پرش به محتوا

دورانی طوفانی برای غرب در پیش است.


سیاست اتحاد چین
نوشته یورگ کروناور
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

چین در سال های آینده در معرض «بادهای شدید، دریاهای مواج و طوفان های خطرناک» قرار خواهد گرفت.
شی جین پینگ در آخرین کنگره حزب کمونیست چین در ماه اکتبر با این کلمات وضعیتی را که جمهوری خلق با ادامه صعود جایگاه جهانی‌اش با آن مواجه است، توصیف کرد. و این اظهارات درست است: غرب که سلطه جهانی آن توسط چین متزلزل شده است، با خشونت بیشتری به پکن یورش می برد.
فقط: اگر در نظر بگیرید که چین تا چه حد با جهان امروز در هم تنیده است، واضح است که طوفان هایی که جمهوری خلق را به لرزه درآورد، حداقل برای غرب نیز روزهای طوفانی به همراه خواهد داشت.
امید به آینده ای صلح آمیز احتمالا امروز بیش از هر زمان دیگری غیر واقعی است.
آخرین نمونه: اعلامیه رئیس کمیسیون اورسولا فون در لاین در روز پنجشنبه در بروکسل مبنی بر اینکه اتحادیه اروپا قصد دارد در آینده سرمایه گذاری شرکت های اروپایی در چین را به شدت کنترل کند و در صورت لزوم آنها را نیز ممنوع کند.
هدف از این کار جلوگیری از دسترسی جمهوری خلق به برخی فناوری ها است. با این حال، این تصمیم همان زمان، تنظیم کننده مسیر پروژه‌های شرکت های آلمانی در آینده خواهد بود.
برای مثال، فولکس‌واگن و بوش شروع به انتقال تحقیق و توسعه به چین کرده‌اند، زیرا این کشور در زمینه‌های خاصی پیشرو جهانی است.
اگر فکر کنیم هوش مصنوعی (AI) هیچ نقشی در پروژه های آنها نداشته باشد، شوخی است. یکی از زمینه هایی که فون در لاین می خواهد سرمایه گذاری در چین را ممنوع کند هوش مصنوعی است.
تحریم‌ها علیه روسیه به این معنی است که اولین کارخانه‌های شیمیایی آلمانی درهای خود را در کشور می‌بندند.
اما این در مقابل پیامدهای یک جنگ اقتصادی تمام عیار با چین که نه تنها واشنگتن، بلکه برلین و بروکسل نیز دائماً به سمت آن می روند این یک تکه نانی بیش نیست.
طوفانی مهیب نه تنها در سطح اقتصادی، بلکه در سطح سیاسی نیز تهدید جهان را تهدید می‌کند.
هنوز هم در سیاست و رسانه های پیشرو از یک «جامعه بین المللی» صحبت می شود که – چه تصادفی! – این دقیقا همان چیزی را منعکس میکند که غرب آنرا می خواهد.
هیچ چیز بدتر از این نمی تواند باشد.
به عنوان مثال، وقتی صحبت از این می‌شود که آیا تحریم‌ها باید علیه روسیه اعمال شود یا خیر، حدود سه چهارم همه کشورهای جهان – یعنی تقریباً کل «جامعه بین‌المللی» غیرغربی – به صراحت با غرب مخالف هستند.
اتحادها نیز در حال تغییر هستند.
به عنوان مثال، عربستان سعودی به عنوان یک طرف وفادار ایالات متحده شناخته می شد. حداقل از زمان سفر دولتی شی به ریاض در پایان سال ۲۰۲۲، صحبت از روابط راهبردی با چین میشود.
روز چهارشنبه، دولت سعودی نیز رسماً عربستان را به عنوان شریک گفتگوی سازمان همکاری شانگهای (SCO) اعلام کرد.
سازمان همکاری شانگهای به نوبه خود به شدت در اطراف چین و روسیه متمرکز است.
دورانی طوفانی برای غرب در پیش است که به طور فزاینده ای اقتصاد خود را در جنگ قدرت علیه چین به خطر می اندازد و در عین حال متحدان خود را از دست می دهد.
شما می توانید از طوفان ها را با درهم ریختگی و بی رمقی عبور کنید، یا می توانید در آنها غرق شوید.
این در مورد غرب نیز صدق می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: