پرش به محتوا

دست رد به هژمونی آمریکا

دست رد به هژمونی آمریکا

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از برزیل و آمریکای لاتین بازدید می کند. هدف از این سفر تشویق برای جهانی چند قطبی است.

فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

این شکستی آشکار و تازه برای سیاست تهاجمی تحریم این ایالت متحده و اتحادیه اروپا است:
چند روز پس از سفر رسمی لولا داسیلوا، رئیس جمهور این کشور به چین، دولت برزیل منتظر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در پایان ماه آوریل است.
همانطور که رئیس دیپلماسی مسکو روز پنجشنبه اعلام کرد، در سفر خود به آمریکای لاتین از کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا نیز دیدن خواهد کرد.
قبل از هر چیزی دعوت بزرگترین قدرت اقتصادی در آمریکای لاتین از روسیه یعنی طرف درگیری در اوکراین یک شکست مهم و بزرگ برای تمام ناتو و متحدانش که برای منزوی کردن روسیه است.

لاوروف در مقاله ای با عنوان «مشارکت و همکاری آینده نگر روسیه و آمریکای لاتین» که روز پنجشنبه توسط وزارت امور خارجه روسیه منتشر شد، نوشت کشورش از تصمیم دولت های آمریکای لاتین برای نپیوستن به تحریم های غرب استقبال می کند.

وی به افزایش ۴۸.۸ درصدی صادرات گندم روسیه به این منطقه در سال گذشته اشاره کرد. همچنین صدور کود و فرآورده های نفتی افزایش بیشتری را از خود نشان داد است.
لاوروف درباره هدف این سفر گفت: ما از تقویت بیشتر همکاری ها بر اساس حمایت متقابل، همبستگی و در نظر گرفتن منافع یکدیگر حمایت می کنیم.
او به اتحادهای استراتژیک موجود مسکو با برازیلیا، کاراکاس، هاوانا و ماناگوا اشاره کرد. او گفت که روسیه علاقه ای ندارد که منطقه «به میدان جنگ بین قدرت ها تبدیل شود».
«چشم انداز ژئوپلیتیکی که به سرعت در حال تغییر است» «امکانات جدیدی را برای توسعه همکاری های متقابل سودمند» باز می کند.
در این زمینه، آژانس آرژانتینی تلام بر علاقه مسکو به گفتگو با جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (سلاک) تاکید کرد.
پس از انتشار این فقط منابع وزارت امور خارجه روسیه اعلام کردند که احتمال جدار نمایندگان گروه اتحادیه اقتصادی اوراسیا که متشکل از روسیه بلاروس و قزاقستان ارمنستان و قرقیزستان است با نمایندگان گروه آمریکای جنوبی سلاک وجود دارد در این دیدار جمهوری سوسیالیستی کوبا به عنوان ناظر شرکت خواهد داشت.
در برزیل، لاوروف می خواهد با لولا داسیلوا، از جمله، در مورد گسترش گروه بریکس که آرژانتین قبلاً برای پیوستن به آن درخواست داده است، صحبت کند.
علاوه بر برزیل و روسیه، اتحاد اقتصادهای نوظهور در حال حاضر تنها شامل هند، چین و آفریقای جنوبی است. این سازمان می خواهد در اجلاس سران خود در آفریقای جنوبی در ماه اوت در مورد عضویت آرژانتین تصمیم گیری کند.
الحاق سایر کشورهای آمریکای لاتین مانند مکزیک و کلمبیا امکان پذیر است. لاوروف در مقاله خود تاکید کرد که آمریکای لاتین نقش مهمی را در جهان چندقطبی ایفا می کند.
در مذاکرات برزیل یا همچنین قرار است در مورد امکان معرفی واحد پولی بریکس بر اساس سبدی از ارزهای ملی بحث شود که امکان اجتناب از دلار را به عنوان تنها ارز مبادله در تجارت بین‌المللی فراهم می‌کند. لولا در سفر خود به چین بر این احتمال تاکید کرده بود.
تصادفی نیست که تلاش‌ها برای از بین بردن دلار آمریکا در تجارت خارجی و ایجاد زیرساخت‌های غیر تحت کنترل غرب برای حمل‌ونقل، لجستیک، بانکداری، مالی و روابط اقتصادی در سراسر جهان افزایش یافته است.
لاوروف در مورد این اظهارات اظهار نظر کرد.
«امروز مسئله این است که آیا نظم جهانی واقعاً عادلانه، دموکراتیک و چند مرکزی است، همانطور که در منشور سازمان ملل آمده است منشوری که در آن حقوق کشور ها با یکدیگر کاملاً برابر تعریف شده است. و یا این که ایالات متحده و ائتلاف تحت رهبری این کشور دستور کار خود را با هزینه کردن منافع سایر کشورها به پیش می برد از جمله تخصیص مجدد منابع بر اساس نیازهای آنها و نه نیازهای کشورهایی که این منابع به آنها تعلق دارد.»
به گفته وزیر خارجه روسیه
لاوروف و لولا علاوه بر مسائل اقتصادی می خواهند از جمله در مورد پیشنهاد برزیل برای حل مناقشه اوکراین بحث کنند.
مسکو از تشکیل «کمیته صلح» متشکل از کشورهای بی طرف و به ریاست برزیل استقبال می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: