پرش به محتوا

تاسیس اتحاد راست افراطی در آمریکای لاتین

تاسیس اتحاد راست افراطی در آمریکای لاتین

اتحاد راست افراطی، فاشیستها و نئولیبرال ها آنریکای لاتین در شیای تاسیس شد.

از لا دیاریا

ترجمه مجله هفته

انجمن گفتگوی «گروه آزادی و دموکراسی» در سانتیاگو پایتخت شیلی با هدف اتحاد جناح راست ایبرو-آمریکایی راه اندازی شده است. 

سباستین پینیرا، رئیس جمهور راستگرای سابق شیلی در مارس گفت: «این گروه به این دلیل تأسیس شد که ما معتقدیم سازماندهی و اتحاد برای دفاع از آزادی و دموکراسی در قاره ما کاملاً ضروری است.» 

مجری این نشست توضیح داد: «بسیاری از شکست‌هایی که دموکراسی متحمل شده است، کمتر ناشی از کسانی است که از دموکراسی متنفرند و بیشتر ناشی از فقدان استراتژی دفاعی توسط کسانی است که آن را نمایندگی می‌کنند.»

یازده رئیس‌جمهور و رئیس‌جمهور سابق به‌علاوه دیگر سیاستمداران راست‌گرا و وزرای سابق شیلی در مراسم آغازین حضور یا به‌طور مجازی شرکت کردند. 

بر اساس اطلاعات خبرگزاری افه اسپانیا و روزنامه La Tercera، اینها سران دولت پاراگوئه، ماریو ابدو، و اکوادور، گیلرمو لاسو هستند که چندین رئیس جمهور اسبق راستگرا نیز به آنها پیوستند:

فیلیپه کالدرون و ویسنته فاکس مکزیکی، ایوان دوکه (راست افراطی و از متحدان امپریالیسم آمریکا) و آندرس پاسترانا از کلمبیا، مائوریسیو ماکری آرژانتینی، خورخه کیروگا بولیویایی و ماریانو راخوی و خوزه ماریا آزنار(نخست وزیر سابق و فاشیست فرانکوئی) از دارودسته اسپانیایی‌ها. 

هدف این ابتکار این است که بتواند راست افراطی، نئولیبرال و محافظه‌کار را به همان شیوه‌ای که حزب راست افراطی اسپانیایی وکس (متحد سازمان مجاهدین خلق که از این سازمان میلیونها یورو کمک دریافت کرده است) در»فورم مادرید» متحد کرده را در آمریکای لاتین و اسپانیا شبکه‌سازی و متحد کند. 

جلسه تاسیس این اتحاد افراطی راست در دانشگاه آندرس بلو در سانتیاگو دی شیلی برگزار شد، جایی که بیانیه تاسیس گروه نیز امضا شد. 

ایوان دوکه علیرغم جهت گیری ایدئولوژیک روشن شرکت کنندگان در انجمن همچنان دست به فریبکار زده و تاکید کرد: «این بحث بین چپ و راست نیست، بحثی است بین عوام فریب و معلمان جامعه.» 

رئیس جمهور سابق کلمبیا که به کشتار هزاران مخالف در طول سالهای وزارت و ریاستش متهم است در ادامه گفت: «در بسیاری از مناطق آمریکای لاتین دیده‌ایم که چگونه عوام فریب‌ها و پوپولیست‌ها سعی کرده‌اند حس طرد نهادها، حس طرد تمام پیشرفت‌های تاریخی را در جوانان القا کنند. آنها می کوشند به جوانان تلقین کنند که هیچ موفقیتی به دست نیامده است و بنابراین باید نهادها را سرنگون کرد و جمهوری ها را از نو ساخت.»

کالدرون رئیس جمهور سابق مکزیک که متهم به فساد و رشوه خواری و تقلب در انتخابات بود، نیز در سخنرانی خود از چپ فاصله گرفت و گفت: چپگرایان «منطقه را کنترل و ویران می کند.»

دیکر شرکت کنندگان هم از الگوی دوکه پیروی کردند و ترجیح دادند از «پوپولیست ها» صحبت کنند – مانند ازنار و مکری که ادعا می کردند «پوپولیست ها با تقسیم ثروت بین مردم آینده جامعه را نابود میکنند». 

رئیس جمهور سابق آرژانتین افزود: ما در نهایت گرد هم آمده ایم تا با هم با این موضوع به چالش بکشیم. 

گیلرمو لاسو اکوادوری متهم به دزدی، قتل، رشوه خواری و اختلاس ثروت‌های ملی و همکاری با مافیا مدعی شد که «تلاش های سیاهی برای بی ثبات کردن دموکراسی» در کشورش وجود دارد. 

رئیس‌جمهور گفت: اما دولت او باقی خواهد ماند. (مجله هفته گزارش داده است)

کیروگای بولیویایی در سخنرانی خود حتی جملاتی در تمجید از رئیس دولت فعلی شیلی، گابریل بوریچ (بوریک)، که اخیرا از وضعیت حقوق بشر در نیکاراگوئه، کوبا و ونزوئلا انتقاد کرده بود، یافت:

«من از اینکه رئیس جمهور بوریچ این نگرش را دارد استقبال می کنم. برای پترو، لولا، فرناندز، آملو و هر چیزی که میخواهد اسمشان  باشد بسیار ناراحت کننده است که جوان ترین آنها که خودش از جبهه چپ آمده است، حداقل در مورد نیکاراگوئه، حقایق را میگوید.»

 پینیرا تاکید کرد که این گروه «سهم مهمی در این مبارزه ابدی» دارد زیرا که کمپینی را برای «آزادی و دموکراسی» علیه «ظلم و دیکتاتوری» به راه انداخته است. 

در ۲۴ مارس، مشخص شد که رئیس سابق دولت بولیوی کودتاچی، ژانین آنیز، نیز به این گروه پیوسته است. 

آنیز در سال ۲۰۱۹ پس از کودتای دولتی آمریکایی که منجر به برکناری رئیس جمهور منتخب مردم اوو مورالس شد، رئیس جمهور منصوب شد. در ۲۴ مارس، میریا موسکوسو، رئیس جمهور سابق پاناما نیز بخشی از گروه آزادی و دموکراسی شد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: