پرش به محتوا

تنش بی وقفه!

تنش بی وقفه!

با باتوم علیه مؤمنان در مسجد الاقصی: اسرائیل باعث تشدید تنش نظامی با حماس در غزه و لبنان شد

نوشته کارین لوکفلد
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

حملات خشونت آمیز پلیس اسرائیل به نمازگزاران در مسجد الاقصی در قدس شرقی اشغالی، از روز چهارشنبه به شلیک موشک از نوار غزه و لبنان به سمت اسرائیل منجر شده است. در مقابل، اسرائیل بارها نوار غزه و همچنین جنوب لبنان را بمباران کرده است.
عامل تشدید تنش نظامی با اسرائیل، اقدام خشونت آمیز نیروهای پلیس اسرائیل در نمازخانه در به اصطلاح کوه معبد بود.
نیروهای پلیس اسرائیل چهارشنبه شب به مسجد الاقصی که حدود ۴۰۰ نفر از مؤمنان برای اقامه نماز به مناسبت ماه رمضان در آن تجمع کرده بودند، یورش بردند.
پلیس از گاز اشک آور و شوکر استفاده کرد، جوانترها را مورد ضرب و شتم قرار دادند، روی زمین انداختند و در نهایت با خود بردند.
شاهدان عینی و فیلم های تلفن همراه که در وضعیت نیمه تاریکی گرفته شده است، استفاده وحشیانه از زور علیه مردم در مسجد را تایید می کند.
ارتش اسرائیل به شلیک موشک از نوار غزه با بمباران نوار ساحلی که از سال ۲۰۰۷ محاصره شده و حدود دو میلیون نفر از ساکنان آن در معرض چنین حملاتی هستند، پاسخ داد.
بر اساس اطلاعات ,منتشر شده از نوار غزه، بیمارستان کودکان آدورا و خانه های منطقه مسکونی توفا آسیب دیده است. عصام عدوان روزنامه نگار به شبکه خبری قطری الجزیره گفت: «شما باید انتظار داشته باشید که موشک ها هر لحظه اصابت کنند.»
مردم در تنش دائمی بسر میبرند و دائما با این واقعیت روبرو هستند که«از دست دادن جان خود در هر زمان و هر مکان» ممکن است.

این وضعیت قطعا ارتباطی با شلیک موشک‌ها دارد، اما بیشتر هر چیزی به «ذهنیت دولت جدید اسرائیل که به طرز وحشیانه ای علیه غیرنظامیان فلسطینی عمل می کند» مربوط می شود.
برای اولین بار از سال ۲۰۰۶ تاکنون حملات نوار غزه با شلیک راکت از جنوب لبنان همراه شد.
شهرک‌های اسرائیلی در شمال این کشور هدف حمله قرار گرفتند و تلفات جانی و مالی بر جای گذاشتند. در پاسخ، اسرائیل جنوب لبنان را موشک باران کرد.
یکی از این موشک ها شکاف عمیقی را در نزدیکی اردوگاه فلسطینی ها در راشدیه در نزدیکی تیروس بر جای گذاشت.
ارتش اسرائیل اعلام کرد که به حماس اجازه عملیات از لبنان را نخواهد داد.
حزب الله لبنان در این موشک پرانی دخالتی نداشت. ارتش اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد که دولت لبنان مسئولیت هرگونه حمله از خاک خود را بر عهده دارد.

دولت لبنان پرتاب موشک از خاک لبنان را محکوم کرد، اما در همان زمان از طریق دفتر سازمان ملل در نیویورک شکایتی را علیه حمله اسرائیل به ثبت رساند. ارتش لبنان روز جمعه یک موشک انداز مسلح را در نزدیکی مرججون کشف کرد و ضبط کرد.
سخنگویان وزارت خارجه در واشنگتن و برلین حملات موشکی به اسرائیل را محکوم کردند. در شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایالات متحده از تصویب بیانیه ای که در آن از اسرائیل خواسته شده بود از خشونت علیه مومنان دست بردارد، جلوگیری کرد.
یونیفل، مأموریت حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان، از همه طرف‌ها خواست تا خویشتنداری کنند. در بیانیه ای آمده است: «هر دو طرف گفته اند که خواهان جنگ نیستند.»
تظاهرات گسترده روز جمعه در بیروت و امان در اعتراض به سرکوب نمازگزاران مسجد الاقصی توسط پلیس اسرائیل آغاز شد.
در آنجا، اوایل صبح روز جمعه، پلیس اسرائیل مجدداً برای جلوگیری از نماز خواندن مردم از خشونت استفاده کرد. نیروهای پلیس از باتوم استفاده کردند.
سفره هایی سحری که قبل از طلوع آفتاب برای مؤمنان چیده شده بود توسط مردمی که دچار وحشت و هراس شده بودند بهم ریخته شد.
با وجود حضور گسترده پلیس، ده ها هزار نفر در حوالی ظهر برای اقامه نماز جمعه تجمع کردند. روز جمعه ارتش اسرائیل سیگنال های متناقضی ارسال کرد.
سخنگوی نیروهای مسلح گفت: اگر دیگر موشکی به سمت اسرائیل شلیک نشود، ارتش اسرائیل آرامش خود را حفظ خواهد کرد.
در همین حال، هرتزل حلوی، فرمانده کل ارتش اسرائیل دستور بسیج نیروهای ذخیره به ویژه نیروی هوایی را صادر کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: