پرش به محتوا

لاسو در یک قدمی سقوط.

لاسو در یک قدمی سقوط.
اکوادور: محاکمه استیضاح رئیس جمهور آغاز شد. جسد شاهد اصلی در منزلش پیدا شد.

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

در اکوادور، روند استیضاح گیلرمو لاسو، رئیس‌جمهور دست راستی به اتهام سوء استفاده از بودجه عمومی، امروز دوشنبه در برابر یک کمیته پارلمانی تحت شرایط مشکوکی آغاز می‌شود.
پس از اینکه روز جمعه جسد روبن چرس، چهره کلیدی در تحقیقات و شاهد کلیدی احتمالی این پرونده، «تاجر» پیدا شد، لاسو روز یکشنبه (به وقت محلی) در چندین منطقه کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد و مدعی شد، این امر ضروری چرا که این کار استقرار مجاز و قانونی ارتش را ممکن میکند.
روبن چرس از جمله کسانی بود که مظنون به دست داشتن در یک راه اندازی شبکه فاسد در شرکت های دولتی و ظاهراً مرتبط با مافیای آلبانیایی بود.
در همین زمینه، دادستان ها همچنین در حال تحقیق از برادر همسر لاسو، دانیلو کاررا، هستند که گفته می شود یکی از دلایل توجیه درخواست استیضاح رئیس جمهور بوده است.
چندین فایل صوتی که گفته می شود صدای چرس در آنها شنیده می شود در تحقیقات پلیس نقش دارند.
پورتال اینفوبائه در روز جمعه به طور خلاصه نوشت: «طبق رونوشت های منتشر شده توسط چندین رسانه، چرس اشاره می کند که او و شرکای خود حداقل ۱.۵ میلیون دلار به کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری گیلرمو لاسو که در ماه مه ۲۰۲۱ رئیس جمهور شد، کمک کرده است.
روزنامه اینترنتی لاپستا همچنین فاش کرد که گفته می شود چرس برای دادن پست هایی در شرکت های دولتی در بخش برق درخواست رشوه کرده است. او در یکی از فایل های صوتی منتشر شده، «برای دانیلو» ماهانه ۳۰ هزار دلار آمریکا درخواست می کند.
به گفته این روزنامه، روبن چرس و دانیلو کاررا تمرکز خود را بر پست‌هایی در نهادهای کلیدی مانند خدمات گمرکی گذاشته بودند تا از این طریق امکان قاچاق آزادانه مواد مخدر و اسلحه فراهم شود.
همچنین آنها در مورد پست هایی در وزارت انرژی هم اعمال نفوذکرده‌اند پست هایی که مسئول کنترل معادنی هستند که از طریق آنها فروشندگان مواد مخدر میتوانند دست به پولشویی بزنند.
در ماه ژانویه، پس از انتشار فایل‌های صوتی که منجر به بحران کنونی دولت شد، رئیس جمهور لاسو به پلیس و سرویس مخفی دستور داد تا بدنبال چرس باشند و دستور دستگیری او را نیز صادر کرد.
اگرچه نام چرس در تحقیقات دادستانی در شهر بندری مانتا در سال ۲۰۲۱ همراه با شواهدی مبنی بر ارتباط با فروشندگان مواد مخدر مطرح شد، اما تحقیقات دوباره به دلایل نامعلومی متوقف شد.
در جریان دادرسی علیه لاسو، دیگر شاهد کلیدی علیه رئیس جمهور که میتوانست علیه او شهادت دهد در دسترس نیست، رئیس پلیس قول داده که با تمام توان بدنبال قاتلان چرس خواهد بود.
در حالی که اپوزیسیون در پارلمان ادعا می کند که با وجود آنکه لاسو از سیستم فساد اطلاع داشته، هیچ کاری در مورد آن انجام نداده و حتی از برخی از دست اندرکاران محافظت کرده، رئیس جمهور هفته گذشته بار دیگر بر بی گناهی خود در تلویزیون تاکید کرد.
او روز شنبه در چندین منطقه در استان‌های گوایاس، لوس ریوس و سانتا النا که به‌ویژه توسط قاچاق مواد مخدر تولید میشوند، وضعیت اضطراری اعلام کرد آنهم ظاهراً به عنوان بخشی از «اقداماتی برای مبارزه با ناامنی».
تدابیری که از روز یکشنبه به اجرا گذاشته شده است همچنین به ارتش اجازه می دهد تا در شهرهای گوایاکیل، دوران و سامبوروندون نیز مستقر شود.
لاسو در یک سخنرانی رادیویی و تلویزیونی گفت: «ما یک دشمن مشترک داریم که جنایت، قاچاق مواد مخدر و جنایت سازمان یافته را به پیش میبرد.»
بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این کشور آمریکای جنوبی به یک مرکز برای ارسال مواد مخدر به اروپا و ایالات متحده تبدیل شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیشتر محموله های مواد مخدر از طریق گوایاکیل ارسال می شود.
باندهای مختلف مواد مخدر برای رقابت با هم می جنگند. همچنین، کارتل های مواد مخدر از اکوادور برای شستشوی سود حاصل از تجارت غیرقانونی خود استفاده می کنند. با فعالیت باندهای مواد مخدر، خشونت در اکوادور نیز افزایش یافته است.
به گفته مقامات، از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ آمار و ارقام قتل از ۱۴ به ۲۵ قتل در هر صد هزار نفر افزایش یافته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: