پرش به محتوا

زنگ خطر برای غرب: ۱۶ تقاضای عضویت برای بریکس.

زنگ خطر برای غرب: ۱۶ تقاضای عضویت برای بریکس.


زنگ خطر برای غرب: ۱۶ کشور می خواهند به گروه بریکس بپیوندند

ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که ۱۶ کشور برای پیوستن به بریکس ابراز تمایل کرده اند. از آنجایی که بریکس عملا یک «پیمان رقابتی» درمقابل پیمان های غربی است، این زنگ خطری برای غرب است.

نوشته توماس روپر
ترجمه مجله هفته

بریکس متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در واقع گزینه رقیب برای فرمت های غربی مانند جی ۷ است فرمتی که هر روز کمتر مورد توجه بین المللی قرار می گیرد.
بریکس مردم و ملت های بسیار بیشتری را نمایندگی می کند و از نظر اقتصادی نیز در حال عروج است. در سال ۲۰۲۱، سهم آنها از اقتصاد جهانی بر اساس تولید ناخالص داخلی تعدیل شده با قدرت خرید بیش از ۳۰ درصد بود.

علاوه بر این، با تاسیس بانک توسعه جدید، کشورهای بریکس گزینه رقابتی خود را با موسسات تحت تسلط ایالات متحده، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به میدان فرستاده اند. این بانک وام های خود را مانند سازمان های تحت سلطه ایالات متحده به تأیید سیاسی یا سایر شرایط سیاسی دلخواه غرب گره نمی زند و بر خلاف آنها پروژه های عمرانی و توسعه زیرساخت ها را ترویج می کند که علاقه بین المللی زیادی را برانگیخته است.

در ماه‌های اخیر، دولت‌های بیشتری علاقه خود را برای پیوستن به بریکس ابراز کرده‌اند که زنگ خطر را در غرب به صدا در می‌آورد که رسانه‌های آن عمدتاً بریکس را نادیده می‌گیرند. یک گروه رو به رشد بریکس می تواند نفوذ جهانی غرب را معکوس کند و به بسیاری از کشورها جایگزینی را در برابر نهادهای تحت سلطه ایالات متحده ارائه دهد.

خبرگزاری روسی تاس گزارش داد: ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده است که تعداد کشورهای علاقه مند به پیوستن به برجام دائما در حال افزایش است و کشورهای بریکس در حال حاضر در حال بررسی چگونگی گسترش این سازمان هستند.:

«معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: بزودی حضور بریکس در تمام قاره ها احساس خواهیم کرد.»

۱۶ کشور خواهان پیوستن به بریکس هستند (فعلا از برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی تشکیل شده است) و تعداد کسانی که مایل به پیوستن به بریکس هستند به معنای واقعی کلمه هر ماه در حال افزایش است. این را سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در کانال تلویزیونی پروی کانال (کانال اول) گزارش داد.

وقتی از او پرسیده شد که اکنون چند کشور در فهرست کسانی هستند که به دنبال پیوستن به بریکس هستند، او گفت: «اعداد به معنای واقعی کلمه هر ماه متفاوت است.» معاون وزیر گفت: «تعداد رو به افزایش است، من می‌گویم ۱۶ عدد واقعی‌تر است».

وی افزود: نمی‌خواهم هیچ پیش‌بینی در مورد زمان پذیرش این یا آن اعضا انجام دهم، این سؤال دیگری است که امروز به طور کلی در سطح بحث سران کشورها و دولت‌ها باقی میماند. معاون وزیر، ابراز اطمینان کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در گفتگوهای خود در سفر رهبر چین به روسیه، «توجه لازم» به این موضوع خواهند داشت.
در عین حال، این دیپلمات خاطرنشان کرد که هیچ مبنایی برای گمانه زنی در مورد امکان عضویت دائمی یا نیمه دائمی وجود ندارد. ریابکوف توضیح داد:

«اگر ما از اصطلاحات بیشتر مشخصه سازمان ملل در زمینه بحث در مورد اصلاحات شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده کنیم، فکر می کنم باید در مورد فرمت های مشارکت، بریکس پلاس و فرمت های عضویت کامل صحبت کنیم. اینها راههای واضح تر و مستقیم تری برای اطمینان از همکاری عملی قبل از عضویت کامل هستند.»

وی افزود: و البته تا جایی که کشورها به این انجمن می‌پیوندند، هیچ محدودیتی از نظر مکان، قالب، کیفیت و میزان مشارکت آنها در این همکاری وجود ندارد «

امکان گسترش بیشتر بریکس

به گفته ریابکوف، زمانی دور نیست که این سازمان حضور قوی تری در قاره های مختلف داشته باشد. معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد:

«من فکر می‌کنم زمانی طول نخواهد کشید که ما یک بریکس داشته باشیم، که به شکلی بیشتر در قاره‌های مختلف حضور خواهد داشت.»
ریابکوف در ادامه گفت: «من نمی خواهم پنهان کاری بکنم واقعیتش را بخواهید، ما خیلی ساده با این همه درخواست برای عضویت روبرو نبودیم و در این زمینه تجربه ای نداریم تنها تجربه ما در مورد گسترش بریکس، تقاضای جمهوری آفریقای جنوبی بود که امری بدیهی به نظر می‌آمد و به سادگی انجام شد»
«اکنون لیست بسیار طولانی است، به علاوه کشورهایی وجود دارند که علاقه خاصی به پیوستن به بانک توسعه جدید بریکس و غیره نشان داده اند. فرمت های متنوعی در اینجا مطرح شده است و هندسه های مختلف قابل تصور است.»

امنیت منطقه ای
معاون وزیر امور خارجه گفت: بررسی خواهیم کرد که چگونه می توانیم موضوع امنیت منطقه را در قالب بریکس گسترش دهیم.

در واقع، توافقات اخیر با نقش مهم جمهوری خلق چین و با مشارکت بسیار مهم ما بین عربستان سعودی و ایران، زمینه جدیدی را برای کار منطقه ای ایجاد کرده است.

ریابکوف افزود که این «یک مزیت و امتیاز است که در جامعه بریکس روی آن ارزش گذاری و حساب باز میکنند. و من امیدوارم که با توسعه گفت و گوهای سیاسی این امر تقویت شود.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: