پرش به محتوا

نمایندگان پارلمان مکزیک و برزیل خواستار آزادی جولیان آسانژ شدند.

نمایندگان پارلمان مکزیک و برزیل خواستار آزادی جولیان آسانژ شدند.
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفته

۹۷ عضو مجلس سنا و مجلس نمایندگان مکزیک از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و کنگره آمریکا خواسته اند تا اتهامات علیه جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس را کنار بگذارند و به روند استرداد جاری پایان دهند.
آنها گفتند: «ما به فراخوان سازمان‌های بین‌المللی در سازمان ملل، عفو بین‌الملل و سایر مدافعان حقوق بشر و همچنین انجمن‌های حقوقی و پزشکی برای آزادی فوری آسانژ می‌پیوندیم. »

این نمایندگان در نامه خود که در یازدهم آوریل آن را منتشر کردند خطاب به بایدن و کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند که آنان نیز از تصمیم مجمع پارلمانی شورای اروپا حمایت می کنند.
مجمع پارلمانی شورای اروپا در بیانیه ای اعلام کرده بود که رفتاری که با جولیان آسانژ صورت می گیرد به عنوان یکی از جدی ترین تهدید ها برای روزنامه نگاری و حق آزادی بیان می باشد همچنین پارلمان اروپا و نمایندگان پارلمان در سراسر جهان مخالفت خود را با استرداد جولیان آسانژ به آمریکا ابراز کرده و این کار را نقض آشکار حقوق انسانی و مدنی و سیاسی یک روزنامه نگار شجاع خوانده اند که جان و سلامتی این فرد را به خطر میاندازد.
قانونگذاران و سناتورهای کشورهای آمریکای لاتین خود را موظف می‌دانند که به فریاد اعتراض عمومی در حال رشد در جامعه مدنی و سازمان های حقوق بشری مطبوعات و محافل سیاسی و حقوقی بپیوندند که همه آنها خواهان پایان دادند به این ظلم و آزار و شکنجه علیه آسانژ می باشند
حدود ۱۰۰ نماینده پارلمان برزیل نیز با امضای بیانیه ای از وزارت دادگستری آمریکا خواستند اتهامات خود را پس گرفته و به تلاش ها برای استرداد آسانژ از بریتانیا پایان دهد.

همچنین روز سه شنبه، نمایندگان پارلمان از ایالات متحده، استرالیا و بریتانیا نامه های سرگشاده ای به مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده ارسال کردند و خواستار پایان دادن به پیگرد قانونی بنیانگذار ویکی لیکس شدند.

جولیان آسانژ به جاسوسی و دستیابی غیر قانونی و انتشار مطالب سری طبقه بندی شده در ایالات متحده متهم شده است این اسناد توسط ویکی لیکس در پورتال این نهاد و رسانه های معروف در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. ایالات‌متحده همچنین آسانژ را به ربودن اطلاعات سری متهم می کند در صورت محکومیت آسانژ در آمریکا با ۱۷۵ سال زندان مواجه خواهد شد علت واقعی پیگرد آسان افشای جنایات جنگی آمریکا و متحدانش در عراق و افغانستان است.

این روزنامه نگار در ژوئن ۲۰۱۲ برای در امان ماندن از استرداد به ایالات متحده به سفارت اکوادور در لندن گریخت. رئیس جمهور وقت رافائل کوریا (۲۰۰۷–۲۰۱۷) به او پناهندگی سیاسی اعطا کرد. آسانژ هفت سال در سفارت زندگی کرد و شهروندی اکوادور نیز به او اعطا شد. جانشین کوریا، لنین مورنو راستگرا، هر دو امتیاز پناهندگی و تابعیت را در ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ از او سلب کرد. آسانژ متعاقباً توسط پلیس بریتانیا در سفارت دستگیر شد و از آن زمان در زندان فوق امنیتی بلمارش لندن در حبس انفرادی نگهداری می شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: