پرش به محتوا

پنتاگون کودتاها را در آفریقا را مهندسی می‌کند.

اعتراف ژنرال آمریکایی: پنتاگون کودتاها را در آفریقا را مهندسی می‌کند.
ترجمه مجله هفته

به گزارش رسانه‌های، ژنرال آمریکایی اعتراف کرد که پنتاگون در حال آموزش کودتاچیان در آفریقا است.
در سال ۲۰۱۷ یک مطالعه نظامی، نشان داد که رابطه قوی بین آموزش نیروهای خارجی توسط ایالات متحده آمریکا و تلاش های کودتاهای نظامی در قاره آفریقا وجود دارد. اخیراً ژنرال مایکل لنگلی برای پاسخگویی به سوالاتی در این مورد به کنگره ایالات متحده فرا خوانده شد،در کنگره ایالات متحده نمایندگان در مورد آنچه ارزش های بنیادی است که به افسران آفریقایی در طول دوران آموزش نظامی منتقل می شود سوالاتی پاسخ داد.
ژنرال مایکل لنگلی، رئیس فرماندهی آمریکا در آفریقا (US AFRICOM)، در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در روز پنجشنبه توسط مت گیتز (فلوریدا) جمهوری خواه مورد سوال و جواب قرار گرفت.
پس از انجام این مصاحبه ژنرال آمریکایی به نمایندگان توضیح داد که ارزش های بنیادی پنتاگون و آمریکا در آموزش هایی که به ده ها هزار نفر از افسران نظامی آفریقایی داده شده است منتقل گردیده و این ارزش ها انجام کودتا ها در کشورهای آفریقایی سازگار است.

ژنرال لنگلی در ابتدا نمی توانست تعداد تقریبی از تعداد افسران آفریقایی آموزش دیده توسط ایالات متحده را به کودتاچیان تبدیل کند.
در ابتدا ژنرال لنگلی توضیحات که نمی تواند تعداد تقریبی افسرانی که توسط نیروهای نظامی آمریکایی در آفریقا تعلیم می دهد و سپس تبدیل به کودتاگران در کشورهای خود شده اند را حدس بزند اما سپس با استناد به برنامه آموزش نظامی بین‌المللی پنتاگون که به زعم آمریکا بر ترویج شیوه حکومتی غیرنظامی و دموکراسی نمایندگی پارلمانی استوار است، ادعا کرد که میزان آنها کمتر از یک درصد از افسران تعلیم دیده می باشد.

«ارزش های بنیادین پنتاگون در درصد بسیار بالایی از افسران موثر است»

مت گیتز به مقاله ای در روزنامه آنلاین آمریکایی The Intercept اشاره کرد که نشان می دهد افسران آموزش دیده توسط ایالات متحده از سال ۲۰۰۸ تاکنون حداقل هشت کودتای موفق را تنها در غرب آفریقا انجام داده اند.
او پرسید که آیا «ارزش های بنیادین» آموزش داده شده در این برنامه آموزشی با باور های سرهنگ مامدی دومبویا فارغ التحصیل این برنامه ها سازگار بود یا خیر؟
سرهنگ مامدی دومبویا در سپتامبر ۲۰۲۱ دولت گینه را سرنگون کرد، در حالی که یگانش در حال آموزش دیدن توسط کلاه سبزهای ایالات متحده بود.
لنگلی به این سوال پاسخ مثبت داد و اشاره کرد که «ارزش های بنیادین» احترام به دولت مدنی و بی طرفی در «درصد بسیار بالایی» از آموزش دیدگان نظامی آفریقایی قابل مشاهده است.

مت گیتز با این سوال که چرا پول مالیات دهندگان آمریکایی بایستی صرف آموزش افسران ارتش آفریقایی شود، گفت: «چند دولت باید توسط افرادی که آموزش می دهیم سرنگون شوند تا این پیام را دریافت کنیم که ارزش های بنیادین ما با همه سازگار نیست؟» او در ادامه گفت: «من فکر می کنم حداقل باید ما بدانیم که کودتاچیان را در چند کشور آموزش می دهیم.»

«رابطه مستقیم و جدی بین آموزش و پرورش ایالات متحده و تلاش برای کودتا»

در حالی که AFRICOM کودتای گینه را «ناسازگار با آموزش های نظامی ایالات متحده» محکوم کرد، اما کودتاچیان نظر دیگری دارند.
آمادو سانوگو یک افسر عضو ارتش مالی که در ایالات متحده آمریکا آموزش نظامی دیده بود، وقتی در کشورش در سال ۲۰۱۲ دست به کودتا زد علت موفقیت خود را آموزش های نظامی دانست که او توسط آمریکایی‌ها در ایالات متحده فراگرفته بود:
«آمریکا کشوری بزرگ با ارتشی فوق العاده است. من سعی کردم همه چیزهایی را که در آنجا یاد گرفتم در اینجا به کار ببرم.»

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ که در مجله تحقیقات صلح منتشر شد و داده‌های سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۹ را تجزیه و تحلیل کرده است، «رابطه قوی بین آموزش نیروهای خارجی ایالات متحده و تلاش‌های کودتای نظامیتش» را تشخیص داد، هرچند که تنها بر غیرنظامیان متمرکز بود.
هنگامی که کاپیتان ابراهیم ترائوره سال گذشته دولت بورکینافاسو را سرنگون کرد، پنتاگون در این مورد هیچ اطلاعاتی را منتشر نکرده است که او در ایالات متحده آموزش نظامی دیده بود. (اگرچه نظامی دیگری که او برکنار کرد، سرهنگ دوم پل هانري ساندائوگو داميبا، قبل از شروع کودتاي خود در اوايل سال جاري، حداقل در ۱۲ تمرين آموزشي ايالات متحده شرکت کرده بود).

جالب توجه این است که ژنرال لنگی در جلسه پرسش و پاسخ ادعا کرد ارتش آمریکا بایگانی از اتفاقاتی که پس از پایان دوره آموزشی افسران آفریقایی رخ می دهد در اختیار ندارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: