پرش به محتوا

خطر فزاینده طمع سیری ناپذیر پنتاگون

گلوبال‌تایمز

دلیل بیش از حد کافی وجود دارد که کل جهان نسبت به چشم انداز صلح جهانی احساس ناخوشایندی داشته باشد، در حالی که بودجه دفاعی ایالات متحده برای سال 2024 به میزان 842 میلیارد دلار خواهد بود که 3.2 درصد نسبت به سطح مصوب در سال 2023 بیشتر است. کاخ سفید اواخر هفته گذشته این رقم را اعلام کرد.

اینکه ایالات متحده حدود 40 درصد از کل هزینه‌های دفاعی جهان را به خود اختصاص می‌دهد، این سوال را مطرح می‌کند که چرا آمریکا باید این همه برای ارتش خود هزینه کند، در حالی که از قبل بزرگترین و قوی‌ترین نیروی نظامی جهان را در اختیار دارد.

ایالات متحده در بسیاری از درگیری های نظامی در سراسر جهان در دهه های اخیر شرکت داشته است. تهاجم به عراق، افغانستان و دخالت نظامی آن در جنگ داخلی سوریه و همچنین نقش مهمی که در درگیری نظامی کنونی بین روسیه و اوکراین ایفا کرده است، نمونه‌های اخیر هستند، اما این فهرست زمانی طولانی‌تر می‌شود که درگیری‌های نظامی دیگر یا درگیری های چند دهه گذشته را شامل شود.

تهدید صلح جهانی صرفاً به این دلیل باقی خواهد ماند که گسترش حضور نظامی ایالات متحده در سراسر جهان به منبعی برای تامین منافع مجموعه صنایع نظامی آمریکا تبدیل شده است.

تشدید رقابت و رویارویی بین کشورهای بزرگ و اغراق‌ درباره تهدیدات علیه امنیت ملی آمریکا از سوی کشورهای مختلف، دلایلی بوده اند که ایالات متحده آنها را برای توجیه ضرورت گسترش سریع ارتش خود در سال‌های اخیر ساخته است.

از بودجه جدید، پول زیادی صرف مدرن‌سازی بیشتر تسلیحات آن مانند موشک‌های بالستیک و بمب‌افکن‌های استراتژیک می‌شود، که به احتمال زیاد یک مسابقه تسلیحاتی جدید جهانی را دامن خواهد زد، عاملی که ثبات جهانی را تهدید می‌کند.

آمریکا علیرغم شکست هایی که در حملات به عراق و افغانستان متحمل شده، هنوز این درس را نگرفته است که مداخلات نظامی کمکی به تحمیل ارزش های خود بر سایر کشورها نخواهد کرد. آنها همچنین جهان را متقاعد نمی کنند که تصور این کشور از دموکراسی و آزادی را بپذیرد.

افزایش سریع بدهی ملی آمریکا که به بیش از 31 تریلیون دلار رسیده است، به بار سنگینی مالی برای این کشور تبدیل شده است. چنین بدهی ملی سنگینی باید آمریکا را وادار کند که هزینه های نظامی خود را کاهش دهد. با این حال، پنتاگون همچنان خواهان چنین بودجه هنگفتی است که بدون شک سهمی از آنچه واشنگتن باید برای رفاه مردم ایالات متحده هزینه کند، کاهش می دهد. در همین حال، این مردم آمریکا هستند که باید هزینه توسعه ارتش ایالات متحده را پرداخت کنند.

جهان از افزایش تنش در مناطق مختلف به دلیل طمع سیری ناپذیر مجموعه صنایع نظامی آمریکا رنج می برد. کل دنیا باید هوشیار باشد چرا که گسترش مستمر ارتش ایالات متحده فقط وضعیت را تا آنجا که به صلح و توسعه جهانی مربوط می شود بدتر می کند.

رادیو بین المللی پکن

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: