پرش به محتوا

پایان عصر یخبندان

پایان عصر یخبندان

وزیر خارجه سوریه در ریاض. نزدیکی دیپلماتیک بین سوریه و عربستان سعودی

توسط ویبکه دیل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

انزوای دیپلماتیک سوریه که بیش از دوازده سال به طول انجامیده است، به سرعت در حال فروپاشی است: روز چهارشنبه، رسانه دولتی سوریه اعلام کرد که دمشق سفارت خود را در تونس بازگشایی خواهد کرد.
در همان روز فیصل مقداد وزیر امور خارجه به دعوت همتای سعودی خود شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود برای اولین دیدار یک دیپلمات ارشد سوری در بیش از یک دهه گذشته وارد عربستان سعودی شد.
مقداد و بن فرحان گفتند که آنها مشترکاً گزینه‌های راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه را مورد بحث قرار دادند و بر حفظ امنیت، ثبات و تمامیت ارضی سوریه توافق کردند.
کمک های بشردوستانه نیز باید به همه و در همه مناطق کشور برسد و میلیون ها پناهنده سوری نیز باید بتوانند به وطنشان بازگردند.
باید با تروریسم در همه اشکالش مبارزه کرد، از نهادهای دولت سوریه حمایت کرد و حضور گروه های مسلح و مداخله خارجی در امور سوریه باید پایان یابد.
نزدیکی سوریه و عربستان سعودی که در سال ۲۰۱۲ سفارت خود را در دمشق بست و به همراه سیا، ترکیه و قطر، گروه های تروریستی جهادی را تجهیز و آموزش داد و آنها را به سوریه قاچاق کرد، نقطه عطفی محسوب می شود.
این تحول مدت کوتاهی پس از زلزله ویرانگر در منطقه مرزی سوریه و ترکیه در اوایل فوریه نشان داده شد: هواپیماهای سعودی برای اولین بار بار دیگر در خاک سوریه فرود آمدند تا کمک‌های کمکی را برای زلزله‌زدگان تخلیه کنند.
در ۲۳ مارس، اندکی پس از توافق ریاض و تهران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، رسانه های سعودی گزارش دادند که خانواده سلطنتی نیز می خواهند خدمات کنسولی خود را با سوریه از سر بگیرند.
روز جمعه، وزرای خارجه اتحادیه عرب می خواهند درباره بازگشت سوریه که از سال ۲۰۱۱ ملغی شده بود، گفتگو کنند.
به گفته منابع آگاه، ریاض قصد دارد از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه برای حضور در اجلاس بعدی لیگ که در ۱۹ می در پایتخت عربستان برگزار می شود، دعوت کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: