پرش به محتوا

هندوراس روابط خود را با تایوان را قطع کرد.

هندوراس روابط خود را با تایوان را قطع کرد.

جمهوری هندوراس در آمریکای مرکزی به روابط دیپلمات با تایوان پایان داد تا بدین ترتیب با جمهوری خلق چین روابط رسمی دیپلماتیک برقرار کند.

به گزارش خبرگزاری کوبا، وزارت خارجه هندوراس یکشنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد: دولت هندوراس رسما موجودیت یک کشور چین واحد را به رسمیت می‌شناسد و آن جمهوری خلق چین است.این وزارتخانه اعلام کرد: از دید ما و اکثریت کشورهای جهان، دولت چین تنها دولت مشروعی است که همه چین را نمایندگی می‌کند.

وزارت خارجه هندوراس در ادامه گفت که ما تصمیم خود را به تایوان ابلاغ کردیم و از این پس هیچ رابطه‌ای با این جزیره نخواهیم داشت و هیچ تماس رسمی با این منطقه برقرار نخواهیم کرد.

پس از آنکه «سیومارا کاسترو» رئیس جمهوری هندوراس گفت که همانگونه که در دوران انتخابات وعده داده بود با پکن روابط رسمی برقرار خواهد کرد وزیر خارجه هندوراس هفته گذشته به چین سفر کرد تا آغاز این روابط با پکن را کلید بزند.
تایوان یکی از استان‌های چین است که پس از انقلاب چین بدلیل گرایشات راست گرایانه و با حمایت آمریکا توسط حزب گومینکدان اشغال شده است و جمهوری خلق مخالفت برقراری روابط مستقیم سایر کشورها با این جزیره بوده و خواستار بازگشت صلح آمیز و گام به گام تایوان به جمهوری خلق است.

پس از آنکه «تسای اینگ ون» بعنوان یک سیاستمدار طرفدار جدایی تایوان در می ۲۰۱۶ به ریاست این جزیره رسید ۹ کشور روابط دیپلماتیک خود را با تایوان قطع کرده‌اند.
در حال حاضر، تنها ۱۳ کشور تایوان را به رسمیت می‌شناسند. کشورهای بلیز، پاراگوئه و گواتمالا در آمریکای لاتین، اسواتینی در جنوب آفریقا و واتیکان و برخی کشورهای جزیره‌ای در دریای کارائیب و جنوب اقیانوسیه همچنان با تایوان ارتباط دارند.
با این حال، تایوان همچنان روابط غیررسمی مستقیمی با بیش از یکصد کشور دارد که مهم‌ترین آنها آمریکاست.
واشنگتن، رسما روابط دیپلماتیک با تایوان ندارد اما می‌گوید که این جزیره یکی از شرکای آمریکا در منطقه هندواقیانوسیه است.

به گزارش تلویزیون رسمی ، چین امروز یکشنبه اعلام کرد که روابط دیپلماتیک با هندوراس ، ساعاتی پس از قطع روابط با تایوان ، رسما اعلام و برقرار شده است.

تلویزیون چین اظهار داشت كه چین و هندوراس «روابط دیپلماتیک را در ۲۶ مارس برقرار كردند».
از سوی دیگر ، جوزف وو ، وزیر امور خارجه تایوانی ، روز یکشنبه به اعلامیه هندوراس پاسخ داد ، او رئیس جمهور هندوراس و تیم مدیریت وی را به داشتن «توهمات» در مورد وعده های چین برای ارائه کمک های اقتصادی متهم کرد.
چین چهارشنبه گذشته از تصمیم هندوراس برای برقراری روابط رسمی دیپلماتیک با پکن استقبال کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین ، وانگ وینبن گفت: «چین آماده است تا روابط دوستی و همکاری با همه کشورهای جهان از جمله هندوراس را براساس اصل یک چین واحد توسعه دهد».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: