پرش به محتوا

ایران خواستار تحقیق در مورد آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا شد – ا. م. شیری

ایران خواستار تحقیق در مورد آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا شد

ا. م. شیری

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران در توییتر نوشت: وزارت امور خارجۀ ایران خواستار بررسی گزارش‌های مربوط به آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین و سایر کشورها شد و معتقد است که این آزمایشگاه‌ها ناقض تعهدات بین‌المللی واشینگتن و تهدیدی برای بشریت هستند.

وی ادامه داد: گزارش‌های منتشر شده در مورد آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین و برخی از کشورهای دیگر باعث نگرانی جدی می‌شود. این فعالیت‌ها خلاف تعهدات بین‌المللی ایالات متحده در مورد موضوع کنوانسیون منع سلاح‌های بیولوژیکی محسوب می‌شود و تهدیدی برای بشریت است. کنعانی گفت: لازم است تحقیقات بین‌المللی بی‌طرفانه انجام شود.

شورای فدراسیون روسیه در ۱۲ آوریل، به اتفاق آرا گزارش کمیسیون پارلمانی بررسی فعالیت‌های آزمایشگاه‌های بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین را تصویب کرد. این سند قبلاً توسط دومای دولتی تصویب شده بود. به گفتۀ کنستانتین کوساچوف، رئیس مشترک این کمیسیون و نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه، حداقل ۳۰ آزمایشگاه بیولوژیکی ایالات متحده در حال حاضر در اوکراین فعالیت می‌کند. این سناتور خاطرنشان کرد که مشتری اصلی چنین تحقیقاتی در واقع پنتاگون است که ممکن است ماهیت نظامی توسعۀ بیولوژیکی داشته باشد. به گفتۀ وی، استقرار آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در اوکراین  از برنامه‌های احتمالی آمریکایی‌ها برای استفاده از ارتش خود علیه روسیه گواهی می‌دهد.

منبع: تارنمای جنگ و صلح

۲۴ فروردین- حمل ۱۴۰۲

 

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: