پرش به محتوا

شکست ماکرون در پکن!

کرملین: ماکرون وقتش را تلف کرد.

ترجمه مجله هفته

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، بمدت سه روز (از ۵ تا ۷ آوریل) در چین حضور دارند.
پس از سفر مکرون به چین: کرملین امکان تغییر سریع در سیاست چین را رد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، درباره سفر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به چین، گفت که پکن هرگز به سرعت موضع خود را رها نکرده است.
واضح است که هدف از این دیدار تأثیرگذاری بر نظر شی جین پینگ در مورد مناقشه اوکراین بود. به گفته دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، چین یک قدرت بزرگ جدی است و موضع خود را به سرعت تغییر نخواهد داد.
وی در مورد سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به پکن اظهار نظر کرد:

«این یک موضعی بسیار جدی است که به طور حساب شده‌ای بررسی و طراحی شده است و جمهوری خلق چین کشوری نیست که به سرعت موقعیت خود را تحت تأثیر فشارهای خارجی تغییر دهد.»
بر اساس گزارش ها، مکرون به چین سفر کرد تا نظر شی جین پینگ، رئیس جمهور چین را در مورد مسئله اوکراین تغییر دهد.
پولیتیکو اکنون گزارش می دهد که رئیس جمهور فرانسه نتوانسته رهبر چین را متقاعد کند که موضع خود را در مورد درگیری در اوکراین تغییر دهد.
پسکوف در این رابطه اظهار داشت که تماس شی با مکرون و همچنین با اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که همراه ماکرون آمده است، قابل توجه است و کرملین همه گزارش‌های مرتبط را دنبال می‌کند. سخنگوی کرملین افزود:

«اما ما روابط خودمان را با جمهوری خلق چین داریم، آنهم مجموعه ای بسیار غنی از روابط، و این چیزی است که عمدتاً روی آن تمرکز می کنیم.»
رئیس دولت فرانسه روز قبل در بخشی از سفر خود به چین با شی دیدار کرده بود.
امانوئل ماکرون اولین رئیس دولت غربی است که پس از انتخاب سه باره رئیس جمهور چین به این کشور سفر می کند، حضور اورزولا فن در لاین در این سفر از اهمیت کمتری داشت.
به نقل از وبسایت کاخ الیزه، چین و فرانسه در بیانیه مشترکی بعد از دیدار شی جین پینگ رئیس جمهوری چین با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، خاطرنشان کردند: امضای توافق برجام در سال ۲۰۱۵، دستاورد مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه بود.

این بیانیه تاکید کرد: فرانسه و چین مصمم به یافتن راه حلی دیپلماتیک و سیاسی برای حل مساله اتمی ایران هستند.

در این بیانیه آمده است: پکن و پاریس به رژیم منع اشاعه، بدون تضعیف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل پایبند هستند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: