پرش به محتوا

وحشت در حال گسترش است

وحشت در حال گسترش است

حمله هوایی آمریکا در سوریه
توسط ویبکه دیل
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

این تصور که جوزف بایدن مجبور است به خاطر حفاظت از امنیت غیر نظامیان آمریکایی در سوریه حضور داشته باشد یک تصور گمراه کننده است: رئیس جمهور ایالات متحده در جریان یک سفر رسمی به کانادا گفت: «ما برای محافظت از مردم خود با تمام توان عمل خواهیم کرد.»
او می خواهد این تصور را ایجاد کند که گویا وظیفه آنها حفاظت از غیرنظامیان امریکایی است که در معرض خطر تروریست‌های یک ارتش خارجی قرار دارد که کشور آنها را مورد حمله قرار داده است اما این واقعیت ندارد:
روز پنجشنبه بایدن دستور حمله نظامی در خاک سوریه را به بهانه حفاظت از جان نهصد سرباز و مزدور آمریکایی که سالهاست خاک این کشور را اشغال کرده‌اند و مشغول تصرف و غارت ذخایر نفت و گندم این کشور هستند و به مانع جدی دستیابی به صلح در این منطقه تبدیل شده اند را صادر کرد. آنهم در کشور جنگ زده‌ای که در اواخر فوریه قربانی یک زلزله ویرانگر گردید.
در همین روز حمله آمریکا، حداقل ۸۰ نفتکش با صدها تن نفت سوریه شمال شرق این کشور را ترک کردند.
هدف نهایی این نفتکش ها که نفت سوریه را به غارت میبرند پایگاه های نظامی آمریکا در عراق است بی جهت نبود که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا با عصبانیت مخالفت خود را با خروج نیروهای نظامی این کشور در پاییز ۲۰۱۹ اعلام کرد، دلیل واقعی ماندن آمریکایی‌ها استفاده از چاه های نفت سوریه و حفاظت از آنها برای غارت است.
همان گونه که مطرح می شود ارتش آمریکا هرگز به سوریه نرفته است تا با داعش یا دولت اسلامی و یا دیگر نیروهای افراطی اسلامی مانند القاعده بجنگند.
برعکس آمریکایی‌ها از این نیروهای افراطی برای تغییر رژیم سوریه استفاده کرده‌اند، هدفی که مدتهاست دیگر دسترسی به آن میسر نیست اما آنها دست از این هدف برنداشته و همچنان برای این کار توسط آمریکایی‌ها آموزش دیده و مورد استفاده قرار می گیرند. و یا حداقل برای ایجاد آشوب از آنها استفاده می شود.

طبق روال همیشگی آمریکا نیازی به ارائه مدرک برای ادعای خود که هواپیمای بدون سرنشین که به پایگاه نظامی آمریکا حمله کرد ایرانی بوده است و منجر به مرگ یک آمریکایی شد ندارد.
و «گروه های طرفدار ایران» یک اصطلاح شگفت انگیز برای هر کسانی است که برخلاف منافع ایالات متحده عمل می کند – حتی اگر آنها سربازان ارتش عادی سوریه باشند، در حمله نظامی آمریکا به پایگاه سوری ۱۹ نفر کشته شدند که بیشتر آنها سربازان عادی ارتش سوریه بودند.
حمله نظامی آمریکا در سوریه باید بیشتر از این منظر تحلیل شود که وحشتی در واشنگتن در حال گسترش است:
پس از پادرمیانی جمهوری خلق چین بین رقبای اصلی و قدرت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان سعودی برای برقراری رابطه و از سرگیری روابط دیپلماتیک که در پکن انجام شد، اوایل هفته گذشته وزارت خارجه عربستان سعودی در ریاض اعلام کرد که قصد دارد کنسولگری خود را در دمشق پایتخت سوریه را در اواخر آوریل بازگشایی کند.
چنین اقدامی از سوی یکی از قهرمانان اصلی جنگ تغییر رژیم علیه سوریه پس از بیش از یک دهه، ضربه ای جدی به دولت آمریکا خواهد بود که نفوذش در منطقه سال هاست که رو به کاهش بوده و خشمش در حال افزایش.
با این زمینه ها اعتماد به حرف بایدن مبنی بر اینکه او به دنبال درگیری با ایران نیست بشدت ساده‌لوحانه است.بالاخره این همان رئیس جمهور آمریکا است که در ماه دسامبر اعلام کرد که در حال بررسی عملیات نظامی علیه تهران است.


هشدار ایران نسبت به هر گونه بهانه‌گیری آمریکا برای حمله به پایگاه‌ها در سوریه
2023/03/26 09:22:51

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص مشارکت ایران در حمله به پایگاه‌های غیر قانونی این کشور در سوریه گفت: آمریکا تلاش می‌کند با فرافکنی و فرار از تبعاتی که اشغال غیرقانونی بخشی از خاک سوریه متوجه نیروهای نظامی این کشور می‌کند، اتهاماتی را متوجه ایران نماید که واقعیت ندارد.

به گزارش رادیو و تلویزیون مرکزی چین، کیوان خسروی خاطر نشان کرد: واشنگتن نمی‌تواند با ایجاد بحران‌های تصنعی و دروغ پردازی مقابله طبیعی و قانونی کشورهای اشغال شده با نیروهای نظامی آمریکا را به کشورهای دیگر منتسب کند.

سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران افزود: ایران برای مقابله با تروریسم وابسته و ایجاد امنیت پایدار در سوریه، هزینه های زیادی را متحمل شده و با هرگونه اقدامی که ثبات در این کشور را با مخاطره روبرو کند، مخالف بوده و با آن مقابله می کند.

خسروی در ادامه به نقش آمریکا در ایجاد و حمایت از داعش به عنوان ابزار نیابتی برای پیگیری اهداف سیاسی در سوریه و عراق اشاره کرد و گفت: طی دو روز گذشته نیز بالگردهای آمریکایی با چندین سورتی پرواز با هدف توسعه بی ثباتی در سوریه اقدام به جابجایی تروریست‌های داعشی در خاک این کشورکرده اند که باید درقبال آن پاسخگو باشند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: هرگونه بهانه‌گیری برای حمله به پایگاه‌هایی که با درخواست دولت سوریه برای مقابله با تروریسم و عوامل داعش در خاک این کشور ایجاد شده بدون درنگ با پاسخ متقابل روبرو خواهد شد.


.China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: