پرش به محتوا

سازمان‌های بومی در کلمبیا علیه دولت و پارلمان سوسیال دمکرات تظاهرات کردند

سازمان‌های بومی در کلمبیا علیه دولت و پارلمان سوسیال دمکرات تظاهرات کردند

نوشته آنی دیسلمان
ترجمه مجله هفته

راهپیمایی چند جانبه به بوگوتا. بومیان کلمبیا کنگره را به نژادپرستی و دولت سوسیال دمکرات گوستاوو پترو را به عدم رعایت توافقات متهم می کنند.
بوگوتا سازمان‌های بومی در کلمبیا با انتقاد و اعتراض شدید به تصمیم کنگره که توافق‌های قبلی با دولت گوستاوو پترو رئیس‌جمهور را لغو کرد، واکنش نشان دادند.
جنبش‌های مختلف بومیان کلمبیا به سمت پایتخت، بوگوتا، راهپیمایی می‌کنند تا خواسته‌های خود را مطرح کنند.
سازمان ملی بومی کلمبیا (Organización Nacional Indígena de Colombia,Onic) از تظاهرات و سایر اقدامات اعتراضی، از جمله راهپیمایی چند جانبه از مناطق مختلف کشور به پایتخت خبر داده بود.
در بیانیه ای اعلام شد که آنها «به نمایندگی از مردم بومی ما به طور مسالمت آمیز برای اعتراض به شهر بوگوتا بسیج خواهند شد.»
به گفته اونیک، این اعتراضات به دلیل «عدم انطباق سیستماتیک و عمومی دولت ملی فعلی با توافقنامه های امضا شده تاکنونی» صورت می گیرد.
مهمتر از همه، دولت مترقی جدید پرزیدنت پترو به دلیل رعایت نکردن موافقتامه‌های توافق شده در کمیسیون ملی برای سرزمین های بومی مورد انتقاد قرار گرفته است.
برای برنامه توسعه ملی ۲۰۲۲-۲۰۲۶ رایزنی هایی در سراسر کشور انجام شد که در آن نظر خواهی از بومیان برای مشورت نیز لحاظ شده بود.
سه نکته اصلی مورد انتقاد بومیان، شامل پس گرفتن مواد ۳۱، ۱۶۰ و ۲۹۰ برنامه توسعه است.
اینها به قوانین خاص مالکیت زمین در سرزمین های بومیان اشاره دارد که بر اساس آن زمین های آنها را نمی توان فروخت و استخراج منابع را نمی توان بدون رضایت قبلی جامعه بومی انجام داد.
همچنین به تنظیم شرایط ویژه زندان برای اعضای جوامع بومی می پردازد که مرتکب جرائم جنایی شده اند و نیازی به پاسخگویی به قوه قضاییه ایالتی ندارند، اما توسط دادگاه های بومی محاکمه و محکوم می شوند. این تسهیلات به منظور جبران تبعیض شدیدی است که همچنان علیه جامعه آفریقایی کلمبیایی و جوامع بومی در مناقصات عمومی بر آنان وارد می شود میباشد.
اونیک در بیانیه‌ای گفت: «به عنوان یک سازمان ملی که مردم بومی کشور، از شبه جزیره گواجیرا تا دورافتاده‌ترین مناطق آمازون کلمبیا را نمایندگی و متحد میکند، ماموریت اصلی آنها حفاظت از حقوق مردمان بومی و دفاع از آنها است. ».
بالاترین نمایندگان طوایف بومی در حال رایزنی دائمی در مورد برنامه توسعه ۲۰۲۲-۲۰۲۶ هستند تا آن را از دیدگاه جوامع خود ارزیابی کنند و پیشرفت‌های این برنامه در عرصه توافقات با دولت را زیر نظر بگیرند.
اینها نتیجه فرآیندی بود که بیش از شش ماه به طول انجامید و دوباره در کنگره لغو شد. پائولو آنیوکازی، سخنگوی جنبش، در مصاحبه ای با روزنامه کلمبیایی ال اسپکتادور توضیح داد:
ما به ۲۳۱ توافقنامه بین دولت ملی گوستاوو پترو و دولت مردم بومی دست یافته بودیم. این توافقنامه ها به موضوعات همگرایی منطقه ای، حق تامین مواد غذایی، بین المللی شدن و اقتصاد مولد، زنان، خانواده و نسل ها، برنامه ریزی فضایی و امنیت انسانی و عدالت اجتماعی مربوط می شود.
در گفتگو با پترو، اونیک علاقه خود را برای «ایجاد یک همکاری جدید همراه با پترو به منظور دستیابی به موفقیت ابراز کرد.» که در قانون اساسی ۱۹۹۱ ذکر شده است و ۱۱۵ طایفه بومی نه فقط به عنوان ذینفع بلکه به عنوان طراحان و شکل دهندگان یک جامعه دموکراتیک تر، بازتر و متنوع تر در نظر گرفته شوند.»
آنیوکازی تاکید کرد که جنبش بومیان حذف این سه ماده را «نژادپرستی ساختاری تاریخی و سیستماتیک» می داند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: