پرش به محتوا

نبرد بر سر جنوب

نبرد بر سر جنوب

آمریکا در حال ایجاد اختلال در همکاری چین و آرژانتین است. بوئنوس آیرس در مقابل این فشار مقاومت می کند.

فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

تهدید عملی میشود. ژنرال چهار ستاره لورا ریچاردسون، فرمانده عالی فرماندهی جنوب ایالات متحده (Southcom)، آخر این هفته وارد آرژانتین خواهد شد.
روزنامه محلی Pagina 12 (صفحه ۱۲) گزارش داد که این سفر بخشی از تهاجم جدید ایالات متحده با هدف جلوگیری از توافقات همکاری این کشور با چین، به ویژه در زمینه هسته ای است. ریچاردسون قبلاً جمهوری خلق چین را در ماه ژانویه گذشته به عنوان یک «رقیب خبیث» توصیف کرده بود.
در ماه مارس، او در مجلس نمایندگان ایالات متحده هشدار داد که چین از طریق «روش های سرمایه گذاری غارتگرانه» دولت های آمریکای لاتین را دستکاری می کند.
حدود یک سال پس از آخرین دیدارش در آرژانتین، ریچاردسون می خواهد دوباره رابطه خوب این کشور با چین را دچار اختلال کند.
وی قبلا اعلام کرده بود گسترش روابط ایالات متحده با کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب «برای امنیت ملی ما (آمریکا) بسیار مهم» است.
او بدون پرده پوشی گفت، یکی از دلایل این موضوع، منابع غنی خاک های کمیاب و لیتیوم است. ریچاردسون گفت: ۶۰ درصد ذخایر جهان در مثلث لیتیوم آرژانتین، بولیوی و شیلی است. (مجله هفته قبلا گزارش داده است اینجا و اینجا)
این اظهارات به مذاق سیاستمداران محلی خوش نیامد. «نه، خانم فرمانده، اینها منابع طبیعی شما نیست، بلکه ثروت مردم آمریکای لاتین است!.
گوستاوو آدریان مللا، فرماندار استان آرژانتین تیرا دل فوئگو، قطب جنوب و جزیره آتلانتیک جنوبی، از طریق سرویس پیام کوتاه توییتر با خواسته‌های خودپسندانه خانم فرمانده ابراز مخالفت کرد.
با وجود چنین اعتراضاتی، ریچاردسون از یک سری دیدارهای دوجانبه با سیاستمداران آرژانتینی از جمله وزیر دفاع خورخه تایانا در روز دوشنبه خبر داد.
مهمترین وظیفه نماینده آمریکا ظاهرا جلوگیری از ساخت چهارمین نیروگاه هسته ای آرژانتین با استفاده از فناوری چینی است.
فرستادگان واشنگتن ماه هاست که به این کشور سفر میکنند تا توجه آرژانتینی ها را به «خطرات همکاری هسته ای با چین» و علاقه دولت آمریکا به همکاری با آرژانتین جلب کنند.
از جمله، آن گانزر، معاون وزیر امور خارجه در امور امنیت بین‌الملل در وزارت امور خارجه، حدود یک سال پیش از فناوری ارائه شده توسط چین برای نیروگاه هسته‌ای Atucha III به دلیل «کیفیت پایین، عدم انطباق با امنیتی استانداردهای بین‌المللی» انتقاد کرده بود، از سوی دیگر، روزنامه (صفحه ۱۲) با مراجعه به بررسی موسسه نوکلئوالکتریکا آرژانتین، شرکت دولتی که مسئول بهره برداری از سه نیروگاه هسته ای این کشور (امبالسه و آتوچا ۱ و ۲) است اشاره کرد و نوشت که ادعاهای این سیاستمدار آمریکایی کاملا بی اساس است. این ادعاها «عمدتا بر اساس بریده های روزنامه هایی بدون هیچ مبنای علمی» استوار است.
این موضوع همچنین در دیدار آلبرتو فرناندز، رئیس‌جمهور آرژانتین و جوزف بایدن، همتای آمریکایی‌اش در کاخ سفید در ۲۹ مارس مطرح شد.
بایدن مستقیماً به درخواست مهمان خود برای کمک به آرژانتین برای مذاکره با صندوق بین المللی پول برای کاهش بدهی ۴۴ میلیارد دلاری این کشور پاسخی نداد.
در عوض، او گفت که «به طور فزاینده ای در مورد برنامه های شرکت های چینی برای ساخت دو نیروگاه هسته ای در بوینس آیرس» نگران است.
به گفته یک آژانس آمریکایی، واشنگتن به دنبال گرفتن امتیاز از آرژانتین در ازای پادرمیانی و کمک به این کشور در مورد بدهی های آرژانتین به بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: