پرش به محتوا

جنگ نیابتی ایران و آمریکا در سوریه محتمل تر میشود.

جنگ نیابتی ایران و آمریکا در سوریه محتمل تر میشود.

در بحبوحه تنش بین تهران و واشنگتن: آمریکا ناو جنگی را به دریای مدیترانه فرستاد

سوریه بار دیگر به صحنه ای تبدیل شده است که ایران و آمریکا در آن جنگ نیابتی به راه انداخته اند. واشنگتن اکنون برای مقابله با تهران می خواهد قدرت خود را در دریای مدیترانه نشان دهد.
گفته می شود که آمریکا یک کشتی جنگی را به دریای مدیترانه در نزدیکی سواحل سوریه فرستاده است، زیرا تنش ها بین تهران و واشنگتن بر سر حملات مرگبار به دو مستشار نظامی ایران در سوریه افزایش یافته است.
امیر سعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه هشدار داد که جمهوری اسلامی برای محافظت از نیروها و منافع خود در سوریه در برابر تهدیدات آمریکا «اقدام قاطعی» انجام خواهد داد.
هفته گذشته دو مستشار نظامی ایرانی مستقر در سوریه در حمله هوایی اسرائیل در نزدیکی دمشق پایتخت این کشور کشته شدند.
پس از این حمله، در ۲ آوریل، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با صدور هشداری به دولت اسرائیل، متعهد شد که ترور مستشاران نظامی خود در سوریه را تلافی کند.
سابرینا سینگ معاون سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت:
ما شاهد افزایش حملات گروه های وابسته به سپاه پاسداران بوده ایم که پرسنل نظامی ما را در سراسر سوریه هدف قرار می دهند.
و به همین دلیل است که ناوهای هواپیمابر را کمی به سوریه نزدیک کردیم.»
امیر سعید ایروانی، دیپلمات ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در نامه ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، حضور ایران در سوریه را کاملا قانونی و به درخواست دمشق اعلام کرد.
آمریکا به بهانه مبارزه با گروه تروریستی «دولت اسلامی» حدود ۹۰۰ نفر نظامی آمریکایی را در سوریه مستقر کرده است.
اخیراً، دولت آمریکا شبه نظامیان مورد حمایت ایران را مسئول چندین حمله به سربازان آمریکایی در سوریه دانسته است.
نمونه اخیر آن حمله پهپادی به نیروهای اشغالگر آمریکایی در الحسکه در ۲۳ مارس است که در آن یک پیمانکار آمریکایی کشته و پنج سرباز آمریکایی زخمی شدند.
ایران همواره این اتهامات رد میکند و علت آنرا حملات نیروهای اسرائیلی و متحدان آمریکا به نیروهای نزدیک به ایران و یا مستشاران ایرانی میداند. آمریکا تاکنون هیچ سند و مدرکی برای ادعاهای خود به هیچ‌منبع قانونی ارائه نکرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: