پرش به محتوا

واشنگتن پست: پنتاگون از افشای اطلاعات به وحشت افتاده است.

ترجمه مجله هفته

پس از انتشار اسناد محرمانه در مورد اوکراین در اینترنت، پنتاگون تصمیم گرفت حتی محدودیت های شدیدتری را برای افشای اطلاعات سرویس مخفی اعمال کند. کشورهای غربی در تلاش هستند تا آسیب های ناشی از اسناد فاش شده را ارزیابی کنند.

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد، پس از انتشار اسناد طبقه بندی شده در مورد فعالیت جامعه اطلاعاتی و ارتش ایالات متحده در فضای مجازی، مقامات ایالات متحده و متحدان آنها از جزئیاتی که نشان میدهد چگونه «ایالات متحده از دوست و دشمن خود جاسوسی میکند، شوکه شده و در برخی موارد حتی خشمگین شده‌اند.
بنابر ادعای دو منبع روزنامه، روز جمعه، ۷ آوریل، مقامات پنتاگون روند انتقال اطلاعاتی را محدود کردند.
آنها دقیقاً توضیح ندادند که این تصمیمات به چه چیزی مربوط می شود، اما این اقدامات را «بسیار شدید» توصیف کردند و نشان دادند که این نشان دهنده «سطح بالای وحشت» در مراجع تصمیم گیری وزارتخانه است.
این روزنامه ۵۰ صفحه مربوط به آژانس امنیت ملی آمریکا، سیا، آژانس اطلاعات دفاعی این کشور و دفتر اطلاعات ملی را بررسی کرد. نمایندگان چندین کشور به این روزنامه گفتند که در تلاش برای ارزیابی خسارات ناشی از نشت اطلاعات هستند.
بسیاری تعجب می کنند که چرا اینقدر طول کشید تا داده های مخفی عمومی شوند. واشنگتن پست اشاره می کند که اولین سندها در ۲۸ فوریه و ۲ مارس در Discord منتشر شد، یک پلتفرم محبوب در بین گیمر یا علاقه مندان به بازی های رایانه‌ای است.
آنها توسط کاربری به نام Wow Mao ارسال شده اند. دو دسته دیگر از اسناد در ماه آوریل در رسانه های اجتماعی منتشر شد.
یک مقام اطلاعاتی از یک کشور اروپایی ابراز نگرانی کرد که واشنگتن ممکن است دسترسی متفقین به اطلاعات اطلاعاتی را در آینده محدود کند.
یک مقام اطلاعاتی غربی نیز مشابه این فرضیات را به نیویورک تایمز ارائه کرد.
برخی از اسناد فاش شده دارای علامت Secret/Noforn بودند، به این معنی که نباید با سایر کشورها به اشتراک گذاشته شوند.
این اسناد حاوی اطلاعاتی درباره عملیات نظامی در اوکراین، از جمله اثربخشی رزمی نیروهای مسلح اوکراین است.
سخنگوی پنتاگون به واشنگتن پست گفت که برخی از اسناد مربوط به زمستان برای ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش و دیگر مقامات ارشد ارتش آمریکا تهیه شده است.
با این حال، آنها تنها کسانی نبودند که می توانستند به اسناد دسترسی داشته باشند.
این روزنامه گفت که اسناد دیگر حاوی تحلیل های اطلاعاتی ایالات متحده از روسیه و تعدادی دیگر از کشورها بر اساس اطلاعات منابع طبقه بندی شده است. برخی از اسناد مربوط به فعالیت های بریتانیا و کانادا، اسرائیل و کره جنوبی است.
نیویورک تایمز تخمین زد که بیش از ۱۰۰ سند در فضای مجازی منتشر شده است، اما میزان واقعی افشای آن هنوز مشخص نیست.
یک مقام اطلاعاتی آمریکا این حادثه را «کابوسی برای پنج چشم» توصیف کرد (پنج چشم یک ائتلاف اطلاعاتی ایالات متحده، استرالیا، کانادا، بریتانیا، نیوزیلند است).
وزارت دادگستری آمریکا تحقیقاتی را آغاز کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: