پرش به محتوا

چرا روسیه توافق غلات را زیر سوال میبرد؟

چرا روسیه توافق غلات را زیر سوال میبرد؟

ترجمه مجله هفته

تمامی واقعیت چیست، چرا روسیه توافق غلات را زیر سوال میبرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که بخش اوکراینی توافق غلات اجرایی میشود، اما بخش روسیه آن اجرا نمی شود. اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، مسکو تردید خواهد کرد که آیا ادامه این توافق حتی ضروری است یا خیر.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه در یک کنفرانس خبری در پایان گفت وگو با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت که با همتای ترک خود در مورد عدم پایبندی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به مفاد توافق غلات گفتگو کرده است. لاوروف گفت که بخش اوکراینی از توافق غلات با موفقیت اجرا می شود، که می تواند با «آمار واقعی» اجرای آن تایید شود.
با این حال، وی خاطرنشان کرد که «کل ابتکار دریای سیاه تا آنجا که بخش اوکراینی مربوط است به صادرات تجاری غلات توسط این کشور تحت شرایط ویژه تبدیل شده است و الزامات مربوط به صدور چنین کالاهایی به کشورهای غربی کاملا لغو شده است.»
این دیپلمات روس همچنین خاطرنشان کرد که به موازات طرح دریای سیاه، طرح موسوم به کریدورهای همبستگی که توسط اتحادیه اروپا تدوین شده است، در حال اجراست که امکان صادرات غلات اوکراینی و بسیاری از کالاهای دیگر را از طریق زمینی به اروپا فراهم می کند.
حداکثر شرایط ترجیحی برای این کالاها ایجاد می شود، در واقع شرایطی ایجاد شده که بدین ترتیب کشورهای اروپایی در مورد صادرات غلات به نفع خود و به ضرر کشورهای فقیر تبعیض قائل میشوند.
لاوروف گفت که حتی اعتراضات جدی در اروپا توسط کشاورزان در حال انجام است زیرا بازار اروپا با غلات ارزان اوکراینی پر شده است. این در حالیست که در جهان سوم کمبود غلات بیداد می کند. وی در ادامه پیشنهاد کرد: «اگر واردات غلات ارزان قیمت اوکراینی به اروپا، کار را به آنجا رسانده که به کشاورزان کشورهای اروپایی اجازه نمی دهد غلات خود را به طور سودآور بفروشند، پس دولت های اروپایی مازاد غلات اوکراینی را که وارد کرده اند حداقل به کشورهای در حال توسعه تحویل دهند.»
لاوروف تأکید کرد که دقیقاً به همین دلیل است که گوترش کل ابتکار عمل را برای حمل و نقل ایمن غلات و مواد غذایی طراحی کرده است.
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که در واقعیت، فقیرترین کشورها کمتر از سه درصد غلات اوکراین را دریافت کردند و سهم شیر به اتحادیه اروپا رسیده است.
از سوی دیگر، بخش روسی توافق دریای سیاه با وجود درخواست های متعدد روسیه از کشورهای غرب جمعی برای اجرای آن، یعنی برداشت تحریم کشتی ها و اجازه صدور غلات به کشورهای غیر اروپایی به علت مخالفت غرب به هیچ وجه محقق نمی شود.
وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: موانع بر سر راه صادرات محصولات روسی همچنان وجود دارد و حتی بدتر هم می شود.
مسکو تردید دارد که توافق غلات حتی ضروری باشد. لاوروف :

«پس از تمدید این توافقنامه به مدت ۱۲۰ روز و هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه کسی واقعاً می تواند این مشکلات را حل کند مشاهده نمی‌شود، ما از اینکه دائما به وجدان افراد تصمیم گیرنده مراجعه کنیم و از آنان بخواهیم نسبت به تعهداتشان جدی باشند خسته شده ایم و پس از آن تصمیم گرفتیم فشار را کمی بالاتر تر ببریم و پیشنهاد دادیم
این توافقنامه را فقط به مدت ۶۰ روز تمدید کنیم، بر این اساس که اگر پیشرفت بیشتری در رفع موانع صادرات کود و غلات روسیه حاصل نشود، ما در نهایت بررسی خواهیم کرد که آیا این توافق اصلا ضروری است یا خیر.»

این دیپلمات روس اذعان کرد که روسیه می تواند به تنهایی و خارج از توافق غلات با به کار خود ادامه دهد.
در حال حاضر چنین فرصت هایی با ترکیه و قطر وجود دارد. لاوروف گفت که روسای جمهور قبلاً درباره چنین طرح هایی گفتگو کرده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: