پرش به محتوا

اشتباه اصلی کارگردانان جنگ شناختی علیه روسیه – ا. م. شیری

ا. م. شیری

این یک واقعیت آشکار است که ما یک بار باختیم، اما بیش از حد آموختیم.

همین، از سطر اول! اتحاد شوروی در این جنگ برای تفکر مردم دقیقاً شکست خورد و در اثر ناآرامی‌های عمومی، انشعاب و انشقاق در میان نخبگان، شورش‌ها و فراتر از درک اینکه چه کسی حق دارد و چه کسی مقصر جنون مدام برای نابودی یک کشور بزرگ است، از نقشۀ سیاسی جهان حذف شد.

ظاهر شدن اوکراین روی نقشۀ جهان با یک سوم ارتش خوب اتحاد شوروی، هزاران تانک، سامانه‌های دفاع هوایی، هواپیما و با تشدید اجتناب‌ناپذیر روس‌هراسی نخبگان، نتیجۀ شکست سی سال پیش بود. به هر حال، روس‌هراسی تنها پدیده‌ای است که می‌تواند قدرت نخبگان را تأمین کند. بدون آن، مشخص نیست که اصلاً چه نیازی به وجود آن‌ها در سرزمین‌های بومی روسیه هست، که به زبان روسی صحبت می‌کنند، به زبان روسی می‌اندیشند. اوکراین بدون روس‌هراسی، به طور مسالمت‌آمیز در روسیه مستحیل می‌شد. ورود شبح عبوس باندرا پس از ۹۱ سال اجتناب‌ناپذیر شد، این کل مسئلۀ زمان بود.

فریب سه بارۀ روسیه دشوارتر خواهد بود. یکی از نتایج اصلی محو اتحاد شوروی مانند یک ساطور برنده بود که جامعه را با محدودیت شدید گردش اطلاعات، با ناتوانی تشخیص راست از دروغ‌ مواجه ساخت و در اولین فرصت، به هر افسانه‌ای باور ‌کرد. زیرا، از «نسخۀ رسمی» خسته شده بود.

بعنوان نتیجه- ما آزادترین دولت روی سیارۀ زمین را ساخته‌ایم. آنچه که «عشق مثلث» (گارباچوف- یلتسین- یاکوولی‌یف) در طول چندین دهه در خود تحمل می‌کرد، در هر کشور دیگر جهان، آن‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن زندانی می‌کردند. دولت ما اساساً موضع متفاوتی اتخاذ کرد. جامعه باید درست مثل یک فرد، بتواند خوب و بد را تشخیص دهد. و اگر تمام بدی‌ها در طول زندگی او از مسیر پنهان باشد، مهارت تشخیص به سادگی از بین خواهد رفت.

به همین دلیل، رادیو اکو مسکو توسط گازپروم تأمین مالی شد. ناوالنی تا آخرین لحظه، تا زمانی که صاعقۀ جنگ در افق غرید، با عصبانیت و حماقت سعی کرد «ستون» خانه مشترک ما را «تکان دهد». او با جمع‌آوری پول کلان، با یک حرکت ابتدایی، بدون ایجاد نماد اعتراضی جدید از میدان خارج شد.

آنچه را که بسیاری‌ها به عنوان نقطه ضعف روسیه تصور می‌کنند، برعکس، نقطه قوت اصلی آن در این درگیری است. جامعۀ آزاد با افرادی آزاد که می‌دانند چگونه با سر خود بیاندیشند و آگاهانه تصمیم بگیرند؛ اهداف و وظایف سیاستمداران را ببینند و ارزیابی خود را از آن‌ها ارائه دهند؛ بدون هراس از اطلاعات «بیگانه»- با آرامش آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنند و مشخص نمایند که کجا دروغ است و کجا عناصر حقیقت وجود دارد.

این بسیار شبیه به تفاوت روش‌های محافظت در مواجه با خطر در ناخودآگاه خرچنگ و انسان است. خرچنگ به درون پوستۀ سخت خود پناه می‌برد. اما اگر به نحوی این پوسته شکسته شود، تقریباً هیچ شانسی برای زنده ماندنش باقی نمی‌ماند. چون درون پوسته نرم است. هستۀ سخت انسان در درون آن است- استخوان‌بندی! آسیب‌های وارده به قسمت‌های بیرونی بر بقای خود ارگانیسم تأثیر نمی‌گذارد.

اتحاد شوروی همان خرچنگ با پوستۀ سخت بود و از لحاظ اطلاعات و اطلاعرسانی کاملاً محدود و منزوی!

اما روسیه امروز که «میدان» (اوکراین) همسایه و از دست دادن نهایی استقلال آن را به اندازۀ کافی دیده است، با آگاهی به تاریخ خود، به انقلاب‌ها و ضدانقلاب‌ها، اوضاع را کاملاً درک می‌کند. در اینکه باید در جنگ پیروز شود، بحثی نیست. و تنها پس از جنگ، در مورد اینکه چه کسی و چرا مقصر است، می‌توان صحبت کرد.

سلاح اصلی غرب علیه روسیه کارایی ندارد. ما اطلاعات زیادی را در طول این دهه‌ها کسب کرده‌ایم، ما بیش از حد همۀ آنچه را که در جهان اتفاق افتاده و می‌افتد، دیده‌ایم. ما به خوبی درک می‌کنیم که مخالفان نظام دقیقاً ما را به کدام سو می‌برند. مهم نیست که آن‌ها چه نقابی بر چهره می‌زنند.

در زمان جنگ، فقط دشمن می‌تواند با رهبری خود مبارزه کند. هر شایستگی که قبلا داشته، مهم نیست که خود را با چه نقابی پوشانده، اما تا یک حد معینی با دقت به او گوش فراخواهند داد و سپس، او را در زمرۀ دشمنان خواهند شمرد. این که آیا فلان کس‌ها ادعا می‌کنند که «لیبرال»، «سلطنت‌طلب»، «کمونیست» یا «میهن‌پرست» هستند، فرقی نمی‌کند. دقیقاً در لحظه‌ای که فراخوان‌های سرنگونی حاکمیت در سخنرانی‌های یک فرد به گوش می‌رسد، مردم از او روی بر می‌تابند. در جامعۀ آزاد، انسان سالم اینگونه عمل می‌کند.

نکتۀ مضحک این است که جامعۀ نوع اول-«خرچنگ»، با پاکسازی کامل میدان اطلاعات- ایالات متحده، اکنون دشمن اصلی ما است که در برابر جنگ شناختی بسیار بسیار آسیب‌پذیر است. برای پیشبرد آن علیه ایالات متحده فقط می‌توان بسیار هوشمندانه و با تظاهر به اینکه اصلاً به جنگ شناختی علیه ایالات متحده نیاز نداریم، عمل کرد…

نکته: [شباهت عجیب بین میهندوستان و مخالف ایران با میهندوستان و مخالفان روسیه بسیار جالب توجه است].

منبع: پورتال پس از شوک

۲۵ فروردین- حمل ۱۴۰۲

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: