون وودز ایجاد شد، توافق شد که صندوق بین المللی پول، توسط اروپایی ها و بانک جهانی توسط ایالات متحده اداره شود.
بانگا فقط یک شهروند ایالات متحده نیست. او برای سیتی گروپ و مسترکارت کار کرده. اینها شرکت های مالی بین المللی و غارتگر هستند. مسترکارت یک شرکت وام دهی است که با اعطای وام با نرخ های بسیار بالا هستی و نیستی مردم را از دست آنها خارج می کند.
بنابراین مشکل فقط این نیست که بانگا دوباره شهروند ایالات متحده است. نباید فراموش کرد که او از شرکت های چند ملیتی میآید و آدم سرمایه بزرگ است.

آیا چنین خصوصیاتی اصولا برای رئیس بانک جهانی غیرعادی است؟

در گذشته اینطور نبود. اکثر رؤسای قبلی بوروکرات بودند و از سرمایه بزرگ نیامده بودند. آنها به عنوان بوروکرات در کار توسعه تجربه داشتند، اما بانگا در این زمینه تخصصی ندارد.
فوق العاده است که شخصی برای موقعیتی نامزد می شود که در آن تخصصی ندارد.

اما او فقط یک شهروند ایالات متحده نیست، او یک شهروند هندی‌الاصل ایالات متحده است و توسط همه کشورهای بزرگ از جمله دولت فدرال آلمان حمایت می شود. این چه چیزی را مورد نقش هند در جهان نشان میدهد؟

چیزهای زیادی در این مورد سرهم بندی شده، اما ربطی به بانگا ندارد. او برای چه کسی در هند کار می کرد؟ نستله، یک شرکت بین المللی. او هرگز برای دولت هند یا هیچ شرکت هندی کار نکرده است.
بیایید به کارنامه و رزومه او نگاه کنیم: پیوندهای واقعی او با هند بسیار کم است. او یک شهروند آمریکایی است که برای شرکت های بین المللی کار کرده است. او اخیراً ریاست اتاق بازرگانی بین المللی را بر عهده داشت.
این شعبه اجرایی شرکت های چند ملیتی است. وابستگی اجتماعی او همین است.
از او به عنوان رئیس بانک جهانی چه انتظاری می توان داشت؟

او تجربه ای ندارد، بنابراین من هم نمی دانم قرار است چه کار کند.
طی ۴۰ سال گذشته، بانک جهانی به ضمیمه صندوق بین المللی پول برای اعمال ریاضت و چرخه بدهی در جنوب جهانی تبدیل شده است.
این با بانگا ادامه خواهد یافت.
فقط این پدیده را آن را با انتصاب دیلما روسف به ریاست بانک توسعه نوین، یا بانک بریکس مقایسه کنید.
او قبلا رئیس جمهور برزیل بود و سالها تجربه‌ی کاری در جنوب را باخود دارد.او در برزیل کارهای زیادی انجام داد، در آنجا با گرسنگی مبارزه کرد و با لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا کار کرد.
ما می دانیم که او قرار است در دفتر مرکزی بانک در شانگهای چه کار کند.

کشورهای بریکس برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی هستند. این گروه از دولت ها چه نقشی در جهان دارند؟

حدود ۳۰ سال پیش، کشورهای جنوب جهانی دریافتند که جهان به سرعت در حال تغییر است. به اصطلاح لوکوموتیوهای جنوب برزیل، چین، آفریقای جنوبی و هند شروع به سنجش گزینه های خود کرده اند.
آنها شروع به همکاری در زمینه تولید دارو و کشاورزی کرده اند. روسیه بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۹ نیز با آنها همکاری کرد.
این کشورها متوجه شده اند که سازمان های بین المللی مانند صندوق بین المللی پول نقش منفی ایفا می کنند و به همین دلیل زمینه تشکیل سازمان های جدید را فراهم کرده اند.
یکی از آنها بانک توسعه نوین است. بریکس درک می کند که ساختارهای جایگزین باید ایجاد شود.
نهادهای غربی مانند صندوق بین المللی پول، منافع ملی جنوب جهانی را جدی نمی گیرند. بنابراین امروز در مقابل ما یک دوراهی مهم برای تصمیم گیری ایجاد شده است.
ابتکارات جدیدی مانند جاده های ابریشم جدید، انجمن سنت پترزبورگ، بانک توسعه جدید در حال ظهور هستند.
بحث حمایت آفریقای جنوبی از روسیه در مورد اوکراین نیست. این در مورد این است که این کشورها درک مشترکی دارند که جهان در حال تغییر است. دولت های غربی این را درک نمی کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: