پرش به محتوا

چاد سفیر آلمان را اخراج کرد

چاد سفیر آلمان را اخراج کرد

چاد سفیر آلمان را اخراج کرد: «دخالت در امور داخلی»

ترجمه مجله هفته

دولت چاد از سفیر آلمان خواسته است ظرف ۴۸ ساعت این کشور را ترک کند. این دیپلمات به رفتار بی ادبانه و عدم رعایت آداب و رسوم دیپلماتیک متهم شده است. وزارت خارجه در برلین از این واکنش چاد دچار تعجب شده است.
روز جمعه دولت چاد در آفریقای مرکزی سفیر آلمان را فردی نامطلوب اعلام کرد.
دکتر گوردون کریکه باید در عرض ۴۸ ساعت نجامنا پایتخت جمهوری چاد را ترک کند. در بیانیه مربوطه توسط دولت چاد، رفتار غیر مؤدبانه این دیپلمات دلیل این تصمیم ذکر شده است. او همچنین متهم به عدم رعایت آداب و رسوم دیپلماتیک است.

وزارت خارجه در برلین در اظهار نظری به نقل از فوکوس از این اقدام عصبانی و متعجب است. دلایلی که دولت چاد سفیر آلمان در نجامنا را شخصی نامطلوب و غیر قابل تحمل اعلام کرد کاملاً غیرقابل درک است: «ما در این مورد با دولت چاد در تماس هستیم.»

بر اساس گزارش رسانه ها، کریکه از ژوئیه ۲۰۲۱ ریاست سفارت آلمان در این کشور آفریقایی را بر عهده داشته است.
او پیش از این نیز به عنوان سفیر در نیجر و فیلیپین مشغول بکار بوده. او قبل از انتقال به نجامنا، نماینده ویژه آلمان برای ساحل (کشورهای غرب آفریقا) بود.
خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دولتی چاد گزارش داد که کریکه به طور خاص متهم به «دخالت بیش از حد» در امور حکومتی این کشور شده است. او همچنین به دلیل اظهارات تفرقه‌انگیز مورد انتقاد قرار گرفت. دولت چاد به کریکه در چندین مرحله هشدار داده و او را رسما به رعایت نظم و آداب دیپلماتیک فراخوانده بود .
در آوریل ۲۰۲۱، ادریس دبی، رئیس جمهور باسابقه چاد، در نبرد با شورشیان در شمال این کشور کشته شد.
ارتش سپس دولت و مجلس را منحل کرد. شورای نظامی متشکل از ۱۵ عضو برای دوره انتقالی تشکیل شد. قرار بود ظرف ۱۸ ماه انتخابات در کشور برگزار شود که نشد.
در همین حال، پسر رئیس جمهور مقتول و رئیس شورای نظامی، ماهامات ادریس دبی ایتنو، در ماه اکتبر حکومت خود را برای دو سال دیگر تمدید کرد.
در آن زمان، آلمان و چندین کشور دیگر اتحادیه اروپا نسبت به تاخیر در بازگشت به دموکراسی ابراز نگرانی کردند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: