پرش به محتوا

«اتحاد علیه تورم» در آمریکای لاتین بر سر تسهیل تجارت توافق دارد.

«اتحاد علیه تورم» در آمریکای لاتین بر سر تسهیل تجارت توافق دارد.

توسط ویلما گوزمان
آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفته

یازده کشور آمریکای لاتین شرکت کننده در نشست ضد تورم خود در مورد اقداماتی برای تسهیل مبادله مواد غذایی اساسی و سرمایه در گردش به توافق رسیدند.
اولویت «کاهش هزینه‌های این محصولات برای فقیرترین و آسیب‌پذیرترین بخش‌های جمعیت» است.
رئیس جمهور مکزیک آندرس مانوئل لوپز اوبرادور به این اجلاس دعوت کرد که روز چهارشنبه به صورت کنفرانس ویدئویی برگزار شد.
رهبران «اتحاد کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب علیه تورم» هدف خود را «پیدا کردن راه حل های مشترک برای فشار قیمت ها و قیمت های بالا در منطقه و تقویت یکپارچگی و تجارت منطقه ای» قرار داده اند. (مجله هفته قبلا گزارش داده است)
علاوه بر لوپز اوبرادور، رئیس جمهور هندوراس و سران کشورهای آرژانتین، بلیز، بولیوی، شیلی، کوبا و سن وینسنت و گرنادین نیز حضور داشتند. رئیس دولت وینسنت و گرنادین ها، به عنوان رئیس فعلی جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (سلاک) در این نشست شرکت کرد.
ونزوئلا توسط دلسی رودریگز معاون رئیس جمهور، کلمبیا توسط وزیر تجارت، صنعت و گردشگری اومانیا مندوزا و برزیل توسط مشاور سیاست خارجی رئیس جمهور لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا سلسو آموریم به نمایندگی از این کشور حضور داشتند.
تحلیلی که در این اجلاس مطرح شد چنین بیان می کند که: «تامین جهانی غذا و مایحتاج اولیه از جمله غلات و انرژی که در نتیجه شرایط نامطلوب بین المللی تاثیرات بحران چند بعدی اقتصاد جهانی ناشی از درگیری های نظامی خارج از منطقه و همه گیری کرونا بوجود آمده، شاهد بهبود بسیار آهسته زنجیره تولید و توزیع کالاها، محصولات و خدمات پس از همه گیری کووید-۱۹ قرار دارد.»
عوامل مهم دیگر عبارتند از « بدهی خارجی عظیم، که در درجه اول کشورهای با درآمد کم و متوسط را تحت تأثیر قرار می دهد.
تأثیر منفی پدیده‌های اقلیمی بر محصولات زراعی و فعالیت‌های کشاورزی، شرایط اضطراری بهداشتی انسانی و گیاهی در منطقه و استفاده از اقدامات قهری یک‌جانبه علیه برخی کشورها بر خلاف قوانین بین‌المللی».
بر اساس بیانیه مشترک این ائتلاف، یک کارگروه فنی با نمایندگان هر دولت تشکیل خواهد شد که «زمان بندی معقول» را تعیین می کند و برای اقدامات مشخص برای تسهیل تجارت برای مقابله با قیمت های بالای کالاهای مصرفی اساسی برنامه ریزی می کند.
این تلاش ها با تولیدکنندگان، خریداران، شرکت های حمل و نقل و لجستیک بخش خصوصی و سایر فعالان اقتصادی هماهنگ خواهد شد.
به همین منظور، اولین نشست بین بخش‌های اقتصادی، از جمله سازمان‌های خانواده تجارت اقلام کشاورزی و کشاورزان، و نمایندگان بلندپایه کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس، در روزهای ۶ و ۷ می در کانکون، مکزیک برگزار می‌شود.
در خصوص محصولات و نهاده های اساسی، «توافقنامه هایی برای تسهیل تجارت کودهای شیمیایی و آلی، از جمله انتقال فناوری، برای کمک به امنیت غذایی و تغذیه» نیز پیش بینی شده است.
علاوه بر این، کارایی واردات و صادرات محصولات از طریق بنادر و مرزها و همچنین تبادل نهاده ها و فناوری به نفع بهره وری کشاورزی باید بهبود یابد.
برای این منظور، کارگروه فنی بر روی هماهنگی مقررات و گواهینامه های بهداشتی و بهداشت گیاهی کار خواهد کرد.
علاوه بر این، «اقداماتی برای تسهیل دسترسی به اعتبارات بین المللی باید ترویج شود و تامین مالی چندجانبه برای پروژه های کشاورزی، کشت و صنعت و زیرساخت ها برای حمل و نقل کالا افزایش یابد».
همچنین قرار شد از سایر کشورهای منطقه نیز برای پیوستن به این طرح دعوت شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: