پرش به محتوا

آمریکا: افشاگر اسناد پنتاگون را دستگیر کردیم.ادعا می شود که یک عضو گارد ملی آمریکا ۲۲ ساله مسئول افشای اطلاعات پنتاگون است. جک تکسیرا امروز دستگیر شده و برای تفهیم اتهام به دادگاه فرستاده خواهد شد و در مقابل قاضی قرار میگیرد.
ماموران اف بی آی ادعا می‌کنند که احتمالاً اسناد محرمانه را در سطل زباله پیدا کرده است. اگر تکسیرا محکوم شود احتمالاً با حکم ده سال زندان مواجه خواهد شد.
نام او جک تکسیرا است، او فقط ۲۱ سال سن دارد و گفته می شود که او به تنهایی مسئول افشای اطلاعات پنتاگون است.
اعتقاد بر این است که تکسیرا مسئول بزرگترین افشای اسناد طبقه بندی شده از زمان انتشار ادوارد اسنودن در سال ۲۰۱۳ تاکنون است.
تکسیرا یک عضو گارد ملی است و در زمینه ایجاد شبکه‌ی مجازی در ارتش ایالات متحده مشغول به کار است.
هنوز مشخص نیست که او چگونه به اسناد محرمانه دست یافته است. احتمال بر این است که تکسیرا به اسنادی قبلا چاپ شده و احتمالاً برای از بین بردن در سطل آشغال انداخته شده دسترسی داشته است.
گفته می شود که او بیش از ۵۰۰ سند سرویس مخفی آمریکا را به صورت آنلاین منتشر کرده است. از جمله تجزیه و تحلیل توانایی رزمی اوکراین.
در ابتدا درباره انگیزه او تردید وجود داشت. با توجه به گستردگی اطلاعات لو رفته ، رسانه ها قبلاً در مورد افشاگری مشابه ادوارد اسنودن و چلسی منینگ گمانه زنی می کردند.
ابتدا واشنگتن پست، دست به این مقایسه و گمانه زنی زد. منینگ به عنوان یک سرباز به مطالبی در مورد جنایات جنگی ایالات متحده دسترسی داشت و آنها را به پلتفرم افشاگر ویکی لیکس ارسال کرد.
اما گمانه‌زنی‌ها تابحال جهت دیگری را نشان می دهد از جمله اینکه تکسیرا به طور منظم در یک انجمن گفتگو در پلتفرم گیمر Discord شرکت می کرده است.
اشتباه وی این بوده که برای اولین بار او در آنجا او این اطلاعات را به اشتراک گذاشت – رسانه ها احتمال می دهند که انتشار و افشای اطلاعات طبقه بندی شده در مورد دسیسه های پنهان پنتاگون سیاسی نبوده و تنها برای فخر فروشی صورت گرفته است اینکه این احتمالات چقدر واقعی است و چه چیزی قرار است در ارائه این داستان پنهان بماند قطعاً آینده آن را نشان خواهد داد
پنتاگون در این ماجرا از دو سو آسیب دیده است از یک طرف این که به راحتی می‌توان چنین اطلاعاتی را در پنتاگون به دست آورد و آن را منتشر کرد و دیگر آنکه اعتبار پنتاگون به عنوان یک نهاد قابل اعتماد بشدت خدسه دار شده است.
این سوال مطرح می شود که وقتی یک سرباز جوان و رده پایین به چنین اسنادی دسترسی دارد که افشای آنها امنیت ملی ایالات متحده و متحدانش را به خطر می اندازد، چه وضعیت آشفته‌ای امنیتی در پنتاگون حکم فرماست.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: