پرش به محتوا

خاورمیانه: صلح آری هژمونی نه!

استقبال خاورمیانه از گامهای صلح‌آمیز چین و مخالفت با هژمونی آمریکا.

گلوبال تایمز
مجله هفته

دیدار مجدد عربستان و ایران در پکن نشان می دهد که چین صلح‌ساز است و سیاست های چین بیشتر با منافع کشورهای خاورمیانه مطابقت دارد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و فیصل بن فرحان آل سعود همتای سعودی وی روز پنجشنبه در پکن دیدار کردند. این دیدار اولین دیدار رسمی بین ارشدترین دیپلمات های دو کشور در بیش از هفت سال گذشته است.
تصمیم دو کشور برای برگزاری مذاکرات در پکن برای دومین بار ادامه توافقی است که در ۱۰ مارس در پکن برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارت‌ها حاصل شد. این یک سیگنال مثبت است که دو کشور در حال حرکت به سمت آشتی بیشتر در رابطه ای هستند که قبلاً یخ آن را با وساطت جمهوری خلق شکسته‌اند.
لیو ژونگمین، استاد موسسه مطالعات خاورمیانه دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای، به گلوبال تایمز گفت که نشست پکن همچنین سیگنالی را ارسال می‌کند که چین در آینده به نقش محوری در تقویت صلح در خاورمیانه ادامه خواهد داد. اعتمادسازی بین عربستان سعودی و ایران یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. در این فرآیند، چین به عنوان یک طرف ثالث که می‌تواند کمک قابل توجهی به از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور کند، ممکن است نیاز به ادامه نقش میانجی و تسهیل‌کننده داشته باشد.
عربستان سعودی و ایران به دلیل وجهه مثبت چین در جامعه بین المللی از جمله در خاورمیانه، مایلند به چین اعتماد کنند. به عنوان مثال، سیاست های چین بیشتر با منافع کشورهای خاورمیانه مطابقت دارد، در حالی که ایالات متحده تمایل به ترویج یکجانبه گرایی و گسترش هژمونی خود دارد و ارزش های خود را به روابط منطقه تحمیل می کند.»
هم عربستان سعودی و هم ایران از تعامل بلندمدت خود با ایالات متحده آگاه هستند که واشنگتن قابل اعتماد نیست. واشنگتن فقط در استفاده از درگیری ها و مناقشات در خاورمیانه، به ویژه جنگ بین عربستان سعودی و ایران، برای ایجاد هرج و مرج منطقه ای و نشان دادن نفوذ خود در منطقه استعداد دارد.
از این رو، دامن زدن به مشکلات، ایجاد درگیری و آسیب تاریخی به روابط دیپلماتیک عربستان و ایران از سوی آمریکا، اعتماد دو کشور به آمریکا را غیرممکن می کند.
در مقایسه، سیاست خارجی چین در قبال عربستان سعودی، ایران و در کل خاورمیانه موضعی منصفانه و عینی اتخاذ می کند و همواره برای کاهش اختلافات و ترویج آشتی میان کشورهای منطقه تلاش می کند.
چین مایل است به عنوان هماهنگ کننده در حل و فصل مناقشات در خاورمیانه عمل کند. موضع متعادل، منصفانه و عینی چین و همچنین تعامل قبلی آن با عربستان سعودی و ایران، اعتماد عمیقی را بین چین و دو کشور ایجاد کرده است. این با روشی که ایالات متحده به مسائل مرتبط رسیدگی می کند متفاوت است.
اقدامات و نگرش تحقیرآمیز ایالات متحده باعث شده است که بیشتر کشورهای خاورمیانه چهره واقعی ایالات متحده را تشخیص دهند.
عربستان سعودی قبلا یک شریک امنیتی قابل اعتماد برای ایالات متحده بود، اما در سال های اخیر، روابط عربستان و ایالات متحده به طور فزاینده ای دچار تنش شده است.
بر اساس گزارش اخیر وال استریت ژورنال، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اواخر سال گذشته به همکاران خود گفت که دیگر علاقه ای به راضی نگه داشتن آمریکا ندارد.
در سال های اخیر، روابط ایالات متحده و عربستان سعودی بی سر و صدا دستخوش تغییراتی شده است.
خودمختاری عربستان سعودی در حال افزایش است و این کشور در حال اتخاذ یک استراتژی اقتصادی بدون وابستگی به ایالات متحده است.
همچنین این کشور دیگر از نظر سیاسی مطیع ایالات متحده نیست. طبیعتاً عربستان سعودی اکنون سرمایه گذاری خود را در چین افزایش می دهد و به دنبال میانجیگری چین در روابط عربستان و ایران است.
تیان خاطرنشان کرد: اوپک پلاس اخیراً کاهش غافلگیرکننده تولید نفت را اعلام کرد که با انتظارات و دستورات ایالات متحده سازگاری ندارد.

در خاورمیانه نفرت و خشم مردم نسبت به آمریکا فراگیر شده است، نه فقط در عربستان سعودی، زیرا دخالت ایالات متحده در منطقه عمدتاً ناشی از تمایل به تصرف منابع نفتی است.
برای ایالات متحده، باید با چه کسی همسو شد و با چه کسی بیگانه شد، به جای منافع خود، که برای همه روشن است، باید با منافع استراتژیک تعریف شده ایالات متحده تنظیم شود.

هیچ‌کس نمی‌خواهد برای همیشه مهره آمریکا باشد.

تلاش های ایالات متحده برای کنترل چشم انداز انرژی جهان، به ویژه در پس زمینه درگیری روسیه و اوکراین، خشم بسیاری از کشورها را برانگیخته است، زیرا واشنگتن دائماً از برخی کشورهای خاورمیانه می خواهد که منافع خود را قربانی سیاست های آمریکا برای تحریم و سرکوب روسیه کنند.
علاوه بر این، واشنگتن می‌خواهد منطقه را به میدان جنگ برای رقابت ژئوپلیتیکی قدرت‌های بزرگ تبدیل کند که اکثر کشورهای خاورمیانه در برابر آن مقاومت می‌کنند. واشنگتن باید درک کند که مسائل منطقه ای باید توسط کشورهای مربوطه در خاورمیانه تصمیم گیری شود.
ایالات متحده هنوز در توهم هژمونی، جبر و ظلم بر دیگران زندگی می کند. با این حال، همانطور که همه می دانند، جهان تغییر کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: