پرش به محتوا

اختلاس میلیاردی در ونزوئلا پای ایران هم در میان است.

تحریم و محاصره تشویق کننده فساد و اختلاس است!

اختلاس در «شرکت نفت دولتی ونزوئلا»، پای ایران هم در میان است!

ونزوئلا: به دلیل سوء مدیریت و فساد، میلیاردها دلار در بخش نفت ناپدید شده است.

امکان اختلاس بیش از سه میلیارد دلار از بودجه دولتی توسط مقامات عالی رتبه. دستگیری بیش از ۲۰ نفر، استعفای وزیر نفت و انتصاب وزیر نفت جدید.

نوشته آندرینا چاوز آلاوا
ترجمه: ویلما گوزمان
تحلیل ونزوئلا، آمریکا ۲۱
ترجمه مجله هفتهطبق گزارش ها، «شرکت نفت دولتی ونزوئلا» PDVSA ونزوئلا از سال ۲۰۲۰ بیش از ۲ میلیارد دلار از درآمد خود را که از معامله با واسطه های غیرقابل اعتماد برای فروش نفت خام به دلیل محاصره واشنگتن به دست آورده است را از دست داده است.
خبرگزاری رویترز به نقل از اسنادی که به دستش رسیده گزارش می دهد، حسابرسی قراردادهای «شرکت نفت دولتی ونزوئلا» نشان میدهد که تنها ۱۶ درصد از فروش نفت در سه سال گذشته به صورت نقدی به به خزانه کشور بازگشته و بین ژانویه ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۳، تنها ۴.۰۸ میلیارد دلار از مجموع ۲۵.۲۷ میلیارد دلار از صادرات نفتی، توسط خریداران و واسطه ها پرداخت شده است.

۲۱.۲ میلیارد دلار باقی مانده، قبوض پرداخت نشده است، از جمله مانده معوقه قراردادهای سوآپ با شریک دیرینه ونزوئلا یعنی ایران، که قرار بود از طریق مکانیسم های مختلف مبادله ای تسویه شود.

تهران از سال ۲۰۲۰ به «شرکت نفت دولتی ونزوئلا» میعانات گازی، نفت خام و سایر منابع و همچنین تکنسین ها را در ازای محموله های نفت سنگین ونزوئلا برای افزایش تولید ارائه کرده است.

تخمین زده می شود ممکن است ۳.۶ میلیارد دلار به دلیل صادرات پیگیری نشده به طور غیر قابل برگشت از دست رفته باشد.
منابع داخلی «شرکت نفت دولتی ونزوئلا» می گویند که مدیریت فروش نفت به دلیل دور زدن تحریم ها به نفتکش های ناشناس اجازه خروج از بنادر کشور بدون آنکه رسما بهای نفت خریداری شده را بپردازند را داده است.
در برخی موارد، اوراق پرداختی وارد سیستم مدیریتی قرارداد شرکت های دولتی نشده است.
معاملات با واسطه های غیرقابل اعتماد نتیجه تحریم های مالی، تحریم صادرات و اقدامات قهری ثانویه است که واشنگتن از سال ۲۰۱۷ بر صنعت نفت ونزوئلا اعمال کرده است.
کاراکاس که از بازارهای بین‌المللی محروم شده است، ابتدا به شریک قدیمی خود «روس‌نفت» روی آورد تا تولید را افزایش دهد و محموله‌ها را به مقصد نهایی خود هدایت کند.
با این حال، زمانی که وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های ثانویه علیه شرکت نفت روسیه در اوایل سال ۲۰۲۰ اعمال کرد، این امر هم متوقف شد.
از آنجایی که محاصره ایالات متحده موجب فراری دادن شرکای تجاری تثبیت شد، دولت رئیس جمهور نیکلاس مادورو مجبور شد به واسطه های کوچکتر یا بی تجربه متوسل شود تا نفت خام را با تخفیف های بالا در بازارهای آسیایی عرضه کند.
این امر منجر به تاخیرهای متعدد در پرداخت ها و همچنین بوجود آمدن فساد در «شرکت نفت دولتی ونزوئلا» شده است.
در حالی که دولت هنوز تایید نکرده است، طبق یک مطالعه اخیر، ثبت ۳.۶ میلیارد دلار نفتکش هایی که بدون پرداخت هزینه ترک کردند، می تواند به 3 میلیارد دلار غارت شده از خزانه عمومی کشور مرتبط باشد. تحقیقات فساد فاش شد

هفته گذشته چندین نفر از افراد عالی رتبه بازداشت شدند.
آنها شامل معاون سابق تامین و تجارت «شرکت نفت دولتی ونزوئلا» آنتونیو پرز سوارز و ۲۰ مدیر اجرایی دیگر که برای او کار می کردند، و همچنین ساموئل تستامارک، مدیر کل بخش «شرکت نفت دولتی ونزوئلا» و رئیس شرکت وابسته به شرکت نفت به نام مارینا مسئول توزیع و حمل و نقل دریایی است.

پس از دستگیری‌ها، پلتفرم مبارزه دهقانی اعلام کرد که خانواده‌های دهقانی سازمان‌یافته چهار ملک را در منطقه سور دل لاگو در ایالت زولیا که متعلق به پرز سوارز که در اختلاس ها نقش داشته است، اشغال کرده‌اند. آنها در توییتی نوشتند: رئیس جمهور نیکلاس مادورو، از مردم بسیج شده در مبارزه با فساد حمایت کامل می کند.

روز دوشنبه، طارق الایصامی، وزیر نفت، استعفای خود را ارائه کرد و اعلام کرد که «به طور کامل از این روند حمایت خواهد کرد».
این اقدام او به دنبال دستگیری دو تن از نزدیکانش انجام داد:
هوگبل روآ، نماینده حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا (PSUV) و ژوزلیت رامیرز، رئیس سازمان تنظیم مقررات ملی ارزهای دیجیتال (Sunacrip)، متهم به دخالت در پرونده های فساد شده‌اند. خود الایصامی هنوز به جرمی متهم نشده است.

مادورو استعفای او را پذیرفت و روز سه‌شنبه پدرو تله‌چیا، رئیس «شرکت نفت دولتی ونزوئلا» را به عنوان وزیر نفت منصوب کرد.

اولین اقدام پدرو تله‌چیا در راس «شرکت نفت دولتی ونزوئلا» در اوایل ژانویه، تعلیق بیشتر صادرات نفت و سوخت به منظور مذاکره مجدد در مورد قراردادهای خرید پس از مشاهده موجی از نکول خریداران بود. این امر زنگ خطری را در مورد وجوه اختلاس شده به صدا درآورد.
او قوانین سخت گیرانه تری برای صادرات وضع کرده است:
اکنون پیش‌پرداخت‌ها قبل از حرکت نفتکش‌های حامل نفت یا سوخت ونزوئلا ضروری است و شرکای قراردادهای سوآپ باید کالاها و خدمات را از قبل تحویل دهند.
ونزوئلا در حال حاضر هفتصد هزار بشکه نفت در روز تولید می کند. این کشور شاهد کاهش شدید تولید خود تحت تحریم های آمریکا بوده است که از ۱.۹ میلیون بشکه در روز در اواسط سال ۲۰۱۷ به کمتر از ۳۵۹ هزار بشکه در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ رسیده است.
درآمد نفتی در سال گذشته ۴.۷ میلیارد دلار تخمین زده شده بود که در پنج سال قبل از آن ۵۶ میلیارد دلار بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: