پرش به محتوا

اوکراین، ناوالنی، ارز دیجیتال: پشت قتل تاتارسکی کیست؟

سازمان اطلاعاتی خارجی، ناوالنی، ارز دیجیتال: پشت قتل ولادلن تاتارسکی کیست؟

ترجمه مجله هفته

هر روز جزئیات بیشتری در مورد سوءقصد به بلاگر جنگی ولادلن تاتارسکی در حال آشکار شدن است. به ادعای بازرسان پرونده، در پشت این جنایت سرویس‌های مخفی اوکراین قرار دارند و احتمالاً بمب‌گذار انتحاری نیز در این انفجار جان خود را از دست داده است.
به گفته کمیته ملی ضد تروریسم روسیه، قتل خبرنگار نظامی ولادلن تاتارسکی توسط سرویس های مخفی اوکراین با مشارکت حامیان الکسی ناوالنی برنامه ریزی شده بود. این آژانس در بیانیه ای ادعا کرد: «دوم آوریل در سنت. پترزبورگ علیه روزنامه‌نگار معروف ولادلن تاتارسکی توسط سرویس‌های مخفی اوکراین با کمک عواملی از میان افرادی که با بنیاد موسوم به ناوالنی برای مبارزه با فساد همکاری می‌کنند و حمایت فعال داریا ترپووا «زندانی» برنامه‌ریزی شد.»
این انفجار در یک بار در شهر سن پترزبورگ در دو ماهگی در هنگامی که در آن جلسه ای با خبرنگار جنگی و وبلاگ نویس تاتارسکی (نام واقعی ماکسیم فومن) برگزار می شد به وقوع پیوست.

روزنامه نگار در جریان این انفجار جان خود را از دست داد. حدود ۴۰ نفر نیز مجروح شدند، ۲۵ نفر در بیمارستان های این شهر بستری هستند که حال پنج نفر از آنها همچنان وخیم است.

پس از گزارش آژانس ضد تروریستی روسیه، گزارش دیگری به سرعت منتشر شد: ارتش جمهوریخواه ملی (NRA) مسئولیت قتل تاتارسکی را بر عهده گرفته است. بیانیه مربوطه در کانال تلگرامی Rospartizan – که سخنگوی NRA محسوب می شود، منتشر شده است.
این یک سازمان تروریستی غیرقانونی است که از اوکراین کنترل می شود. سال گذشته، NRA مسئولیت قتل کارشناس علوم سیاسی داریا دوگینا را بر عهده گرفت. به گفته اعضای NRA، آنها این اقدام را علیه گروه فعالان روسی و مهمتر از همه علیه خود تاتارسکی طراحی و اجرا کردند. در این بیانیه تاکید شده است که NRA هیچ ارتباطی با هیچ ساختار یا سازمان اطلاعاتی خارجی ندارد.
با این حال، به گفته خبرنگاران تیم تحریریه روسی زبان روسیه امروز، این موضوع مشکوک است و به حرف های آنها نمی توان اعتماد کرد.
به گفته پورتال اینترنتی Prigovor، که روسیه امروز مکرراً با آن همکاری تحقیقاتی داشته است، کانال تلگرام Rospartizan توسط ایلیا پونوماریو، معاون سابق فراری دومای دولتی روسیه کنترل می شود. رومن پاپکو، روزنامه‌نگار و فعالی که ادعا می‌کند ترپووا را برای این حمله استخدام کرده است، نیز با پونومارف در تماس است.
روزنامه نگاران تحقیقی از تیم تحریریه روسی زبان روسیه امروز نیز به اینکه این سیاستمدار سابق روسی ارتباط نزدیکی با مقر سرویس مخفی اوکراین دارد مشکوک هستند.
اولگ ماتویچف، معاون دوما، یکی از اعضای کمیسیون مبارزه با مداخله خارجی، به روسیه امروز روسی گفت که این چهره اپوزیسیون فراری فردی مستقل نیست، بلکه فقط از دستورات صاحبکاران خود پیروی می کند. کار واقعی توسط ساختارهای دیگر انجام می شود، پونومارف فقط یک «دهان» است.
معاون دوما، به روسیه امروز گفت: «پونوماریوف کثیف ترین شغل را دارد.» مهم نیست در روسیه چه اتفاقی بیفتد (سقوط هواپیما، قطار از ریل، انفجار بمب)، پانوماریوف ادعا خواهد کرد که داوطلبان او و مخالفان مخفی این کار را انجام داده اند و او مسئولیت آن را بر عهده خواهد گرفت.
داریا ترپووا در طول بازجویی خود شهادت داد که توسط پاپکوف استخدام شده است. سپس آنها را به حامیان اوکراینی مرتبط کرد که به احتمال زیاد به سرویس مخفی اوکراین تعلق داشتند.
به گزارش کانال تلگرامی SHOT، قبل از حمله و روزی که تاتارسکی کشته شد، داریا ترپووا به طور مداوم از مراقبین خود دستوراتی دریافت می کرد.
به عنوان مثال، آنها اصرار داشتند که داریا ترپووا پس از تحویل نیم تنه پر از مواد منفجره به خبرنگار جنگی روس بایستی در کنار او بماند – اما او تصمیم دیگری گرفت و سالن را ترک کرد. اگر این اطلاعات تایید شود، قصد آنها این بود تا از ترپووا فقط به عنوان گوشت دم توپ استفاده کنند و او هم می بایست در این انفجار میمرد.
چگونگی انفجار بمب هنوز مشخص نیست. در ابتدای تحقیقات، گزارش‌هایی در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه بمب می‌توانست از راه دور کنترل و منفجر شده باشد و احتمالا خود ترپووا از محتویات مرگبار چیزی نمی‌دانسته.
با این حال، طبق گزارش روزنامه Moskovsky Komsomolets، یکی از فرضیات بازپرس این است که ترپووا خودش آن را ساخته و زمانی که در کافه بود، دکمه را فشار داده تا بمب را فعال کند: «منبع ما گفت که قاتل به احتمال زیاد خودش وسیله انفجاری را راه‌اندازی و در لحظه مناسب آن را فعال کرده است.»
افسر پلیس توضیح داد: با اینکه ویترین کافه‌ای که همه چیز در آن اتفاق افتاده بزرگ است، اما به علت داشتن شیشه های رنگی از خیابان نمی‌توان داخل آنرا دید. به هر حال، تیم بمبگذار دقیقاً روی خبرنگار نظامی متمرکز بوده. این بدان معناست که هدف تروریست ها همین بود، کشتن تاتارسکی.»
در حال حاضر چه چیز دیگری در مورد سوء قصد به تاتارسکی شناخته شده است؟
– ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده است که آخرین ثانیه های قبل از انفجار در کافه سن پترزبورگ را نشان می دهد.
به گزارش کانال تلگرامی باز، این ویدئو توسط شاهد عینی حمله، مارات آرنیس منتشر شده است.
ویدیوها نشان می دهد که ترپووا قبل از وقوع انفجار درست در سالن بوده است. زن جوان تنها چند متر دورتر از تاتارسکی نشسته است که مجسمه نیم تنه ای را که به او داده بود در دست دارد.
– عامل جنایت حدود دو ماه قبل از ترور در خانه ای در منطقه مدودکوو مسکو زندگی می کرد.
Komsomolskaya Pravda گزارش می دهد که این جوان ۲۶ ساله به دستور همدستان و فرماندهان خود به پایتخت نقل مکان کرد تا به حلقه اجتماعی وبلاگ نویس بپیوندد و به او نزدیک شود.
کار کرد: تاتارسکی او را در ملاقات مرگبار با مخاطبانش در بار دوباره شناخت و آشنایی داد – زیرا ترپووا یک هفته قبل در رویدادی در دانشگاه نیو روسیه به او مراجعه کرده بود و حتی مجموعه ای از کارت پستال های خود را به او داده بود.
– همسایگان آپارتمان ترپووا در منطقه مدودکوو مسکو به کانال تلگرامی VeCheKa-OGPU گفتند که «از لحظه ای که او به داخل خانه این نقل مکان کرد، حیاط پر از اتومبیل های ناشناخته شده بود و خود زن نیز تقریباً همیشه با دوستان با این افراد همراه بود.»
یکی از همسایگان نیز شهادت داد که دو بار هواپیماهای بدون سرنشین را دید که به سمت پنجره آپارتمان ترپووا پرواز می کردند.

– به گفته Trepova، او مرتباً از صاحبکاران اوکراینی خود دستوراتی دریافت میکرده – و برای هر وظیفه ای ۲۰ هزار روبل (حدود ۲۰۰ یورو) به صورت ارز دیجیتال به وی پرداخت می شد.
خبرنگاران تحریریه روسی زبان روسیه امروز محتوای کیف پول رمزنگاری کانال تلگرام Rospartizan را تجزیه و تحلیل کردند که در توضیحات کانال قابل مشاهده است.
بر اساس دایرکتوری بلاک چین، این کیف پول ارز دیجیتال ۰.۰۶۵۹ بیت کوین یا معادل ۲۰۰۰ دلار در شش ماه گذشته دریافت کرده است.
با این حال، روسیه امروز قادر به شناسایی هویت دریافت کننده این وجوه که صاحب این کیف پول کریپتو بوده نشده است.
همچنین مشخص نیست که آیا ترپووا در میان آنها قرار دارد یا خیر.

– دیمیتری کازینتسف، ساکن سن پترزبورگ، که ترپووا را پس از فرار از صحنه پنهان کرده بود، اکنون شاهد پرونده این حمله تروریستی است.
به گزارش روزنامه ایزوستیا، کازینتسف دوست شوهر ترپووا است – او می گوید که از تدارک برای انفجار چیزی نمی دانسته و «فقط این دختر را از سر رفاقت و مهمان نوازی به منزلش راه داده».
ایزوستیا مدعی است: «طبق اطلاعات موجود، کاسینتسف در زمان دستگیری ترپووا از دست داشتن این دختر در حمله تروریستی اطلاع داشته است.»
– ایزوستیا گزارش می دهد، دیمیتری رایلوف، شوهر ترپووا، ممکن است اکنون در گرجستان باشد.
– چند ماه قبل از حمله، ترپووا که قبلاً فعالانه از ناوالنی و حامیانش حمایت کرده بود، به طور ناگهانی موضع سیاسی خود را تغییر داد.
او یک کانال تلگرامی در حمایت از عملیات نظامی روسیه در اوکراین باز کرد و شروع به شرکت در رویدادهای میهنی کرد.
پس از حمله تروریستی، کانال تلویزیونی REN-TV کشف کرد، تمام پست های اختصاص داده شده به عملیات نظامی و تاتارسکی از کانال تلگرام ترپووا حذف شدند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: