پرش به محتوا

«طرح مخفی» لو رفته برای حمله نظامی ساختگی است. 

«طرح مخفی» لو رفته برای حمله نظامی ساختگی است. 

چرا «طرح مخفی» لو رفته برای حمله نظامی اوکراین برای حمله واقعی طراحی نشده؟

انتشار طرح‌های حمله لو رفته برای حمله بهاری اوکراین، به نظر تلاشی برای منحرف کردن توجه روسیه از آنچه واقعاً در جریان است، میباشد. 

تحلیلی از گروه تلگرامی Military Chronicle

ترجمه مجله هفته

تصاویری از سندی منتشر شد که گفته می شود حاوی جزئیاتی از حمله برنامه ریزی شده اوکراین علیه مناطق تحت کنترل روسیه در روز جمعه است. 

این «نشت» اطلاعاتی همزمان با شایعات منتشر شد مبنی بر اینکه رزمایش Defender 2023 ناتو که برای اواخر ماه جاری برنامه ریزی شده است، می تواند پوششی برای عملیات تامین و پشتیبانی از واحدهای اوکراینی باشد. 

اما با بررسی دقیق تر، تردیدهایی در مورد صحت سند ایجاد می شود. 

چه زمانی طرح ها  علنی و عمومی شد؟

طرح های محرمانه ای که گفته می شود برای حمایت از حمله نیروهای مسلح کی یف یک روز قبل از اظهار نظر آنتونی بلینکن در مورد شروع عملیات در اینترنت منتشر شد. 

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده بود که حمله برنامه ریزی شده توسط نیروهای مسلح اوکراین «تا چند هفته آینده» آغاز خواهد شد. 

این طرح شامل چه اطلاعاتی است؟

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین در بیش از ۱۳ ماه پیش، چنین «درزی» وجود نداشته است. 

قابل ذکر است که اسناد منتشر شده نه تنها حاوی جدول زمانی برای تامین سلاح و مهمات ناتو به واحدهای اوکراینی است، بلکه اطلاعاتی در مورد ساختار تیپ ها و گردان هایی که گفته می شود برای حمله برنامه ریزی شده آماده می شوند، را نیز در بر می گیرد. 

در روزنامه اول مارس آمده است که تیپ های کی یف قصد دارند ۲۵۳ تانک، بیش از ۳۸۰ خودروی جنگی پیاده نظام و نفربر زرهی، ۴۸۰ خودرو، ۱۴۷ قبضه توپ و ۵۷۱ خودروی زرهی HMMWV «Humvee» را برای انجام این حمله مستقر کنند. 

چه اطلاعاتی بیشتر مشکوک است؟

مکان‌های احتمالی واحدهای روسی که با رنگ قرمز روی نقشه مشخص شده‌اند، ظاهراً از منابع آزاد یا اوپن سورس جمع‌آوری شده‌اند. 

منابع متعددی که در اردوگاه طرفدار اوکراین در رسانه های اجتماعی قرار دارند و عملیات نظامی جاری را دنبال می کنند حاوی اطلاعات تقریباً یکسانی هستند. 

نسبت کشته ها و مجروحان میان نیروهای مسلح اوکراین به نیروهای روس، که در ابتدا در این «طرح های مخفی» ذکر شده بود، از آن زمان تغییر کرده است. 

هنگامی که برای اولین بار آماری از تلفات اعلام شد، تلفات طرف اوکراینی به شدت کمتر اعلام از واقعیت ذکر و آنها مدعی شدند که آنها چیزی بین ۱۶۵۰۰ تا ۱۷۰۰۰ نفر بیشتر کشته نداه‌اند. 

سپس – احتمالاً برای اینکه کسی باور نکرد و سعی کنند واقع بینانه تر بنظر برسد – این اعداد تقریباً پنج برابر شد و به ۶۵۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ رسید. 

در عین حال، نکته جالب تر اینکه داده‌های مربوط به تلفات احتمالی وسایل نقلیه و تجهیزات روسیه با داده‌های منتشر شده توسط وزارت دفاع در کیف مطابقت دارد که تقریبا این در هیچ جنگی ممکن نیست . 

طرح های تهاجمی منتشر شده چه اشکالی دارد؟

چیزی که قابل توجه است، جعل آشکار اطلاعات مربوط به آمادگی عملیاتی واحدهای نظامی اوکراین است.

این سند می گوید که از ۹ تیپ اوکراینی که گفته می شود تا ۳۲ و ۳۰ آوریل مطابق با استانداردهای ارتش ایالات متحده و ناتو آموزش دیده اند، پنج تیپ اصلاً آموزش ندیده اند:

اینها تیپ ۸۲ هوابرد و تیپ های ۳۲، ۱۱۷، ۱۱۸ و ۲۱ جداگانه مکانیزه هستند. 

حتی اگر فقط دو یا سه گروهان در این تیپ ها آموزش دیده باشند و خودآموزی آنها هم تکمیل نشود، سطح آموزش آنها نمی تواند صفر باشد. در عین حال بیشترین درصد آمادگی تنها در تیپ مکانیزه ۴۷ کیف و تیپ ۴۶ هوابرد به ترتیب با ۴۰ و ۶۰ درصد به ثبت رسیده است. 

این چه معنایی برای پیشرفت جنگ دارد؟

این طرح شامل ارقام گیج کننده در مورد تجهیزات نظامی است. به عنوان مثال، از ۱۰۹ خودروی رزمی پیاده نظام بردلی M2 که به نیروهای مسلح اوکراین تحویل داده شد، تنها ۹۹ دستگاه در این حمله شرکت می کنند. 

علاوه بر این، وسایل نقلیه بین تیپ ها توزیع نمی شوند، بلکه به یک واحد اختصاص داده شده اند – تیپ مکانیزه ۴۷ کیف که هیچ تانک سنگینی ندارد. 

به جای تانک های شوروی T-72 یا T-64 BV، این گروه تنها دارای T-55 S اسلواکی با اسلحه های ۱۰۵ میلی متری است که استفاده از آنها در یک حمله تمام عیار دشوار است. 

خطاها و اشتباهات کوچک اما مهم در محاسبات مربوط به تجهیزات، حسابداری تعدیل شده ضرر و زیان و همچنین وجود واحدهایی با آمادگی «صفر» نشان می دهد که این سند که به نام «طرح مخفی» معروف شده است، نه توسط ارتش اوکراین یا ناتو، بلکه توسط گروهی از غیرنظامیان، احتمالاً تحلیلگران اردوگاه طرفدار کیف، تهیه و منتشر شده است. 

هدف از انتشار این اطلاعات آشکارا نادرست می تواند این باشد که تعداد واقعی واحدهای اوکراینی آماده رزمی که برای حمله در نظر گرفته شده اند را کمتر نشان بدهد، یا با هدف منحرف کردن توجه روسیه از سایر رویدادهای مربوط به رویداد واقعی تهیه شده باشد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: