پرش به محتوا

خیابان‌های پاریس سنگربندی می‌شود

خیابان‌های پاریس سنگربندی می‌شود

ا. م. شیری

به گزارش شبکه تلویزیونی BFM فرانسه، تظاهرکنندگان در مقابل ساختمان شورای قانون اساسی فرانسه سنگرهایی برپا کردند. ساکنان جمهوری پنجم تلاش می‌کنند در مقابل اصلاحات بازنشستگی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه مقاومت کنند.

دوازدهمین تظاهرات سراسری با سنگربندی، عمدتاً با استفاده از اثاثیۀ کهنه و سطل‌های زباله همراه بود. بی‌اعتمادی به نهاد نظارت بر قانون اساسی جمهوری بدین نحو ابراز می‌شود. به گزارش این فرستندۀ تلویزیونی، معترضان در خیابان منتهی به ساختمان شورای قانون اساسی بیش از صد سطل پلاستیکی زباله و اثاثیۀ کهنۀ جمع‌آوری شده از محلات را روی هم انباشتند. معترضان علاوه بر سنگربندی، ​​پارچه‌نوشته‌ای را بین ساختمان‌ها نصب کردند که روی آن نوشته شده بود «اصلاحات – به سطل زباله» و «سانسورِ قانون اساسی»! چند تن از مخالفان اصلاحات با بمب‌های دودزا در دست روی جعبه‌ها رفتند و علیه دولت و رئیس جمهور مکرون شعار سر دادند.

به این ترتیب، دیروز دوازدهمین اعتصاب سراسری در فرانسه آغاز شد. به گفتۀ مقامات، بیش از ۶۰۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند. شورای قانون اساسی فرانسه یکی از این روزها باید در مورد انطباق این لایحه با هنجارهای قوانین موجود کشور تصمیم‌گیری کند. در صورت تصویب، این قانون از اول شهریور اجرایی می‌شود.

لازم به ذکر است که پیش از این نشریۀ junge.Welt نوشت، بعید است که بتوان به شورای قانون اساسی فرانسه مسئله قانونی بودن «اصلاحات» یا حتی وفاداری رئیس جمهور به قانون اساسی را واگذار کرد. این نشریه خاطرنشان می‌سازد که این نهاد متشکل از ۹ عضو دائمی است – همۀ آن‌ها سیاستمداران عالی‌رتبه و مقامات دولتی سابق هستند و البته، هیچ یک از آن‌ها حتی در رشتۀ حقوق تحصیل نکرده است.

فرانسوی‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسند که در میدان کنکورد نبردهایی در جریان است. تظاهرکنندگان ضد اصلاحات بازنشستگی با نیروهای ویژۀ پلیس درگیر شدند. به گزارش فیگارو، نیروهای ویژه که نیروی ذخیرۀ عمومی پلیس ملی فرانسه هستند، چندین رگبار شلیک کردند و در پاسخ با «شلیک» سنگ و ترقه مواجه شدند. سنگرهایی نیز در مقابل پلیس بر پا شد، تظاهرکنندگان در حال بالا رفتن از تیرهای چراغ و حتی چراغ‌های راهنمایی و برداشتن سنگ از محل ساخت‌وساز مشاهده شدند. آتش‌سوزی در نزدیکی گروهی از پلیس رخ داد و بطری و سنگ به سمت آن‌ها پرتاب شد.

گروه‌هایی از معترضان آواز خوانان شعار می‌دادند: «ما اینجاییم!»، «پاریس، برخیز!»، «همه از پلیس متنفرند»! سیلوین آلمن، روزنامه‌نگار در یک پست وبلاگی خاطرنشان می‌سازد که تظاهرکنندگان جوان اقدام به سنگربندی می‌کنند. روی تابلوها نوشته شده بود: «آوریل ۲۰۲۳، ماه مه ۱۹۶۸ جدید است». این، اشاره است به شورش‌های دانشجویی ۵۵ سال پیش که کشور را تغییر داد. پلیس از گاز اشک‌آور استفاده کرد. خاطرنشان می‌شود که در حین بازداشت یکی از تظاهرکنندگان، افراد زیادی سعی کردند او را از دست پلیس خلاص کنند. معترضان به گردشگران توضیح دادند که باید این محل را ترک کنند. برای اینکه «در شرف انفجار است».

قید: شورای نظارت بر قانون اساسی فرانسه طرح اصلاح سن بازنشستگی امانوئل مکرون را روز ۱۴ آوریل تأئید کرد. با این حال، اعتراضات ادامه دارد.

نقل از: ساوتسکایا راسیا (روسیۀ شوروی)

۲۶ فروردین-حمل ۱۴۰۲

 

۱ دیدگاه »

  1. جناب شیری گرامی ، جنبش دانشجویی 55 سال پیش فرانسه به دلیل ترفند آمریکا برای به شکست کشانیدن ژنرال دوگل در استقلال از فشار آمریکا بر اروپا بر پا شد و پیامد

    ان ، شکست دوگل و انتقال پایتخت ناتو به بلژیک بود واینک فشار بر فرانسه وقتی یک روشنگر چپ مثل شما را می تواند دچار این کند که نتوانید ، چنین ترفند هایی را شناسایی کنید از مردم فرانسه و خبر گزاری های تحت سلطه انتظار دیگری دارید ؟

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: