پرش به محتوا

رئیس جمهور راستگرا در حال سقوط

رئیس جمهور راستگرا در حال سقوط
اکوادور: دادگاه قانون اساسی روند استیضاح رئیس دولت لاسو را مجاز دانست.

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مجله هفتهظاهراً روزهای حکومت گیلرمو لاسو، رئیس جمهور راستگرای اکوادور به پایان رسیده است.
روز چهارشنبه (به وقت محلی)، دادگاه قانون اساسی این کشور با شش رای موافق در مقابل سه رای مخالف به مجلس ملی چراغ سبز نشان داد تا روند استیضاح رئیس دولت و دولت را که مخالفان آنها را به اختلاس از بودجه عمومی متهم کرده اند، آغاز کند.
پارلمان اکنون ۳۰ روز فرصت دارد تا اقدامات بعدی را انجام دهد. ۹۲ نماینده از ۱۳۷ نماینده باید به عزل رئیس جمهور رأی دهند.
پس از اینکه لاسو با دشواری از اولین استیضاح در ژوئن سال گذشته جان سالم به در برد، اکنون شرایط برای او بدتر شده است.
لاسو متهم به اخاذی، رشوه خواری و اختلاس، از جمله در رابطه با یک پرونده فساد موسوم به «ال گرن پادرینو» (پدرخوانده بزرگ) است.
پس از افشای رسانه‌های محلی در تخصیص پست‌ها در موسسات عمومی، اپوزیسیون لاسو را متهم کرد که مغز متفکر سیاسی یک طرح فساد ادعایی مربوط به برادر همسرش، دانیلو کاررا، است.
گفته می شود که دانیلو کاررا که یک تاجر است در جایگاهی قرار گرفته که قراردادهای دولتی را به شرکت های خصوصی واگذار کرده است، هرچند که او هیچ سمت دولتی ندارد.
اپوزیسیون در مجلس مدعی است که رئیس جمهور از سیستم اطلاع داشته، هیچ کاری در مورد آن انجام نداده و حتی از برخی از اعضای شبکه فساد محافظت کرده است.
لاسو علاوه بر رسوایی موسوم به «ال گرن پادرینو» به یک پرونده قاچاق مواد مخدر نیز مرتبط است که گفته می شود ۱.۵ میلیون دلار برای کمپین انتخاباتی او در سال ۲۰۲۱ جمع آوری کرده است.
گفته می شود که او در این واقعیت که تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر متوقف شد، تأثیر گذاشته است.
دادگاه عالی روز چهارشنبه اتهامات اخاذی علیه لاسو را رد کرد اما پیگیری «اتهام اختلاس را مجاز دانست».
علاوه بر این، پارلمان می‌تواند از دادستانی و سایر نهادهای کنترل دولتی درخواست کند که این اتهامات را بررسی کرده و آنها را در تحقیقات خود بگنجانند.
لاسو همه اتهامات وارده را رد می کند و آنها را «دروغ» می خواند.
وی با اشاره به اینکه «به مدت چهار سال از طریق دموکراتیک انتخاب شده است»، خواستار رعایت اجرای گزار»دوره های دموکراسی» شد.
بر اساس گزارش روز جمعه آژانس افه، او گفت: «از اینکه کسی قصد دارد آبروی من و خانه من را از بین ببرد، عصبانی، آزرده هستم.
پس از شکست سنگین در انتخابات محلی و منطقه ای در ۵ فوریه، لاسو باید در سخت ترین لحظه دوره ریاست خود با روش جدید رای گیری روبرو شود.
او همچنین در همه پرسی اصلاح قانون اساسی در انتخابات شکست خورد، در حالی که در همان زمان نامزدهای چپگرای انقلاب شهروندی (RC) که توسط رئیس جمهور سابق رافائل کوریا (۲۰۰۷-مهم ترین شهرها و استان های کشور شد، برندگان بزرگ در انتخابات مهم ترین شهرها و استان های کشور بودند.
کوریا از تصمیم دادگاه قانون اساسی مبنی بر اجازه محاکمه لاسو استقبال کرد و پیش بینی کرد که کناره گیری وی از قدرت اکنون قریب الوقوع است.
«خداحافظ گیرمو! مرد پستی مثل شما هرگز نباید رئیس جمهور می شد.»
رئیس جمهور سابق اکوادور در توییتر خود نوشت: اکنون شما در زباله دان تاریخ خواهید ماند. یک روز قبل از تصمیم، نمایندگان «کنفدراسیون ملیت های بومی اکوادور» (Conaie) با راهپیمایی به سمت مقر دادگاه برای تصویب روند استیضاح تظاهرات کردند.
لئونیداس ایزا، رئیس «کنفدراسیون ملیت های بومی اکوادور» اعلام کرد که در غیر این صورت مردم دوباره به خیابان ها خواهند آمد.
همانطور که پورتال خبری برزیل Brasil de Fato گزارش داد، در رویدادی که روز پنجشنبه توسط جنبش بی زمین MST در سائوپائولو برگزار شد، کوریا ابراز امیدواری کرد که نیروهای چپ در اکوادور پس از پیروزی در برزیل در این کشور نیز به قدرت بازگردند.
او گفت: «ما اکوادور را برای مردم، برای عدالت و برای پاتریا گرانده (مخفف آمریکای لاتین و دریای کارائیب) به دست خواهیم آورد».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: