پرش به محتوا

رقابت در فضا، چین، روسیه و ونزوئلا!

رقابت در فضا، چین، روسیه و ونزوئلا!

چین از ونزوئلا برای پروژه در فضا دعوت می کند. وحشت آمریکا

اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

در واشنگتن نباید خیلی بی خیال شد.
همانطور که مشخص شد، چین قصد دارد مشارکت استراتژیک خود را با کشورهای آمریکای لاتین را گسترش دهد این مشارکت شامل پروژه های فضایی مشترک نیز می گردد.
همانطور که وزارت خارجه ونزوئلا روز شنبه (به وقت محلی) تایید کرد، جمهوری خلق چین رسما از دولت کاراکاس دعوت کرده است تا روی پروژه چینی-روسی ایستگاه تحقیقاتی بین المللی قمری (ILRS) کار کند.
ایالات متحده نگران است، آنها از رقابت در فضا می ترسند. کلارنس ویلیام نلسون، رئیس ناسا در اوایل سال جاری هشدار داد که چین «می تواند جای پایی در ماه پیدا کند و سعی کند غنی ترین منابع مناطق را کنترل کند – یا حتی آنها را از دسترسی ایالات متحده دور نگه دارد.»

همکاری استراتژیک
همکاری احتمالی این کشور آمریکای جنوبی که تحت تحریم های واشنگتن قرار دارد، احتمالاً ترس ها و نگرانی های مشابه دولت ایالات متحده را افزایش خواهد داد.
از سوی دیگر وزارت امور خارجه ونزوئلا در کاراکاس در بیانیه خود از دعوت جمهوری خلق استقبال کرد.
ونزوئلا اولین کشوری است که به آن این فرصت داده شده «در این پروژه مهم شرکت کند». مارگلاد بنکومو، مدیر آژانس بولیواری برای فعالیت‌های فضایی (ABAE)، بر تمایل ونزوئلا برای «همراهی چین و روسیه در تحقیقات مشترک، همکاری‌های علمی، آموزش استعدادهای انسانی و استفاده صلح‌آمیز از فضا» تاکید کرد.
همان زمان، دولت ونزوئلا متعهد شد که مشارکت راهبردی با چین و روسیه را «که منافع زیادی برای کشورهای ما به ارمغان آورده است» را افزایش دهد.
در ادامه آمده است، دعوت برای شرکت در پروژه ماه نیز «قدردانی از تلاش دولت بولیواری برای توسعه علمی کشورمان» است.

به گزارش خبرگزاری چینی شین هوا، ایستگاه بین‌المللی تحقیقات علمی که قرار است بین سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۳۵ با همکاری کشورهای دوست بر روی ماه نصب شود، از جمله اهداف این پروژه رصد زمین از طریق ماهواره و استخراج منابع مفید کره ماه است.

به گزارش روز یکشنبه پورتال خبری روسی اسپوتنیک، از «منطقه تحقیقات فرازمینی» نیز باید برای «بررسی توسعه ماه و شکل گیری و فعالیت ستارگان» استفاده شود. علاوه بر این، نه تنها سیاره، بلکه خورشید را نیز باید رصد شود.»
علاوه بر این، از ایستگاه بین المللی قمری به عنوان گزینه هایی را برای «کشت گیاهان در سطح ماهواره و تولید انرژی خورشیدی» آزمایشی استفاده خواهد شد.
همه اینها جای تعجب ندارد. چین به طور هدفمند برنامه فضایی خود را در سال های اخیر گسترش داده است.
مریخ نورد «ژورونگ» در حال کاوش در مریخ است. یک ایستگاه فضایی جداگانه در مدار زمین از ژوئن سال گذشته شروع به کار کرده است.
فرود روی ماه برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ و سپس در سال ۲۰۱۹ نیز در سمت دور آن رخ داد.
پکن همچنین به دنبال یک اجرای یک ماموریت در کره ماه با فضانوردان است و به دنبال این است که تا پایان این دهه تایکونوردها را در ماه داشته باشد.

ترس از ماهواره
نلسون، رئیس ناسا یک سال پیش در مجله تخصصی اسپیس نیوز اذعان کرد که جمهوری خلق چین «یک رقیب جدی است».

و در ژانویه سال جاری، سناتور سابق و فضانورد سابق در مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی پولیتیکو توضیح داد:
« در رقابت فضایی، چین قطعاً می‌تواند از ایالات متحده پیشی بگیرد.» دو سال آینده می تواند تعیین کند که چه کسی پیروز خواهد شد و بعید نیست که آنها به ما بگویند:
«وارد این محدوده نشو، اینجا به ما تعلق دارد»
این روزنامه با نفوذ همچنین به نقل از تری ویرتز، فرمانده سابق ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) و سرهنگ بازنشسته نیروی هوایی ایالات متحده، گفت که رقابت در همه زمینه ها بشدت ادامه دارد. «چه در جنبه های امنیتی و چه سیاسی» و ان می تواند به یک «خطر واقعی» برای ایالات متحده تبدیل شود.

به گفته پولیتیکو، مقامات نظامی ایالات متحده همچنین در مورد توسعه سیستم‌های فضایی پکن ابراز نگرانی می‌کنند و زنگ خطر احتمالی برای ماهواره‌های ایالات متحده و پیامدهای امنیتی حملات چین در اعماق فضایی را به صدا در می‌آورند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: