پرش به محتوا

فراتر از قوانین بین المللی

فراتر از قوانین بین المللی

پارلمان اسرائیل تمدید اشغال را تنها در صورت اجرای آن با وقفه تصویب می کند

نوشته گریت هوکمن
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

به گزارش خبرگزاری رویترز، پارلمان اسرائیل صبح روز سه شنبه با ۳۱ رأی موافق در مقابل ۱۸ رأی مخالف، قانون سال ۲۰۰۶ مبنی بر تخلیه چهار شهرک غیرقانونی اسرائیل در شمال کرانه باختری اشغالی را لغو کرد.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه اطمینان داد که شهرک ها نباید بازسازی شوند.
با این حال، در همان زمان، دفتر نخست وزیری با استفاده از نام کتاب مقدس برای کرانه باختری، اعلام کرد که تصمیم کنست «قانون تبعیض آمیز و تحقیرآمیز» را لغو کرده است که «یهودیان را از زندگی در شمال سامره به عنوان بخشی از سرزمین تاریخی ما منع می کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، «انتقاد گسترده آمریکا» باعث شد نتانیاهو از بازسازی چهار شهرک مذکور عقب نشینی کند. وزارت امور خارجه در واشنگتن روز سه شنبه سفیر اسرائیل را برای مصاحبه احضار کرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، ودانت پاتل، سخنگوی این وزارتخانه در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که تصمیم کنست با وعده های طرف اسرائیلی به ایالات متحده در خصوص گسترش شهرک سازی در کرانه باختری مغایرت دارد.
به دلیل جشنواره های مذهبی آتی رمضان، عید فصح و عید پاک این تصمیمات تحریک‌آمیز و برخلاف سیاست بازگرداندن آرامش در منطقه می باشد.
به گزارش خبرگزاری وفا، در اولین واکنش به تصمیم کنست، نبیل ابورودینه، سخنگوی محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین، روز سه‌شنبه در بیانیه ای، به یاد آوری قرن نامه ۲۳۳۴ سازمان ملل مصوبه ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ پرداخت، که در این قطعنامه مانند تمامی قطعنامه های قبلی منتشر شده توسط سازمان ملل هر گونه تصاحب اجباری قلمرو و سرزمین های فلسطینی غیر قانونی بوده و قابل تعقیب است.
همچنین به نظر دیوان بین‌المللی دادگستری ۹ ژوئیه ۲۰۰۴ اشاره شده است که در این ارزیابی هر اقدامی را که با هدف تغییر ترکیب جمعیتی، وضعیت سرزمین های فلسطینی از جمله بیت المقدس شرقی صورت بگیرد محکوم می‌کند و‌ در این ارزیابی تاکید شده است که هر نوع توسعه شهرسازی و شهرنشینی در سال ۱۹۶۷ غیر قانونی است.

با این حال، مشخص است که اسرائیل به قطعنامه های سازمان ملل اهمیتی نمی دهد.
تنها روز یکشنبه در نشستی در شرم الشیخ مصر، نمایندگان اسرائیل و تشکیلات خودگردان ملی فلسطین در مورد اقداماتی برای توقف ماه ها تشدید خشونت ها در سرزمین های اشغالی به توافق رسیدند.

تسلط اسرائیل بر مناطق بیشتری در کرانه باختری که توسط کنست برنامه ریزی شده است، سیلی محکمی به مقامات دولت فلسطینی در رام الله است که همچنان بر دیپلماسی تکیه می کند.


از جمله، به گزارش رویترز، هیئت اسرائیلی قول داده است که در چهار ماه آینده به شهرک‌سازی‌های جدید فکر نکند و در شش ماه آینده هیچ پایگاهی را برای شهرک‌نشینان یهودی تایید نکند.
دیپلمات هایی از مصر، ایالات متحده آمریکا و اردن در این مذاکرات شرکت کردند.
تصمیم کنست در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که مذاکره با اسرائیل درباره وضعیت کرانه باختری اتلاف وقت کامل است.
نمی توان به سخنان دولت راست افراطی کنونی اسرائیل که نمایندگان جنبش شهرک نشینان در آن نفوذ زیادی دارند اعتماد کرد.
درست یک روز پس از شرم الشیخ، وزیر دارایی اسرائیل بزالل اسموتریچ با ادعای اینکه مردم فلسطین «اختراع قرن گذشته» هستند، در حالی که در واقع یهودیان فلسطینی های واقعی هستند، دست به تحریک زد.
تسلط اسرائیل بر مناطق بیشتری در کرانه باختری که توسط کنست برنامه ریزی شده است، سیلی محکمی به مقامات دولت فلسطینی در رام الله است که همچنان بر دیپلماسی تکیه می کند.
به گزارش سایت خبری معان، محمد الهندی، یکی از اعضای دفتر سیاسی جهاد اسلامی، توافق شرم الشیخ را «حرف های توخالی» توصیف کرد. به اصطلاح هماهنگی امنیتی با اسرائیل چیزی جز «خدمت به اشغالگران» نیست.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: