پرش به محتوا

تشدید تنش در اطراف مسجد الاقصی

تشدید تنش در اطراف مسجد الاقصی

اسرائیل با اقدامات خود علیه مسلمانان جنگ جدیدی را برانگیخته است
نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
مجله هفتهیک درگیری نظامی بزرگ بار دیگر در خاورمیانه در حال وقوع است. عملیات پلیس اسرائیل در مسجد الاقصی در بیت المقدس سه شنبه شب باعث حملات راکتی از نوار غزه فلسطینی و سپس از جنوب لبنان شد.
دولت اسرائیل نیز این امر را به حماس که در کمپ های آوارگان آنجا حضور دارد، نسبت میدهد.
این راکت ها که بیشتر آنها توسط پدافند هوایی اسرائیل رهگیری شدند یا نتوانستند به خاک این کشور برسند، صدمات و خسارات کمی به بار آوردند.
نیروی هوایی اسرائیل از روز چهارشنبه با حملات هوایی به «اهداف حماس» در منطقه غزه حمله کرد. حملات به «اهداف حماس» در لبنان نیز از روز پنجشنبه دنبال شد.
«کابینه امنیتی» دولت راست افراطی جدید عصر پنجشنبه تا اواخر شب تشکیل جلسه داد. حال و هوای حاکم بر جلسه دولت توسط رسانه های اسرائیلی از «سخت» تا «بیش از حد تهاجمی» توصیف شده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که تمام اسرائیل، بدون استثنا، با وجود اختلافات داخلی بر سر «اصلاحات قضایی» برنامه ریزی شده، پذیرفته اند که قاطعانه به خشونت های فزاینده واکنش نشان دهند.
از او نقل شده است که اسرائیل «به دشمنان خود حمله خواهد کرد و آنها بهای هر اقدام تجاوزکارانه را خواهند پرداخت.»
رهبران دو حزب اصلی اپوزیسیون، بنجامین گانتز وزیر دفاع سابق از ائتلاف وحدت ملی و ژایر لاپید از لیبرال یش آتید، نیز با بیانیه‌های حمایتی به نخست وزیر دولت راست افراطی لبیک گفتند.
لاپید گفت: «دشمنان ما قدرت داخلی ما را اشتباه ارزیابی می کنند. وقتی صحبت از امنیت اسرائیل می شود، هیچ مخالف یا ائتلاف حاکم در اسرائیل دیگر وجود ندارد. ما در برابر هر دشمنی در کنار هم می ایستیم.»
در عین حال، لاپید هشدار داد که به دام کسانی گرفتار نشوید که می‌خواهند در ماه روزه‌داری مسلمانان، رمضان دست به آشوب بزنند، و نباید در بازی آنها بازی کنیم، بلکه ما باید زمان و مکان واکنش نظامی را خودمان انتخاب کنیم.
مسجد الاقصی و قبه الصخره مجاور آن از مهمترین اماکن اسلام هستند. اما شرکای ائتلاف راست افراطی نخست وزیر بنیامین نتانیاهو نیز خواستار سلطه بر مسجد الاقصی می باشد و ادعاهایی را مطرح میکنند که ظاهراً اکنون قصد دارند با زور آن را اجرا کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: