اولین سفر خارجی چین به روسیه نشانه چه چیز است؟

وزیر دفاع چین اولین سفر خارجی خود به روسیه را با تاکید بر روابط نظامی دوجانبه آغاز کرد
اولین سفر خارجی وزیر دفاع جمهوری خلق بر پافشاری بر روابط نظامی دوجانبه در یک محیط پیچیده تاکید می کند.

لیو ژوانزون و گو یواندان
گلوبال تایمز
ترجمه مجله هفته

لی شانگفو، مشاور دولتی و وزیر دفاع چین، روز یکشنبه سفر چهار روزه خود را به روسیه آغاز می کند که اولین سفر خارجی او در سمت جدیدش است.
به گفته کارشناسان، این سفر باعث تعمیق روابط نظامی دوجانبه و کمک به صلح و ثبات در نقاط مهم بین المللی و منطقه ای در یک محیط امنیتی پیچیده خواهد بود.
به دعوت سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه، لی در یک سفر رسمی از یکشنبه تا چهارشنبه به روسیه سفر خواهد کرد.
سرهنگ تان کفی، سخنگوی وزارت دفاع چین روز جمعه در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که وی در آنجا با مقامات ارشد نظامی روسیه گفتگو خواهد کرد و از آکادمی های نظامی روسیه بازدید خواهد کرد.
روابط نظامی چین و روسیه در سال های اخیر تحت رهبری استراتژیک رهبران دو کشور در سطح بالایی حفظ شده است، که پیشرفت های جدیدی در ارتباطات استراتژیک، تمرین های مشترک و همکاری های عملی در آن حاصل شده است، سرهنگ تان در ادامه گفت که از این طریق به طور مداوم اهمیت استراتژیک مشارکت راهبردی جامع برای عصر جدید بین دو کشور غنی می شود.
بر اساس بیانیه مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه در روز جمعه، انتظار می رود لی و شویگو در گفت و گوهای خود درباره وضعیت و چشم انداز همکاری های دفاعی دوجانبه و مسائل جاری امنیت جهانی و منطقه ای گفتگو کنند.
ژو هوآ، کارشناس امور بین الملل در دانشکده روابط بین الملل و دیپلماسی دانشگاه مطالعات خارجی پکن، روز یکشنبه به گلوبال تایمز گفت، این اولین سفر خارجی لی از زمانی است که او در ماه مارس به عنوان وزیر دفاع چین مشغول به کار شده است. انتخاب روسیه به عنوان مقصد اولین سفر خارجی لی بیانگر آرزوهای دو کشور برای تعمیق اعتماد نظامی متقابل و غنی سازی اهمیت استراتژیک مشارکت استراتژیک جامع برای دوره جدید است.

ژو هوآ، همچنین گفت که لازم است هر دو طرف درباره موضوعات مهم بین المللی و منطقه ای تبادل نظر کنند و مواضع خود را برای کمک مشترک به حفظ صلح و ثبات جهانی هماهنگ کنند.
در طول سال گذشته، چین و روسیه تمرینات نظامی مشترکی از جمله رزمایش دریایی مشترک در دریای چین شرقی، یک گشت دریایی مشترک در اقیانوس آرام، دو گشت هوایی راهبردی مشترک بر فراز دریای ژاپن، دریای چین شرقی و غرب اقیانوس آرام و تمرین Vostok-2022 در روسیه برگزار کردند.

سونگ ژونگ پینگ، کارشناس نظامی چینی و مفسر تلویزیونی، روز یکشنبه به گلوبال تایمز گفت، سفر لی نقطه برجسته روابط نظامی دوجانبه خواهد بود و انتظار می رود دو کشور در بسیاری از زمینه ها از جمله فن آوری های دفاعی و رزمایش های نظامی و مبادلات سودمند متقابل علاقه داشته باشند.
رسانه‌های خارجی، از جمله گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، گمانه‌زنی کردند که سفر لی به روسیه با درگیری‌های روسیه و اوکراین مرتبط است و بر حمایت ادعایی چین از روسیه تاکید دارد.
اما به گفته تحلیلگران، مانورهای نظامی مشترک و همکاری دفاعی بین چین و روسیه هیچ ارتباطی با درگیری روسیه و اوکراین ندارد و در خدمت تضمین صلح و ثبات است.
سونگ گفت: موضع چین در بحران اوکراین ترویج صلح و مذاکرات است و چین به هیچ یک از طرفین درگیری تسلیحاتی ارائه نکرده است، مانند آنچه آمریکا و غرب برای شعله‌ور کردن آتش جنگ در حال حاضر در اوکراین انجام می‌دهند.
این بازدید در زمانی انجام می شود که پس از حادثه بالون فوریه که در آن ایالات متحده یک بالن غیرنظامی چینی را با یک جت جنگنده اف-۲۲ که به دلیل فورس ماژور به طور ناخواسته وارد حریم هوایی آمریکا شده بود را سرنگون کرد. این رفتار ایالات متحده نشان می‌دهد که روابط دو کشور در پایین ترین سطح خود قرار دارند.
زمانی که لی مسئول بخش توسعه تجهیزات چین در کمیسیون مرکزی نظامی بود توسط ایالات متحده آمریکا مورد تحریم قرار گرفته است، بر اساس گزارش رسانه‌ها، در سال ۲۰۱۸، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، او و این وزارتخانه را به دلیل خرید تسلیحات روسی، از جمله جت‌های جنگنده Su-35 و سامانه‌های موشکی زمین به هوای S-400، تحریم کرد.
به گفته تحلیلگران، اگر آمریکا واقعاً می‌خواهد ارتباطات و گفت‌وگو با چین را در زمینه‌های دفاعی و نظامی از سر بگیرد، ابتدا باید اقدامی انجام دهد، تحریم‌های مرتبط را لغو کند و استراتژی خود برای مهار چین را کنار بگذارد.
سانگ گفت که این شامل تغییر نگاه آمریکا به چین به عنوان یک دشمن خیالی، عدم انجام پرواز های شناسایی در نزدیکی مرزهای جمهوری خلق چین، پایان دادن به سرهم بندی کردن باندهای سیاسی و نظامی و عدم استقرار مکانیسم های نظامی مشابه ناتو در منطقه آسیا و اقیانوسیه است.