پرش به محتوا

حمله به ایران!

حمله به ایران!

نتانیاهو خواستار اقدام شدیدتر از سوی متحدان اروپایی اسرائیل علیه ایران است. پورتال آمریکایی به گمانه زنی در مورد شرایط حمله دست زد.

نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه مجله هفته

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز جمعه با سفر به لندن به تور ضد ایرانی خود در پایتخت های بزرگ اروپایی ادامه داد. همتای بریتانیایی وی ریشی سوناک و وزیر کشور سو-الن براورمن، هر دو از اعضای حزب محافظه کارطرفین گفتگو وی بودند.
پیش از این، نتانیاهو در اولین روزهای فوریه، در پاریس بود. در ۱۰ مارس در رم و در ۱۶ مارس به برلین سفر کرده بود. رئیس دولت اسرائیل در لندن همانند سفر های قبلی خود با اعتراضاتی علیه «اصلاحات قضایی» ائتلاف راست افراطی که ریاست آنرا به عهده دارد مواجه شد.
نتانیاهو بر اساس قوانین دین یهود که تنها در شرایط فوق العاده استثنایی اجازه سفر در این روز را می دهد، شنبه هفته جاری را در پایتخت بریتانیا سپری می کند.
با وجود آنکه در برنامه های رسمی این سفرهای دولتی لیست طولانی از موضوعات مورد بحث میشود، رئیس راست‌گراترین دولت تاریخ اسرائیل ظاهراً فقط نگران «خطر» ادعایی ایران برای کل جهان است.
محور دیدار آنها «مشکل ایران» و ضرورت تشکیل یک جبهه متحد بین المللی علیه این کشور خواهد بود.
دفتر وی پیش از دیدار نتانیاهو با سوناک گفت: با هدف توقف برنامه هسته‌ای‌اش.
«مقامات اسرائیلی» که همیشه نامشان فاش نمی شود، به رسانه های بین المللی گفتند که هدف از سفرهای اروپایی نتانیاهو ارسال «پیام قوی» است که اسرائیل در «صورت لزوم»، به تنهایی علیه ایران وارد عمل خواهد شد و هر کاری که لازم بداند علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی انجام خواهد داد.
«در صورت لزوم» در این رابطه به این معناست: اگر متحدان اروپایی در نهایت دقیقاً اقداماتی را که اسرائیل از آنها می‌طلبد را علیه ایران انجام ندهند.
این خواسته ها به طور خاص چه هستند هنوز به طور عمومی اعلام نشده است. اما احتمالاً در طول سفرهای دولتی نتانیاهو موضوع گفتگوهای محرمانه خواهد بود.
او حمله نظامی مشترک علیه نیروگاه های هسته ای ایران را که در ابتدا محدود تعریف شده بود، به عنوان یک عامل بازدارنده و هشدار ترجیح می دهد.
نتانیاهو در یک «کنفرانس امنیت ملی» در ۲۱ فوریه اعلام کرد:
«تنها چیزی که یک کشور سرکش را از توسعه تسلیحات هسته‌ای باز میدارد، تهدید یا اقدام نظامی جدی است.»
هر چه بیشتر منتظر بمانید، اینکارسخت تر می شود. «ما مدت زیادی صبر کرده ایم.» این جمله، اگر درست باشد، در درجه اول در مورد خود نتانیاهو صدق می کند که به مدت ۲۰ سال تهدیداتی را علیه ایران انجام داده است که ظاهراً هرگز هدفشان یک مقابله جدی نبوده است.
یک خبر جالب اما به طور رسمی تایید نشده و غیرقابل تأیید روز پنجشنبه از وب سایت خبری آمریکایی Axios آکسیوس منتشر شد که به طور ویژه‌ای در رسانه های اسرائیل در حال انتشار است:
دولت نتانیاهو به ایالات متحده و چندین کشور اروپایی اطلاع داده یا اطلاعاتی را ارائه کرده است مبنی بر اینکه در صورت عبور ایران از سقف سطح غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصدی فعلی، تاسیسات هسته‌ای این کشور می‌تواند توسط اسرائیل مورد حمله نظامی قرار بگیرد و احتمال این حمله به شدت افزایش خواهد یافت.
آکسیوس در این گزارش، به نقل از یک «مقام» ارشد ناشناس گفته است، اسرائیل افزایش کوتاه مدت غنی‌سازی ایران به ۸۴ درصد را که در فوریه رسما به ثبت رسید را دلیلی برای حمله ندانست، چر که به ادعای اسرائیل میزان تولید ناچیز بود.
اما اگر غنی سازی قابل توجهی بالای ۶۰ درصد صورت بگیرد، وضعیت تغییر خواهد کرد.
این پرتال خبری همچنین در این گزارش گزارش داد که اسرائیل از ایالات متحده می خواهد تا تحویل چهار هواپیمای تامین کننده سوخت جنگنده‌های اسرائیلی KC-۴۶ را که در سال گذشته مورد توافق قرار گرفته بود، سرعت بخشد. اسرائیل برای حمله به ایران به این هواپیماهای تامین کننده سوخت جنگنده‌های اسرائیلی نیازمند است تا بتواند فاصله رفت و برگشت بین اسرائیل تا ایران را طی کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: